plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Tiskni
Sdílej:
Vyvoj se odehral / odehrava hlavne v LEDkach a castecne v bateriich.
To sice ano, ale mimo výrobce svítilen. Výrobci svítilen prostě sáhnou do katalogu Cree/Panasonicu a vyberou dle požadovanejch parametrů. Rozdíly mezi svítilnama jsou hlavně ve zpracování, konstrukci (váha, možnosti připevnění, voděodolnost), elektronice ovládání (ergonomie, spotřeba) atd.
Co se tyka tepelneho cidla, tak mne nenapadlo, ze tuhle pojistku nekdo nepouziva. Nicmene zase je dobre si rict, zda-li chci svitit dlouho a malo (pak tu pojistku nepotrebuju), nebo kratce a hodne, pak by mela byt samozrejmosti.Často výrobci (hlavně u těch levných a výkoných spoléhají) na to, že když tělo funguje jako chladič, tak se při přehrátí LED samo ohřeje natolik, že uživatel sám LED vypne, aby se nespálil
CRIAno, to je u LED svítilen asi největší bolest. Já mám někdy pocit tmy i když to svítí dost prostě proto, že to jsou blbé vlnové délky.
profil svetelneho kuzeleVětšinou jsou zoomovací, takže si můžeš nastavit.
Na praci mam nejaky cheap smejd z bauhausu s vesackem a magnetem.Jestli myslíš montážní lampu a konkrétně tuhle, tak doporučuju podívat se v GESu či GME. Kdysi se mi podařilo za pár švěstek jako dárek/doplnění poštovného vzít jednu, ale narozdíl od tohto plasťáku je komplet pogumovaná. Jediné co bych vyměnil je ten plastový háček, za nějaký kovový (je to první věc co uletí když to spadne na zem), ale jinak tomu nemám co vytknout. Beru to i do přírody. Prostě zavěsím za strom a mám ruce volné a svítí to do všech stran.
Kromě zcela specifických oblastí použití, například u policie, kdy kvůli ochraně před střelbou je potřeba svítit mimo osu těla (nebo použít baterku jako obušek), si nedovedu představit využití pro ruční baterku, když čelovky jsou tak dostupný! Možnost mít obě ruce volný "na práci" je k nezaplacení. To samé v případě jízdy na kole, kdy je zase obrovský rozdíl, jestli si svítíte tam kam koukáte, nebo tam kam míří řidítka (což překvapivě často není ten stejný směr).
Pokuď nehledáš baterku, se kterou utlučeš zloděje (což by s těma odkazovanejma asi šlo dost těžko...), tak bych se nejdřív zamyslel nad tím jestli vůbec má cenu si kupovat ruční svítilnu.
čelovka mi vyhovuje spíše s širším kuželem světla, svítilna do ruky s úzkým s vysokým dosahem
Kvalitní čelovky mají oba dva mody (řešeno například rozptylným sklíčkem).
ne vždy chci svítit tam, kam se koukám nebo kde mám hlavu! (když svítím někomu jinému, když svítím do nepřístupných prostor...)
Kyž svítím někomu jinému, chci většinou vidět kam svítím, stejně tak když chci svítit do nepřístupných prostor, chci většinou vidět, co tam je. Ale i pro takové zcela výjmečné situace lze čelovka vždycky vzít do ruky a použít jako ruční baterka, obráceně to jde o poznání hůř...
Kyž svítím někomu jinému, chci většinou vidět kam svítím, stejně tak když chci svítit do nepřístupných prostor, chci většinou vidět, co tam jeaž na to, že si potřebuju posvítit třeba z druhé strany, než ze které koukám nebo do prostoru, kam hlavu prostě nestrčím - a sundat čelovku jistě lze, ale to zas chybí na té hlavě - proto nosím obojí a využití je tak 50/50... a zároveň se vzájmně zálohují... ono být v noci uprostřed lesa nebo v podzemí závislý na jednom zdroji není úplně super další věc je signalizace, dělat maják vlastní hlavou by byl dost opruz :)
proto nosím obojí
Tak tím se to vysvětluje, v mé definici outdooru není na dva krámy místo ani "nosnost"...
To samé v případě jízdy na kole, kdy je zase obrovský rozdíl, jestli si svítíte tam kam koukáte, nebo tam kam míří řidítka (což překvapivě často není ten stejný směr).No, ja mam problem ze kdyz se s nekym bavim tak se na nej obcas automaticky podivam... To s vykonnou celovkou na hlave neni pro toho druheho typicky moc prijemne.
Jednoznačne takú, ktorá dokáže zapáliť les. Ale vážne, mám fenix, kvalita spracovania je super, ak sa nič nezmenilo od kedy som kupoval môžem túto značku odporúčať.