Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Debian Sarge používám asi jeden rok. Začal jsem, když byl ještě "testing" a teď jsem na něm "zatvrdnul" jako na "stable" větvi pár měsíců (nevím přesně kdy vyšel jako stable). Ještě v době "testingové" jsem často dist-upgradoval. Přišel jsem po nějaké době k počítači a první co jsem udělal, bylo:
#apt-get update
#apt-get dist-upgrade
Takhle jsem si neustále udržoval aktuální verzi, pečoval o systém a staral se aby vše šlapalo jak má.
Pak přišla doba "frozenová", kterou jsem z hlediska dist-upgrade téměř nezaznamenal a po ní doba "stableová". A nastal klid. Žádné upgrady na novější verze programů, jen občas nějaký ten security-update.
"Paráda", říkal jsem si. "Konečně mám klid, Debiana stabilního, všechno šlape jak má."
A tak jsem si chvíli užíval toho, že nemusím upgradovat a že mám všechno tak jak to chci mít a že všechno funguje...
#apt-get update
#apt-get dist-upgrade
Tak a teď už mám pár pátků Debian Etch, upgradů je hojnost, zkompiloval jsem si i 2.6.13-mm1 kernel, žádné problémy nemám, takže jsem navýsost spokojený.
Asi jsem na tom upgradování závislý. Ale co už...
Tiskni
Sdílej:
Já jsem s Debianem taky začal, když byl Sarge testing.
Momentálně mám docela mix. Mám stable, globální updaty dělám
apt-get -t stable upgrade
ale mám i balíky z testing a unstable. A některé věci (jako třeba svého času KDE 3.4) nahazuju ze speciálních experimental zdrojů. Všechno kupodivu funguje bez problémů. Narazil jsem jenom jednou, když experimenal KDE 3.4 nebylo kompatibilní s experimental GNOME 2.10. Tak jsem si procvičil downgradování - GNOME jsem shodil na 2.8 a počkal, než se dostanou 2.10 do unstable.
Debian rocks!-)