Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Co je vlastně Pekelná dívka? Jedno z klasických japonských strašidel - vypadá tak na osm let, má dlouhé černé vlasy, veliké smutné rudé oči a na základě smlouvy odnáší lidi do pekel. Je to jako Kruh, ale tohle vidíte víceméně z pohledu toho strašidla. Další rozdíl je, že v Kruhu byli lidé vražděni víceméně nazdařbůh, zatímco zde jde o pečlivě navrženou a svým způsobem velmi férovou veřejnou službu: každý může Pekelnou dívku vyvolat a požádat ji, aby někoho jiného odnesla.
Jak to funguje? V minulosti bylo třeba napsat dopis adresovaný Peklu. Ale protože jsme v Japonsku, i duchové modernizují a dnes má Pekelná dívka webovou stránku. Stačí jen zadat jméno osoby, která vám pije krev.
První poučení, které si lze odnést: služba má správný bezpečný design. Zadáváte pouze jméno cíle, nikoli své vlastní - Peklo ví, kdo jste, a vy víte, že stránka je pravá. Aby nedošlo k náhodné aktivaci, zákazník nejprve obdrží na svůj mobil potvrzení o přijetí. Pak se mu Pekelná dívka zjeví, předá mu voodoo loutku, instrukce a také varování, co tahle legrace stojí (uživatel totiž přijde do pekla taky, ale až po své smrti). Loutka má na krku červený provázek. Rozvázáním provázku je smlouva potvrzena a cílová osoba bude neprodleně dopravena do osidel pekelných.
Proč to na mě tak zapůsobilo? Určitě kvůli titulní představitelce. Ty oči jsou... prostě magické. (Někde jsem četl, že překvapivě muži na ženách posuzují v prvé řadě oči a až potom ty další věci. U mne to tedy funguje.) A hlas. Pekelná dívka má hrozně příjemný hlas, téměř uklidňující - nejvíc ve chvíli, kdy říká "až budeš mít svou pomstu, i ty přijdeš do pekla... ale to až poté, co umřeš" (jako by to byla nějaká útěcha) a svou titulní frázi "nechceš si vyzkoušet smrt?" Kromě toho to dělá nerada; v některých případech je vidět, jak nesouhlasí, ale nemůže se vzepřít (to je zase její část smlouvy).
Další důvod, proč mě tato anime zaujala, je filozofický - přesně totiž zapadá do naší společnosti. Většina klientů Pekelné dívky jsou zoufalí lidé, kterým je už jedno, že po smrti přijdou do pekla, protože jejich život se už stal peklem na zemi a chtějí jen eliminovat svého mučitele. Objektivně tedy prokázali veřejnosti službu, protože daný zloduch často škodil i mnoha jiným lidem. Nicméně do pekla stejně přijdou, v souladu se smlovou.
Ale pozor: v jednom díle se nakonec zákazník rozhodne, že zlouna oddělá sám. Nevstoupil tedy do pekelného kontraktu, ale v pekle nakonec stejně skončí, za vraždu. Podtrženo a sečteno: když zlikvidujete někoho, kdo si to opravdu zasloužil, a vlastně jste ochránili řadu budoucích obětí, přijdete do pekla. I nebeské zákony straní lotrům. To je IMO poučení, které bychom si měli vzít. Tohle by se snad mělo promítat ve školách - aby všichni věděli, do jak hnusného světa se narodili. Chcete ho vylepšit? Můžete - ale dušičku sem.
Tiskni
Sdílej:
Co je vlastně Pekelná dívka? Jedno z klasických japonských strašidel - vypadá tak na osm let, má dlouhé černé vlasy, veliké smutné rudé oči a na základě smlouvy odnáší lidi do pekel.Niečo mi to hovorí...
Je na divákovi, aby posoudil, zda je to už archetyp nebo ještě klišéV Japonsku je to archetyp, protože podobným způsobem se duchové zpodobňovaly v tradičním divadle Kabuki, viz Onryō.
Někde jsem četl, že překvapivě muži na ženách posuzují v prvé řadě oči a až potom ty další věci.To silně závisí na mnoha různých faktorech. Typicky třeba vzdálenost, nebo aktuální promile alkoholu v krvi.