Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
ten web vypadá jako z roku 2000Konečne niekto, čo pochopil, že stránky na úrovni roku 2000 bez blbostí typu AJAX&comp a gigantickými obrázkami v pozadí, popredí, CSS a bohviekde sa na modernom HW načítavajú prakticky okamžite, a dôležité je, aby bol obsah dostupný a nebol zatienený formou. Vytkol by som len fixnú šírku stránky a trocha plytvanie priestorom.
gigantickými obrázkami v pozadí, popredí, CSS a bohviekde sa na modernom HW načítavajú prakticky okamžite, a dôležité je, aby bol obsah dostupný a nebol zatienený formou.Skutečně jste kolem roku 2000 viděl nějaké stránky? Právě jste je totiž vesměs právě popsal. Přidejte zvuk na pozadí, občas menu ve Flashi (pro amatérské tvůrce to bylo jednodušší než nějaký JS a CSS) a další sračky. Projděte si archivy, stránky v roce 2000 vypadaly úplně stejně jako dnes - většina jich stála za houby, pár průměrných, pár super.
Skutečně jste kolem roku 2000 viděl nějaké stránky?Videl.
Projděte si archivy, stránky v roce 2000 vypadaly úplně stejně jako dnes - většina jich stála za houby, pár průměrných, pár super.Nehovorím samozrejme o tých "za houby", ale o tých priemerných. Priemerná stránka z roku 2000 sa na modernom browseri a pripojení natiahne za pár sekúnd. Priemerná stránka z roku 2010 sa naťahuje pol minúty (a to som optimista). Zvuk bol grc, ale to boli na konci gausiánu. V strede boli síce s nechutnými animovanými obrázkami, ale tie boli tak 10× menšie ako dnešné. Menu vo flashi bol neuveriteľný humus, ale dnes tomu zodpovedá stránka celá vo flashi (alebo aspoň nepreskočiteľná úvodná animácia, ktorá ale zaberie 15MB). Dnes k tomu pribudla nápoveda v input políčkach, dynamické sťahovanie častí obsahu, obrázky sú 10× väčšie než pred 10 rokmi, každá druhá stránka má v sebe plno iframov z youtube, všelijaké I Like It, twitty a neviemčo, takže aby sa vôbec zobrazilo 10 riadkov textu, natiahne sa 1.5MB dát vo forme 120 objektov, z toho 30 na externých serveroch, z ktorých 5 je momentálne zalagovaných a sťahuje sa tak asi minútu.
Více méně souhlas, některé dnešní stránky jsou opravdu zahumusené. Dost pomáhá použít AdBlock a přidat si další filtry, případně pro některé prohlížeče existuje plugin, který odfiltruje všechno související s Facebookem.Mezi největší brzdy patří Flash, Facebook a potom všelijaké ty měřicí kódy (Gemius a spol.). To jsou vesměs věci, které nezávisí na rychlosti připojení.
Jinak se mi ale nelíbí, jak se tu někteří navážejí do AJAXu, jako by to bylo automaticky nějaké zlo. Dobře použitý AJAX naopak pomáhá snížit zátěž jak na serveru, tak na síti i klientovi. Místo aby se překreslovala celá stránka (tzn. vygenerování na serveru, přenos po síti a vykreslení na klientovi), tak se přenese jen malý kousek stránky, který se změnil.AJAX je dobrá věc, když se správně používá. Už jsem tu nejednou psal o odstrašujících a naopak příkladných webech používajících AJAX. Sám jsem dlouho odolával, ale letos na jaře mě okolnosti také donutily AJAX použít, protože to byla výrazně nejefektivnější cesta.
Menu vo flashi bol neuveriteľný humus, ale dnes tomu zodpovedá stránka celá vo flashi (alebo aspoň nepreskočiteľná úvodná animácia, ktorá ale zaberie 15MB).Tohle můžu potvrdit, že bylo i v roce 2000 (a ne-li ještě ve větším množství) a existuje to po celou dobu existence (tehdy ještě Macromedia) Flashe. Teda tehda bylo možná ještě víc Šokových vln (BTW: Všimli jste si, že jak u Flashe, tak u Shockwave ten název sedí perfektně – z toho člověku zůstane spadená čelist
Dnes k tomu pribudla nápoveda v input políčkach, dynamické sťahovanie častí obsahu, obrázky sú 10× väčšie než pred 10 rokmi, každá druhá stránka má v sebe plno iframov z youtube, všelijaké I Like It, twitty a neviemčo, takže aby sa vôbec zobrazilo 10 riadkov textu, natiahne sa 1.5MB dát vo forme 120 objektov, z toho 30 na externých serveroch, z ktorých 5 je momentálne zalagovaných a sťahuje sa tak asi minútu.Po poravdě řečeno pamatuju nějaké stránky tak kolem roku 1998 (knihovna, později ZŠ) a s reklamou to nebylo o nic lepší. Jen to byly většinou animované GIFy, které byly ale stejně ohavné a stejně hnusně blikali. Možná dnes je ta reglama ještě víc agresivnější a ještě vtíravější (problém je v tom, že tu reklamu ve většině případů tvoří nějaké lamy z reglamních agentur a povětšinou to dovedou udělat tak, že se líbí jen jim). Jak bylo řečeno dnes je větší objem kdejakého tweatování a Lajkování a bůhví jakých věci, který ani nevím co znamenají. A je též pravda, že stránky jako tv.nova.cz by v těch dobách někdo otevřel. Ale ono se není co divit. V těch letech to musely dávat nějaké 200-400Mhz pentia. Dnes jak mobil nemá aspoň 1.2Ghz, tak je k browsení neuzpůsobený.
>>> bez blbostí typu AJAX&comp a gigantickými obrázkami v pozadí, popredí, CSS a bohviekde
1+++
no, co brání někomu vzít pušku a někoho na ulici zastřelit? Nebo alespoň kuchyňský nůž, žeMožná proto lezu na ulici jen opravdu když musím. Jinak třeba to, že u nás na vesnici se tak nějak všichni známe a cizince by si všichni všimli. Abych pravdu řekl, tak v Brně jsem tuto obavu fakt měl a proto jsem po tamějších ulicích moc nelezl.
Tím chci poukázat na skutečnost, že pokud má někdo nekalé úmysly, tak rozhodně nebude čekat na nějaký plnýbus.cz.Stejně jako nebude čekat na Aukro.cz nebo Ebay a přesto se tam takové případy objevují dnes a denně.
Naopak, jak je možno vyčíst z komentářů, tak stopem jezdí halda lidí a nic se jim nestalo. Včetně mé maličkosti.Tak neříkám, že já ne. Ale není to o tom, že bych vyloženě stopoval. Když stojím na zastávce po odjezdu busu a jede zrovna kolem nějaký známý, tak ani nemusím. Stejně jako když kolem té zastávky jedu já a nějakého známého tam vidím. Stejně jako bych asi neměl vůbec strach svézt se s někým z portálu na nějakou akci (dost pochybuju, že by se tu někdo registroval a učil se pracovat s GNU jen proto aby mě odvezl někam do otroctví nebo něco podobného – i když…
Dokázali nalákat řidiče aby k nim zadávali jízdy. Jenom jim chybí spolucestující kteří by se k jízdám přihlašovali? Docela se obávám, že tomu nějaký Facebook moc nepomůže.
Jízdomat již ušetřil 15 883 Kč a až 4 801 kg CO2.:))) To je fakt úlet...
Tiskni
Sdílej: