Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Čím déle používám linux, tím více se mi začíná líbit konzole. Tak jako jsem se v začátcích (rozuměj: při přechodu z Windows) snažil nalézt alternativy k programům na které jsem byl zvyklý z předešlé platformy, tak se nyní snažím nalézt textové alternativy programů, které jsem dosud používal a byly pro X.
Dnes se podívám na zoubek pár ICQ klientům a jednomu IRC klientu.
Po dlouhodobém používání GAIMu (a zkoušení hodně jiných X alternativ k němu) jsem začal používat CenterICQ.
Je to výborný klient. Umí toho opravdu honě - o jeho funkcích se můžete dočíst např. zde v recenzi.
Já jsem chtěl ale něco na způsob IRC, tzn. "řádkového" klienta. Nejdřív přišel na přezkoušení YSM a.k.a. You Sick Me. Už z názvu je patrné, že tento klient bude něco speciálního. A takyže jo. Veškeré zprávy, které na Vás chrlí, jsou dost "funny" a sranda se s ním rozhodně užít dá. Například kontakty nazývá "SLAVES" (otroci) a Vás staví do pozice Pána svého království. :)
Doposud pěkné a zajímavé, ale něco mi tam pořád nesedělo a chybělo. Asi jsem hned zezačátku přišel i na jeden bug (s mazáním a upravou textu který chci zrovna poslat) a celé to vypadalo nějak "divně".
Proto jsem zkusil mICQ. To odstraňovalo některé neduhy YSM a skoro bych byl spokojen, ale je tu to "skoro". A tak jsem spíše ze zvědavosti hledal dál a zkusil nAIM (jistě skvělý klient, ale nějak mi nepřešlo rychle do krve jeho ovládání) a Biltbee. A právě u posledně jmenovaného bych se rád zastavil.
Bitlbee je daemon, který Vám udělá takový malý IRC server s tím, že komunikuje přes protokol Oscar (ICQ). Poté, co běží daemon, je možné se připojit k němu přes libovolného IRC klienta. Já používám Irssi, což je konzolový klient s širokými možnostmi v přidávání modulů (skriptů). V Irssi je dokonce možné provozovat i mICQ :). Já si ale vybral Bitlbee, protože se komunikace v něm nejvíce podobá komunikaci přes IRC.
Po připojení k Bitlbee serveru (je možné připojovat se i na "public" servery, nejenom na localhost) se automaticky připojí ke kanálu &Bitlbee. V něm se pak zadávají veškeré příkazy, co se obsluhy icq týče. Komunikovat s kontakty v listu se dá snadno (jméno: zpráva), nebo přes /msg a /query (standard IRC). Takže kdo jste na IRC jako doma, nebudete nejspíš litovat. (Po pužití skriptu stažitelného někde na netu zvládá Bitlbee i tab_completition
Pro mě je Bitlbee + Irssi jasná volba. Při použití scriptu trigger v Irssi mi příchozí zpráva zahraje zvuk tak jako například v Gaimu.
Abych ale jen nechválil: nevím například jak nastavit (jestli to vůbec jde), aby Bitlbee používal jiné kódování při přijímání zpráv než UTF-8. Většina mých kontaktů je totiž na Windows a tudíž používají CP1250. Potom to dělá neplechu s diakritikou.
Dále by mě zajímalo, jestli je možné nějak zaznamenávat historii jednotlivých kontaktů. (V helpu jsem nic nenašel). Možná to půjde přes nějaký skript, ale žádný takový jsem také nenašel.
Tak veselé chatování v konzoli, pro dnešek se loučím a příště třeba proberu pár jiných konzolových věciček :)
Tiskni
Sdílej:
Konzolové programy mají své výhody. Například mp3blaster je mi pohodlnější neš xmms. Ale teď se vracím ke "klikacímu", protože mp3blaster se špatně ovládá bez numerické klávesnice (notebook). Chci se zeptat, jak teď hledáš alternativy, u kolika z nich se setkáváš s ovládáním z numerické části klávesnice?
screen
s irssi
a ysm
. Ale bitlbee
je zda se presne to, co jsem hledal... ICQ, MSN a to vsechno v irssi
, parada :D Btw, funguje nejak posilani souboru? Tak me napada ze by to mohlo normalne jit pres /dcc send
, ale nemuzu to ted s nikym vyzkouset...