Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Zdravím všechny čtenáře. Původně jsem měl v úmyslu přispět s touto otázkou do diskusního fóra, ale je to vlastně několik podotázek a nechtěl jsem fórum zahlcovat.
Tedy, budu instalovat GNU/Linux na počítač člověku, který dosud používal Windows XP a nic jiného (snad kromě Windows 98 a 2000) nezná. Důvodem změny je prolezlost stávajícího systému viry a adwarem, činící jej prakticky k ničemu nepoužitelným. Samozřejmě, že tam nebyl žádný firewall ani antivir, s tím já však nemám zkušenosti, protože Windows nepoužívám už roky, tak jsem se nabídl, že tam nainstaluju GNU/Linux, což bylo kvitováno s povděkem, neboť byl Linux již dříve dotyčnému dalšími lidmi doporučován.
Vzhledem k tomu, že dotyčný nemá ambice na přílišné prohlubování své počítačové gramotnosti, nesmí se grafické rozhraní nijak zásadně lišit od Windows. No a problém je v tom, že ten stroj má 450MHz (huh, ani nevím, zda Intel či AMD; dotyčný netuší :) ) a hlavně jen 192MB RAM. A já se obávám, že současná verze KDE nebo GNOME (nemluvě o Firefoxu a obludné OpenOffice.org) tam poběží ještě citelně pomaleji, než stávající instalace Windows XP. Proto mám na vás zkušenější několik otázek.
Jde něčím nahradit KDE a GNOME? Já používám fluxbox a rxvt, ale všechny návštěvy jsou z toho vždy, ehm, zmatené. Uznávám, že to vypadá úplně jinak, než to, na co jsou zvyklí. Pro dotyčného uživatele je potřeba, aby tam byly ikony na ploše, včetně ikony tohoto počítače a dokumentů, tlačítko start, z jehož menu půjde vypnout počítač atd. Jde toho docílit jinde, než v KDE a GNOME? Zkoušel jsem icewm+idesk, ale to se konfiguruje v konfigurácích editorem, což je pro mého BFU asi zcela neprůchozí. Musí být možné v GUI naklikat nové ikony na ploše, změnu pozadí atd.
Jde něčím nahradit OpenOffice.org? Máme tu Abiword a Gnumeric. Nejde o funkčnost, ta je zcela dostačující, ale jde o import dokumentů MS Wordu respektive Excelu, se kterými se dotyčný uživatel dost často setkává. Je ten import stejně kvalitní, jako v OpenOffice.org? Kolik procent dokumentů Wordu a Excelu se nepodaří otevřít v Abiwordu a v Gnumericu? A kolik je to v případě OOo? (Já jsem už všechny známé vychoval, aby mi posílali dokumenty v otevřených formátech, takže nevím.:) )
Pokud s něčím podobným někdo máte zkušenosti, budu moc vděčný, když poradíte. Díky.
Tiskni
Sdílej:
místo OpenOffice bych zkusil KOfficeAni KOffice není navzdory integraci do KDE žádný blesk, to se týká jak startu, tak odezvy při manipulaci s dokumenty. Pokud chce uživatel psát častěji a víc než jen krátké texty, je OpenOffice pořád lepší volba. Už několikrát jsem zkoušel na KOffice (i 1.5) "přejít", ale je to utrpení. KOffice je podle mě stále v nevychytaném stádiu BETA jeho uživatelé pokusní králíci (v dobrém slova smyslu). Pokud chcete skutečně pracovat, nestačí dnes ani Abiword ani KOffice.
kupte mu pamet (512)kupte mu ji vy :P
Uff, nic z toho dotycny pouzivat nastesti nebude. Ani skype (nevi, ze neco takoveho existuje), ani tv karta (pomaly procesor a grafika), ani paleni dvd (myslim, ze nema ani dvd-rom, natoz pak rw), ani fotak ani scanner, tedy v dohledne dobe. Maximalne ten tisk, tam by mohl byt problem s nepodporovanym modelem tiskarny. S tim se nejak poperu.
Neni to rodinny prislusnik, ani mi za spravu nebude platit, ale jednak je to clovek, jemuz vdecim opravdu za hodne a jednak to rozhodne neni ten typ, co by si po te, co mu venuju tolik casu, jeste stezoval, ze mu neco nechodi, jak ma. Takze zadne frustrace ve vysledku se nebojim, kdyz tam nakonec budou zase XP, tak tam budou; myma rukama to nebude. :)