Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Někdy na přelomu května a června jsem se rozhodoval, jak budu pokračovat po škole a co vlastně budu dělat. Živnostenský list na grafické práce mám od ledna, takže bylo jasné, že zkusím freelanceřinu, a pokud do 3 měsíců nepojdu hlady, tak budu pokračovat.
Musel jsem ovšem vyřešit dilema, v jakém 3D softwaru budu pracovat, protože na legální (Maya) zatím nemám peníze (a kdo ví jestli kdy mít budu) a zadarmo mi ho nikdo nedá. Toto ovšem neplatí o Blenderu, který zdarma je. Zkoušel jsem v něm kdysi (asi před dvěmi lety) něco vytvořit, ale nepřesvědčil mě o tom, že by mohl konkurovat komerčním aplikacím. Nyní jsem se k němu vrátil a snažil jsem se proniknout do jeho tajů.
Po pročtení několika základních tutoriálů, a následném zkoušení jednoduchých modelů, jsem konečně přišel jeho zdánlivě šílenému ovládání na chuť a dokonce mi začalo velice vyhovovat. Modelování (polygonální) jde rychle od ruky, zvládá hravě i subdivisions a vše se od základu ovládá pomocí jednoduchého systému klávesových zkratek velice snadno a rychle.
Překvapilo mne i to, že zvládá "radiositu" a "ambient occlusion", což bych u něj nečekal... No myslím, že se stačí podívat na forum blenderartists.org a hned je jasné, že Blender toho umí opravdu hodně.
Já jsem se ve zkoušení dostal pořádně jenom k polygonálnímu modelování (což se mi hodně líbilo, i když některé funkce běžné například u Mayi postrádá, naproti tomu některé má zase navíc/jinak udělané) a ke skriptování. Nedostal jsem se k texturování, pořádně ani k renderingu a k animaci vůbec, ale co jsem viděl na výše zmíněném fóru, nebo zde, tak vše vypadá na vysoké úrovni.
Bude zajímavé sledovat, kam až vývoj Blenderu povede a kdy se v kině objeví film vyrobený převážně v tomto softwaru.
Originál tohoto zápisku (spolu s dalšími) je na mém hlavním blogu: http://www.fushal.net
Tiskni
Sdílej:
Překvapilo mne i to, že zvládá "radiositu" a "ambient occlusion", což bych u něj nečekal...Nechápu proč, tohle uměl POV-Ray před osmi lety... Spíš mě vůbec nepřekvapuje, že i v dnešní době je jediným rychlým a kvalitním rendererem stále ještě "stařičký" PRMan od Pixaru.
Nechápu proč, tohle uměl POV-Ray před osmi lety...Protože to neuměly dlouhou dobu (Před 8 lety určitě ne) bez nějakých pluginů nebo drahých rendererů (viz. PRMan :)) ani komerční softwary typu Maya, SI, 3DS atd. To, že to uměl POV-Ray jsem nevěděl, ale neřekl bych, že zrovna v tomto softwaru to k něčemu bylo. Ať už pred 8 lety nebo klidně i dnes :)
Radiositu má blender poměrně dlouhou dobu (pokud se pamatuji dobře tak byla už ve verzi 2.27 (ca před 5lety). Akorát jí (skoro) nikdy (skoro) nikdo nepoužíval. AO v Blenderu je trošku podivné, to jen tak na okraj – narozdíl od běžné praxe, kdy je AO vlastností materiálu je v Blenderu vlastností worldu.
Mimochodem, dost renderů z blenderartists je renderováno v Yafray, který má o dost lepší výstup než blender (hlavně v oblasti bump map). Když počkáš do další „přelomové“ verze (diskutuje se, že jí označí 2.50), tak budeš mít k dispozivi i render API, a to už v současnosti (v svn repozitáři) krásně podporuje export i do aqsis (bezva renderer).
Rozhodně ale doporučuji zkusit některý z externích rendererů. Ať už Yaf díky jeho naprosté provázanosti s Blenderem nebo Indigo (bezchybně běží pod wine), který má fyzikálně naprosto přesný model, ale je ukrutně, a to myslím opravdu ukrutně, pomalý.
POV-Ray, PRMan, DoF, AO, Yafray, radiosita, render API, aqsis, vlastnost worldu, bump map
– to všechno jsou proměnné, do kterých si mám něco dosadit, nebo už je to hotové? Vůbec nevím, o čem píšete, ale vypadá to, že o tom dost víte a že si rozumíte. Možná je to jenom domluvený trik, ale vypadá to věrohodně. ... a kdy se v kině objeví film vyrobený převážně v tomto softwaru ...
Elephants Dream ?