Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Čím déle používám linux, tím více se mi začíná líbit konzole. Tak jako jsem se v začátcích (rozuměj: při přechodu z Windows) snažil nalézt alternativy k programům na které jsem byl zvyklý z předešlé platformy, tak se nyní snažím nalézt textové alternativy programů, které jsem dosud používal a byly pro X.
Dnes se podívám na zoubek pár ICQ klientům a jednomu IRC klientu.
Po dlouhodobém používání GAIMu (a zkoušení hodně jiných X alternativ k němu) jsem začal používat CenterICQ.
Je to výborný klient. Umí toho opravdu honě - o jeho funkcích se můžete dočíst např. zde v recenzi.
Já jsem chtěl ale něco na způsob IRC, tzn. "řádkového" klienta. Nejdřív přišel na přezkoušení YSM a.k.a. You Sick Me. Už z názvu je patrné, že tento klient bude něco speciálního. A takyže jo. Veškeré zprávy, které na Vás chrlí, jsou dost "funny" a sranda se s ním rozhodně užít dá. Například kontakty nazývá "SLAVES" (otroci) a Vás staví do pozice Pána svého království. :)
Doposud pěkné a zajímavé, ale něco mi tam pořád nesedělo a chybělo. Asi jsem hned zezačátku přišel i na jeden bug (s mazáním a upravou textu který chci zrovna poslat) a celé to vypadalo nějak "divně".
Proto jsem zkusil mICQ. To odstraňovalo některé neduhy YSM a skoro bych byl spokojen, ale je tu to "skoro". A tak jsem spíše ze zvědavosti hledal dál a zkusil nAIM (jistě skvělý klient, ale nějak mi nepřešlo rychle do krve jeho ovládání) a Biltbee. A právě u posledně jmenovaného bych se rád zastavil.
Bitlbee je daemon, který Vám udělá takový malý IRC server s tím, že komunikuje přes protokol Oscar (ICQ). Poté, co běží daemon, je možné se připojit k němu přes libovolného IRC klienta. Já používám Irssi, což je konzolový klient s širokými možnostmi v přidávání modulů (skriptů). V Irssi je dokonce možné provozovat i mICQ :). Já si ale vybral Bitlbee, protože se komunikace v něm nejvíce podobá komunikaci přes IRC.
Po připojení k Bitlbee serveru (je možné připojovat se i na "public" servery, nejenom na localhost) se automaticky připojí ke kanálu &Bitlbee. V něm se pak zadávají veškeré příkazy, co se obsluhy icq týče. Komunikovat s kontakty v listu se dá snadno (jméno: zpráva), nebo přes /msg a /query (standard IRC). Takže kdo jste na IRC jako doma, nebudete nejspíš litovat. (Po pužití skriptu stažitelného někde na netu zvládá Bitlbee i tab_completition
Pro mě je Bitlbee + Irssi jasná volba. Při použití scriptu trigger v Irssi mi příchozí zpráva zahraje zvuk tak jako například v Gaimu.
Abych ale jen nechválil: nevím například jak nastavit (jestli to vůbec jde), aby Bitlbee používal jiné kódování při přijímání zpráv než UTF-8. Většina mých kontaktů je totiž na Windows a tudíž používají CP1250. Potom to dělá neplechu s diakritikou.
Dále by mě zajímalo, jestli je možné nějak zaznamenávat historii jednotlivých kontaktů. (V helpu jsem nic nenašel). Možná to půjde přes nějaký skript, ale žádný takový jsem také nenašel.
Tak veselé chatování v konzoli, pro dnešek se loučím a příště třeba proberu pár jiných konzolových věciček :)
Tiskni
Sdílej:
Konzolové programy mají své výhody. Například mp3blaster je mi pohodlnější neš xmms. Ale teď se vracím ke "klikacímu", protože mp3blaster se špatně ovládá bez numerické klávesnice (notebook). Chci se zeptat, jak teď hledáš alternativy, u kolika z nich se setkáváš s ovládáním z numerické části klávesnice?
screen
s irssi
a ysm
. Ale bitlbee
je zda se presne to, co jsem hledal... ICQ, MSN a to vsechno v irssi
, parada :D Btw, funguje nejak posilani souboru? Tak me napada ze by to mohlo normalne jit pres /dcc send
, ale nemuzu to ted s nikym vyzkouset...