Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Zdravím. Nene, nebudu tohle psát do diskuse, šup s tím do blogu; je tu moc škaredých (non-free) slovíček. Inu, octil jsem se v situaci, kdy potřebuju v prostředí GNU/Linuxu (na AMD64, aby to bylo zajímavější) číst a tisknout z několika poměrně bohatě strukturovaných a formátovaných dokumentů WordPerfectu 5.1 pro DOS. Samozřejmě jsem vyzkoušel několik možných řešení, ale výsledky ani jednoho z nich nebyly ideální.
Nejprve jsem zkusil import do OpenOffice.org 2.0.4, používající knihovnu libwpd. Příjemně mne překvapila korektní konverze znaků s diakritikou i poznámek pod čarou, o něco horší je skutečnost, že každým číslem na začátku řádku (ať už v se jedná o nadpis kapitoly nebo sekce, či poznámku pod čarou) chybí jakékoliv odsazení (tzn. např. místo "1.2.3. Nadpis" je tam "1.2.3Nadpis"). Nepříjemná je také zřejmě pevně stanovená délka řádku, která způsobuje jednak různou hustotu písma na různých řádcích a jednak to, že řádky často přesahují pravítkem stanovený konec (nevím, jak to lépe pojmenovat). Kdybych chtěl dokument v této podobě exportovat do PDF či tisknout, musel bych předtím delší dobu pracovat na formátování (ostatně, tak to asi i dopadne). Konzolová utilita wpd2html používá taky knihovnu libwpd (vzhledem k absenci stránkování v HTML sice odpadá problém s pevně stanovenými řádky, ale zase poznámky pod čarou se objevují ihned za místem, ke kterému se vztahují, což nepůsobí přehledně). Mimoto je libwpd používána i importními filtry AbiWordu a KWordu, ale to je zatím zcela nepoužitelné, padavé, nečitelné, nezkoušejte to.
Pak jsem se snažil rozjet přímo různé verze WordPerfectu. Našel jsem rozsáhlý návod, jak v Linuxu zprovoznit WP verze 5.x a 6.x pro DOS prostřednictvím DOSEMU, problém je však v tom, že DOSEMU pro AMD64 jaksi, ehm, není a z principu (prý) být nemůže. Nainstaloval jsem tedy dosové verze WP v DOSBoxu i v Qemu+FreeDos, avšak obě řešení mají tutéž nevýhodu, a sice že z nich nelze tisknout, aspoň jsem nepřišel na to jak. (A tisk do souboru PRN je nic moc, protože PRN tiskový soubor je spíš takový texťák.. no a tisk do PostScriptového souboru ještě dosový WP 5.x/6.x neuměl.) Přiznávám, že jsem zkusil nainstalovat i novější Win32 verze WordPerfectu prostřednictvím Wine, to však ztroskotalo na jejich závislosti na MSIE. (Abych si do Wine instaloval MSIE, na to přece jen nejsem dost masochista.)
Mimoto samozřejmě existují i nativní linuxové verze WordPerfectu (podle všeho 6.0, 7.0, 8.0 a 8.1). Verzi 8.0 dokonce jednak legálně vlastním (roku 1999 byla přibalená ke krabicové edici Mandrake 6.1 :)), jednak je dnes volně dostupná ke stažení. Ovšem, rozjet ji v Linuxu na AMD64 bude paradoxně asi ještě větší problém, než s těmi DOS a Win verzemi, neboť ještě vyžaduje libc5. Naprosto si s tím nevím rady; Debian pro AMD64 pochopitelně pro zpětnou kompatibilitu poskytuje 32bitové knihovny, ovšem jsou to aktuální libc6, a rozhodně ne osm let stará libc5. Je vůbec reálné na "dnešním" Linuxu na AMD64 zprovoznit osm let starý linuxový program, používající libc5?
Budu vám trvale vděčný za jakékoliv náměty na plně funkční rozchození kterékoliv verze WordPerfectu v GNU/Linuxu na AMD64, anebo ještě lépe za patch na libwpd, opravující to odsazování ale berte mě prosím s rezervou (vím, že jsou na světě důležitější věci).
P.S. Plyne z toho ponaučení: neukládajte si dokumenty do nezdokumentovaných datových formátů; za deset let nebudete vědět, jak se k nim dostat.
Tiskni
Sdílej:
P.S. Plyne z toho ponaučení: neukládajte si dokumenty do nezdokumentovaných datových formátů; za deset let nebudete vědět, jak se k nim dostat.
Jediný co z článku plyne je: "Nebuďtě GNU fanatici, ušetříte si tím spoustu práce". Protože není nic jednoduššího, než si do Windows nainstalovat WordPerfect a dokumenty převést. Jenomže chápu, to by nebylo dost "free"...