Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
3. Zaujimalo by ma, ci sa nieco podobne dotkne aj napr. distribucie Parsix, teda priamo z IranuNe, tato omezení platí pouze pokud vyvážíš z postdemokratických zemí. Obdobně, jako měli v 90. letech zakázáno vyvážet šifrování z USA. Import do USA byl v pohodě, takže se to prostě stahovalo z mirrorů v Kanadě.
a NM se mi vubec nelibiTak v tom se mnou spíš souhlasíš, ne? :)
You may not download Fedora software or technical information if you are located in one of these countriesToto nejak súvisí so slobodným softvérom?
Úprimne, som presvedčený, že v logoch od tvojho ISP by aj podpriemerný policajný vyšetrovateľ našiel dôkazy používania technológií, ktoré používajú aj zločinci.Tím se ani netajím, ostatně jsem tu již prezentoval třeba nmap. A taky se o mě ví, že, stejně, jako zločinci, jím chleba. Naštěstí v ČR je stále ještě potřeba úmysl, tohle neprošlo. Ale vývoz je nelegální.
když si z mého mirroru někdo stáhne šifrovací programnabizis tam ke stazeni nejake specialni vojenske sifrovaci programy nebo nejake jine, normalnim lidem nedostupne sifrovaci programy? Jestli ne, IMHO se na tebe nic z toho vyse uvdenho nevztahuje (*), jestli jo, dej link na ten mirror, at si muzu taky neco zaijmaveho stahnout
(*)
VŠEOBECNÁ POZNÁMKA K SOFTWARU (Tato poznámka má přednost před kontrolami stanovenými v oddílu D kategorií 0 až 9.) Kategorie 0 až 9 tohoto seznamu se nevztahují na kontrolu ́ ́softwaru ́ ́, který je buď: a. běžně dostupný veřejnosti, přičemž: 1. je prodáván ze skladu v maloobchodě bez omezení prostřednictvím a. pultový prodej; b. zásilkový prodej; c. elektronický prodej; nebo d. telefonické objednávky; a 2. je určen k instalaci uživatelem bez další podstatné podpory od dodavatele; nebo POZN.: Položka a. všeobecné poznámky k softwaru se nevztahuje na ́ ́software ́ ́ uvedený v kategorii 5 – Část 2 ( ́ ́Ochrana informací ́ ́). b. ́ ́veřejně dostupný ́ ́.
Stallmana fakt nemusimTvůj problém.
“Sometimes I work on free software, and sometimes I work on proprietary software—but when I work on proprietary software, I expect to get paid.”Aneb nejlepší způsob jak zaprodat svou duši. Ale to patří o par blogů vedle.
Jinak to, ze firma operuje v totalitni zemi a musi poslouchat jeji zakony... no skoda, ale v takovym pripade proste nemuzou delat svobodny software.To je dost diskutabilní. Ono je třeba docela podivuhodné, že lidi jako Stallman, Eben Moglen (a znám ještě pár takových kulaťoučkých roztomiloučkých zarostlých starých dědků, kteří nemají s FSF a GNU hnutím nic společného, ale kdyby si je seřadil do řady, těžko by si rozpoznal jednoho od druhého) a vlastně celé GNU hnutí se zrodilo z tohoto pohledu v jedné z nejméně svobodných zemí (další je Německo a GB). Ale vysvětlení není nijak složité: Čím extrémnější totalita o to extrémnější názory a vznikající hnutí proti ní. V jiných zemích to ani vzniknout nemohlo, protože tam to není potřeba. Tam se to doposud bralo jako nepsaná samozřejmost. Takže svobodný nebo ne?
Tvuj problem ze si myslis ze je to muj problem. Fakt s tim problem nemam, jenom sem konstatoval ze ten pamflet nebudu cist (jenom sem ho proletel)Stallmana fakt nemusimTvůj problém.
To je dost diskutabilní. Ono je třeba docela podivuhodné, že lidi jako Stallman, Eben Moglen (a znám ještě pár takových kulaťoučkých roztomiloučkých zarostlých starých dědků, kteří nemají s FSF a GNU hnutím nic společného, ale kdyby si je seřadil do řady, těžko by si rozpoznal jednoho od druhého) a vlastně celé GNU hnutí se zrodilo z tohoto pohledu v jedné z nejméně svobodných zemí (další je Německo a GB). Ale vysvětlení není nijak složité: Čím extrémnější totalita o to extrémnější názory a vznikající hnutí proti ní. V jiných zemích to ani vzniknout nemohlo, protože tam to není potřeba. Tam se to doposud bralo jako nepsaná samozřejmost. Takže svobodný nebo ne?Muze se ten software exportovat vsude po svete a komukoliv? Nemuze. Takze rms si muze prndat co chce, ale svobodny sw to nikdy nebude.
Tvuj problem ze si myslis ze je to muj problem.No můj problém to není. Žijeme ve svobodné zemi (zatím), takže si čti, mysli a označuj pamfletama co chceš.
Muze se ten software exportovat vsude po svete a komukoliv? Nemuze. Takze rms si muze prndat co chce, ale svobodny sw to nikdy nebude.RMS si může prndat co chce, ale znovu opakuju, že (nad)národní právo je nadřazeno tomu smluvnímu, takže stejně není moc co proti tomu dělat krom vyhlašování války dané zemi. Dal jsem si tu práci a ono to není až tak dávno co do této klauzule zapadlo i naše území.
vlastně celé GNU hnutí se zrodilo z tohoto pohledu v jedné z nejméně svobodných zemí (další je Německo a GB).
Tak schválně, ukaž mi nějakou svobodnější zemi, hahaha...
Jinak to, ze firma operuje v totalitni zemi a musi poslouchat jeji zakony... no skoda, ale v takovym pripade proste nemuzou delat svobodny software.Jo a doporučuju si seřadit příspěvky do svobodného SW od komerčních subjektů podle zemí (pokud taková statistika existuje). Můžeš tak akorát hádat kdo bude na vrcholu žebříčku a něco mi říká, že Kuba to nebude.
Z tvé definice přímo vyplývá, že každá země s dostatečně dlouhou právní kontinuitou není a nemůže být svobodná.A je snad?
Tiskni
Sdílej: