Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
alsamixer
. Dej F6 a vyber si zvukovku. Pak napiš, jestli to funguje. Nevím, co to přesně dělá, nemám víc zvukovek, abych to vyzkoušel, ale vypadá to slibně.
Včera jsem začal používat KDE 4.4 a taky mám problém, že nejedu zvuk z více jak jedné aplikace :(.
Alsa síce fungovala bez problémov, ale PulseAudio nie.
Samozřejmě. Pochopitelně. Tohle je známý fakt už od chvíle, kdy některé distribuce začaly protlačovat PulseAudio, tedy nesmysl, mor a neštovice v jednom, jako implicitní řešení pro práci se zvukem. Tisícům uživatelů přestaly fungovat VoIP aplikace a s veškerým zpracováním zvuku byl celé měsíce těžký problém, než to někdo dal částečně do pořádku. (Jojo, o Fedoře mluvím...) V Archu jsem musel PulseAudio několikrát opakovaně mazat, kdykoliv ho nějaký balíček nenápadně nainstaloval jako dependenci. Ale vyplatilo se to. Zvuk začal zase normálně fungovat, jakmile bylo PulseAudio pryč.
V této situaci bych doporučoval jednoduchý postup. Zaprvé, nahlásit podrobně chybu v KDE. Podrobně znamená kompletní výstup z kmixu, případně zkompilovat kmix s debug symboly, spustit ho přes GDB, po pádu udělat backtrace a ten přiložit k tomu hlášení. Zadruhé, zatnout zuby i pěsti, zavřít oči a dočasně používat Gnome. Zatřetí, až to někdo opraví, přejít zpět kde KDE.
Pokud jsem to správně pochopil, v případě OSSv4 by šlo o bug report, zatímco u ALSA by stačil nějaký feature request. Rozhodně ale stojí za to takovou věc ohlásit. Mít oddělenou USB zvukovku na VoIP mi připadá naprosto normální. Je to pohodlné, normální reprodukce (a zvonění VoIP linky) je v interní zvukovce, sluchátka s mikrofonem jsou v té externí. Nebo na bluetooth headsetu. Tohle by měl GNU/Linux (pokud možno s KDE) normálně podporovat, takže jakékoliv problémy určitě stojí za to hlásit.
1) KMix 4 stále padá pri znížení hlasitosti cez hotkey, pri zvýšení zas nereaguje(je niekoľko násobne reportovaný bug, ani pes po ňom neštekne)Tohle je chyba nejnovějšího KMixu.
a gui je taky, napr. qjackctl
Tiskni
Sdílej: