Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Jako mají někteří lidé agresivní opici (po požití alkoholu), mám já, jak se zdá, agresivní deprese. Čím dál víc ve mně narůstá pocit, že většinu lidí je zcela nemožné o čemkoli přesvědčit, a pokud chceme cokoli dokázat, není jiné cesty než ty méně chápavé mlátit baseballovou pálkou, ne-li něčím horším.
Nevím, zda je všeobecně známo, že po ránu se nejvíce daří depresím, zatímco úzkostné stavy kulminují večer.
Z dalších zpráv: Kyknos zmizel. Minulý týden měl dovolenou; tento týden není. Nelze se mu dovolat. Na svém bydlišti není. Nikdo o něm neví. Jeho místo v officu zeje prázdnotou. Nemůžu si pomoct, musím myslet na to, že před dvěma měsíci, kdy byl v Řecku, ho v Aténách rafl toulavý pes. Tvrdil, že to nic není, že psisko ani neskouslo, jen ho chňaplo za nohu, drželo a pak zase pustilo. Snad měl pravdu.
Pozor: tento blogpost nemá prakticky nic společného s Linuxem a jen velmi málo s Minixem (konkrétně maskota).
Před chvílí jsem si přečetl v elektronických Lidovkách článek, který mě skutečně rozpálil do běla: 500 korun za mrtvého mývala. Skutečně nechápu, jak je něco takového možné. Myslivci prostě ústy svého mluvčího prohlásili, že každý, kdo odstřelí mývala, psíka mývalovitého nebo norka, by měl dostat 500 Kč na ruku. Jen tak. Bez jakéhokoli vysvětlení, proč zrovna tihle tři chlupáči, zvlášť vezmu-li v úvahu, že každý je úplně jiný.