NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Co je vlastně Pekelná dívka? Jedno z klasických japonských strašidel - vypadá tak na osm let, má dlouhé černé vlasy, veliké smutné rudé oči a na základě smlouvy odnáší lidi do pekel. Je to jako Kruh, ale tohle vidíte víceméně z pohledu toho strašidla. Další rozdíl je, že v Kruhu byli lidé vražděni víceméně nazdařbůh, zatímco zde jde o pečlivě navrženou a svým způsobem velmi férovou veřejnou službu: každý může Pekelnou dívku vyvolat a požádat ji, aby někoho jiného odnesla.
Jak to funguje? V minulosti bylo třeba napsat dopis adresovaný Peklu. Ale protože jsme v Japonsku, i duchové modernizují a dnes má Pekelná dívka webovou stránku. Stačí jen zadat jméno osoby, která vám pije krev.
První poučení, které si lze odnést: služba má správný bezpečný design. Zadáváte pouze jméno cíle, nikoli své vlastní - Peklo ví, kdo jste, a vy víte, že stránka je pravá. Aby nedošlo k náhodné aktivaci, zákazník nejprve obdrží na svůj mobil potvrzení o přijetí. Pak se mu Pekelná dívka zjeví, předá mu voodoo loutku, instrukce a také varování, co tahle legrace stojí (uživatel totiž přijde do pekla taky, ale až po své smrti). Loutka má na krku červený provázek. Rozvázáním provázku je smlouva potvrzena a cílová osoba bude neprodleně dopravena do osidel pekelných.
Proč to na mě tak zapůsobilo? Určitě kvůli titulní představitelce. Ty oči jsou... prostě magické. (Někde jsem četl, že překvapivě muži na ženách posuzují v prvé řadě oči a až potom ty další věci. U mne to tedy funguje.) A hlas. Pekelná dívka má hrozně příjemný hlas, téměř uklidňující - nejvíc ve chvíli, kdy říká "až budeš mít svou pomstu, i ty přijdeš do pekla... ale to až poté, co umřeš" (jako by to byla nějaká útěcha) a svou titulní frázi "nechceš si vyzkoušet smrt?" Kromě toho to dělá nerada; v některých případech je vidět, jak nesouhlasí, ale nemůže se vzepřít (to je zase její část smlouvy).
Další důvod, proč mě tato anime zaujala, je filozofický - přesně totiž zapadá do naší společnosti. Většina klientů Pekelné dívky jsou zoufalí lidé, kterým je už jedno, že po smrti přijdou do pekla, protože jejich život se už stal peklem na zemi a chtějí jen eliminovat svého mučitele. Objektivně tedy prokázali veřejnosti službu, protože daný zloduch často škodil i mnoha jiným lidem. Nicméně do pekla stejně přijdou, v souladu se smlovou.
Ale pozor: v jednom díle se nakonec zákazník rozhodne, že zlouna oddělá sám. Nevstoupil tedy do pekelného kontraktu, ale v pekle nakonec stejně skončí, za vraždu. Podtrženo a sečteno: když zlikvidujete někoho, kdo si to opravdu zasloužil, a vlastně jste ochránili řadu budoucích obětí, přijdete do pekla. I nebeské zákony straní lotrům. To je IMO poučení, které bychom si měli vzít. Tohle by se snad mělo promítat ve školách - aby všichni věděli, do jak hnusného světa se narodili. Chcete ho vylepšit? Můžete - ale dušičku sem.
Tiskni
Sdílej:
Co je vlastně Pekelná dívka? Jedno z klasických japonských strašidel - vypadá tak na osm let, má dlouhé černé vlasy, veliké smutné rudé oči a na základě smlouvy odnáší lidi do pekel.Niečo mi to hovorí...
Je na divákovi, aby posoudil, zda je to už archetyp nebo ještě klišéV Japonsku je to archetyp, protože podobným způsobem se duchové zpodobňovaly v tradičním divadle Kabuki, viz Onryō.
Někde jsem četl, že překvapivě muži na ženách posuzují v prvé řadě oči a až potom ty další věci.To silně závisí na mnoha různých faktorech. Typicky třeba vzdálenost, nebo aktuální promile alkoholu v krvi.