Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Linus Torvalds zmínil, že souborový systém Bcachefs zřejmě odstraní z mainline Linuxu v začleňovacím okně pro vydání 6.17. Kent Overstreet mu totiž posílá kód s novou funkcionalitou i pro začlenění do kandidátů na vydání, kdy očekává pouze opravy chyb. Kent Overstreet byl již dříve z vývoje vyloučen kvůli konfliktní komunikaci.
Ministerstvo průmyslu a obchodu propaguje Microsoft. Ten ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu spouští AI National Skilling Plan v ČR. "Iniciativa Microsoftu přináší konkrétní a praktickou podporu právě tam, kde ji nejvíc potřebujeme – do škol, firem i veřejné správy.", říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.
Jste český ISP? Vyplněním krátkého dotazníku můžete pomoci nasměrovat vývoj nové generace routerů Turris Omnia [𝕏].
Někdy na přelomu května a června jsem se rozhodoval, jak budu pokračovat po škole a co vlastně budu dělat. Živnostenský list na grafické práce mám od ledna, takže bylo jasné, že zkusím freelanceřinu, a pokud do 3 měsíců nepojdu hlady, tak budu pokračovat.
Musel jsem ovšem vyřešit dilema, v jakém 3D softwaru budu pracovat, protože na legální (Maya) zatím nemám peníze (a kdo ví jestli kdy mít budu) a zadarmo mi ho nikdo nedá. Toto ovšem neplatí o Blenderu, který zdarma je. Zkoušel jsem v něm kdysi (asi před dvěmi lety) něco vytvořit, ale nepřesvědčil mě o tom, že by mohl konkurovat komerčním aplikacím. Nyní jsem se k němu vrátil a snažil jsem se proniknout do jeho tajů.
Po pročtení několika základních tutoriálů, a následném zkoušení jednoduchých modelů, jsem konečně přišel jeho zdánlivě šílenému ovládání na chuť a dokonce mi začalo velice vyhovovat. Modelování (polygonální) jde rychle od ruky, zvládá hravě i subdivisions a vše se od základu ovládá pomocí jednoduchého systému klávesových zkratek velice snadno a rychle.
Překvapilo mne i to, že zvládá "radiositu" a "ambient occlusion", což bych u něj nečekal... No myslím, že se stačí podívat na forum blenderartists.org a hned je jasné, že Blender toho umí opravdu hodně.
Já jsem se ve zkoušení dostal pořádně jenom k polygonálnímu modelování (což se mi hodně líbilo, i když některé funkce běžné například u Mayi postrádá, naproti tomu některé má zase navíc/jinak udělané) a ke skriptování. Nedostal jsem se k texturování, pořádně ani k renderingu a k animaci vůbec, ale co jsem viděl na výše zmíněném fóru, nebo zde, tak vše vypadá na vysoké úrovni.
Bude zajímavé sledovat, kam až vývoj Blenderu povede a kdy se v kině objeví film vyrobený převážně v tomto softwaru.
Originál tohoto zápisku (spolu s dalšími) je na mém hlavním blogu: http://www.fushal.net
Tiskni
Sdílej:
Překvapilo mne i to, že zvládá "radiositu" a "ambient occlusion", což bych u něj nečekal...Nechápu proč, tohle uměl POV-Ray před osmi lety... Spíš mě vůbec nepřekvapuje, že i v dnešní době je jediným rychlým a kvalitním rendererem stále ještě "stařičký" PRMan od Pixaru.
Nechápu proč, tohle uměl POV-Ray před osmi lety...Protože to neuměly dlouhou dobu (Před 8 lety určitě ne) bez nějakých pluginů nebo drahých rendererů (viz. PRMan :)) ani komerční softwary typu Maya, SI, 3DS atd. To, že to uměl POV-Ray jsem nevěděl, ale neřekl bych, že zrovna v tomto softwaru to k něčemu bylo. Ať už pred 8 lety nebo klidně i dnes :)
Radiositu má blender poměrně dlouhou dobu (pokud se pamatuji dobře tak byla už ve verzi 2.27 (ca před 5lety). Akorát jí (skoro) nikdy (skoro) nikdo nepoužíval. AO v Blenderu je trošku podivné, to jen tak na okraj – narozdíl od běžné praxe, kdy je AO vlastností materiálu je v Blenderu vlastností worldu.
Mimochodem, dost renderů z blenderartists je renderováno v Yafray, který má o dost lepší výstup než blender (hlavně v oblasti bump map). Když počkáš do další „přelomové“ verze (diskutuje se, že jí označí 2.50), tak budeš mít k dispozivi i render API, a to už v současnosti (v svn repozitáři) krásně podporuje export i do aqsis (bezva renderer).
Rozhodně ale doporučuji zkusit některý z externích rendererů. Ať už Yaf díky jeho naprosté provázanosti s Blenderem nebo Indigo (bezchybně běží pod wine), který má fyzikálně naprosto přesný model, ale je ukrutně, a to myslím opravdu ukrutně, pomalý.
POV-Ray, PRMan, DoF, AO, Yafray, radiosita, render API, aqsis, vlastnost worldu, bump map
– to všechno jsou proměnné, do kterých si mám něco dosadit, nebo už je to hotové? Vůbec nevím, o čem píšete, ale vypadá to, že o tom dost víte a že si rozumíte. Možná je to jenom domluvený trik, ale vypadá to věrohodně. ... a kdy se v kině objeví film vyrobený převážně v tomto softwaru ...
Elephants Dream ?