Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Zdravím všechny čtenáře. Původně jsem měl v úmyslu přispět s touto otázkou do diskusního fóra, ale je to vlastně několik podotázek a nechtěl jsem fórum zahlcovat.
Tedy, budu instalovat GNU/Linux na počítač člověku, který dosud používal Windows XP a nic jiného (snad kromě Windows 98 a 2000) nezná. Důvodem změny je prolezlost stávajícího systému viry a adwarem, činící jej prakticky k ničemu nepoužitelným. Samozřejmě, že tam nebyl žádný firewall ani antivir, s tím já však nemám zkušenosti, protože Windows nepoužívám už roky, tak jsem se nabídl, že tam nainstaluju GNU/Linux, což bylo kvitováno s povděkem, neboť byl Linux již dříve dotyčnému dalšími lidmi doporučován.
Vzhledem k tomu, že dotyčný nemá ambice na přílišné prohlubování své počítačové gramotnosti, nesmí se grafické rozhraní nijak zásadně lišit od Windows. No a problém je v tom, že ten stroj má 450MHz (huh, ani nevím, zda Intel či AMD; dotyčný netuší :) ) a hlavně jen 192MB RAM. A já se obávám, že současná verze KDE nebo GNOME (nemluvě o Firefoxu a obludné OpenOffice.org) tam poběží ještě citelně pomaleji, než stávající instalace Windows XP. Proto mám na vás zkušenější několik otázek.
Jde něčím nahradit KDE a GNOME? Já používám fluxbox a rxvt, ale všechny návštěvy jsou z toho vždy, ehm, zmatené. Uznávám, že to vypadá úplně jinak, než to, na co jsou zvyklí. Pro dotyčného uživatele je potřeba, aby tam byly ikony na ploše, včetně ikony tohoto počítače a dokumentů, tlačítko start, z jehož menu půjde vypnout počítač atd. Jde toho docílit jinde, než v KDE a GNOME? Zkoušel jsem icewm+idesk, ale to se konfiguruje v konfigurácích editorem, což je pro mého BFU asi zcela neprůchozí. Musí být možné v GUI naklikat nové ikony na ploše, změnu pozadí atd.
Jde něčím nahradit OpenOffice.org? Máme tu Abiword a Gnumeric. Nejde o funkčnost, ta je zcela dostačující, ale jde o import dokumentů MS Wordu respektive Excelu, se kterými se dotyčný uživatel dost často setkává. Je ten import stejně kvalitní, jako v OpenOffice.org? Kolik procent dokumentů Wordu a Excelu se nepodaří otevřít v Abiwordu a v Gnumericu? A kolik je to v případě OOo? (Já jsem už všechny známé vychoval, aby mi posílali dokumenty v otevřených formátech, takže nevím.:) )
Pokud s něčím podobným někdo máte zkušenosti, budu moc vděčný, když poradíte. Díky.
Tiskni
Sdílej:
místo OpenOffice bych zkusil KOfficeAni KOffice není navzdory integraci do KDE žádný blesk, to se týká jak startu, tak odezvy při manipulaci s dokumenty. Pokud chce uživatel psát častěji a víc než jen krátké texty, je OpenOffice pořád lepší volba. Už několikrát jsem zkoušel na KOffice (i 1.5) "přejít", ale je to utrpení. KOffice je podle mě stále v nevychytaném stádiu BETA jeho uživatelé pokusní králíci (v dobrém slova smyslu). Pokud chcete skutečně pracovat, nestačí dnes ani Abiword ani KOffice.
kupte mu pamet (512)kupte mu ji vy :P
Uff, nic z toho dotycny pouzivat nastesti nebude. Ani skype (nevi, ze neco takoveho existuje), ani tv karta (pomaly procesor a grafika), ani paleni dvd (myslim, ze nema ani dvd-rom, natoz pak rw), ani fotak ani scanner, tedy v dohledne dobe. Maximalne ten tisk, tam by mohl byt problem s nepodporovanym modelem tiskarny. S tim se nejak poperu.
Neni to rodinny prislusnik, ani mi za spravu nebude platit, ale jednak je to clovek, jemuz vdecim opravdu za hodne a jednak to rozhodne neni ten typ, co by si po te, co mu venuju tolik casu, jeste stezoval, ze mu neco nechodi, jak ma. Takze zadne frustrace ve vysledku se nebojim, kdyz tam nakonec budou zase XP, tak tam budou; myma rukama to nebude. :)