V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Náhodou jsem na #linux.cz zahlédl pár divných příspěvků. Dva uživatelé se tam bavili ve stylu: (přeloženo z angličtiny) "Anonym zasáhl anonyma2. Anonym2 silně krvácí." Po několika větách v podobném duchu napsal někdo další: "Vy už toho Adoma nehrajte..."
A můj osud byl tímto zpečetěn. Bylo mi celkem jasné, že se bude jednat o správné textové RPG, neboli správně o roguelike game. Jakožto zvědavec největší, fanda do tohoto typu her a toho času s náladou na takovouto záležitost, jsem vygooglil oficiální stránku. Na ní jsem se dozvěděl, že ADOM je vlastně zkratka pro Ancient Domains of Mystery.
Hra zabírá 1MB, je ve verzích pro Linux, Windows i DOS a OS/2. Rozbalil jsem, spustil a začal pronikat do tajů této hry. Je hodně podobná známému Nethacku, ale mě se už od prvního pohledu líbil více Adom. Je totiž pěkně barevný :)
Nechal jsem na osudu, ať mi vybere rasu i povolání, protože ze začátku se mi nechtělo v tom tak moc rýpat. Už ani nevím co mi to vybral, ale můj "hrdina" zemřel roztrhán na cucky smečkou vlků asi 5 minut po začátku hraní.
"No nic", řekl jsem si a zkusil to znova. Tentokrát už jsem si postavu vybral sám. Byl to Human/Assassin. Přečetl jsem si ve FAQ na ofic. stránce, že je dobré jít se vybavit do první vesnice na konci cesty. Učinil jsem tak (nakoupil jsem jídlo abych nezemřel hlady) a vydal jsem se do nedaleké jeskyně. Po pár urputných bojích jsem zemřel na otravu jedem po uštknutí nějakým hadem.
Dobrá, znova a lépe. Po radě od jednoho z Adomistů na #linux.cz jsem si vybral Grey Elf/Wizard. Prý pro začátek jedna z jednodušších kombinací. Zemřel jsem po 1 minutě. Utopil jsem se v "kaluži". Můj hrdina totiž neuměl plavat a tak nepřebrodil ani 3 políčka označené jako voda.
Já se přece nevzdám - podruhé Grey Elf/Wizard. Zemřel jsem po útoku goblina v téže jeskyni jako s tím Assassinem.
Ok, to se stává. Zkusil jsem to ještě jednou s Wizardem, ale zase jsem zemřel takhle brzy.
Tak, jakmile tohle dopíšu, tak zkusím Fightera. S tím by to mělo být trošku jednodušší. Doufám, že se dostanu trošku dál :). Ještě bych měl zdůraznit, že save nefunguje tak, jak je obvyklé v jiných hrách. Tady, když zemře hrdina, zemřou s ním i vaše savy. Ale já vytrvám. Na takovýchto hrách jsem vyrůstal (Dračí Doupě, AD&D, Stín Meče, Shadowrun...), takže mě to strašně baví a jednou ze mě vyroste mocný zabiják. :)
Tiskni
Sdílej:
hehehe, tak to ses prvni koho to napadlo ;)To určitě ne... Chtěl bych ADOM někdy dohrát za chaos (stát se novým bohem chaosu), ale nemám nervy na to, abych prolezl ten mofující dungeon až na dno
Já taky ukládám savy, ale budu si na to muset vymyslet nějaký lepší způsob, třeba nějaký script, protože se mi uz párkrát stalo, že jsem si novou pracně vybojovanou pozici přepsala pozicí starši. A taky "zatím" mužu mít uloženou jen jednu pozici. Ješte jsem to nedohrála.
Moje nejoblíbenějši postavy jsou Trolové - hodně unesou.
Jedine co tuto hru kazi je ze neni opensource,takze si ji na svem pda nezahraju :(