Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
xrandr
se dají řetězit, takže není nutné volat xrandr
tolikrát:
xrandr --output HDMI1 --auto --output LVDS1 --auto
to je normální.. dávám si bacha a radeji odpojuji monitor ještě před hibernací když někam jdu :( jakékoliv odpojování/připojování dokáže hibernaci či suspend posrat
já už raději ani nezkouším..mám gma950..ten suspend to je hotovy random.. možná je to jen distrem.. teď mi třeba v Archu nefungoval suspend vůbec.. kernel 38.2 se neprobudil .. 38.3 je ok.. občas uvažuju o něčem víc stable..
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Mobile GM965/GL960 Integrated Graphics Controller (primary) (rev 0c)
DISPLAY=:0 xrandr --output LVDS1 --auto; xrandr --output VGA1 --off
, nejlépe hookem v pm-utils
.
#!/bin/sh INTERNAL_DISPLAY="LVDS" EXTERNAL_DISPLAY="VGA-0" case "$1" in vga) xrandr --output $INTERNAL_DISPLAY --off --output $EXTERNAL_DISPLAY --auto ;; laptop) xrandr --output $INTERNAL_DISPLAY --auto --output $EXTERNAL_DISPLAY --off ;; dual) xrandr --output $INTERNAL_DISPLAY --auto --primary --output $EXTERNAL_DISPLAY --auto --right-of $INTERNAL_DISPLAY --rotate normal ;; dual-left) xrandr --output $INTERNAL_DISPLAY --auto --primary --output $EXTERNAL_DISPLAY --auto --left-of $INTERNAL_DISPLAY --rotate normal ;; dual-rotate) xrandr --output $INTERNAL_DISPLAY --auto --primary --output $EXTERNAL_DISPLAY --auto --right-of $INTERNAL_DISPLAY --rotate left ;; presentation) xrandr --output $INTERNAL_DISPLAY --mode 1024x768 --primary --output $EXTERNAL_DISPLAY --mode 1024x768 --same-as $INTERNAL_DISPLAY ;; presentation-dual) xrandr --output $INTERNAL_DISPLAY --mode 1366x768 --primary --output $EXTERNAL_DISPLAY --mode 1024x768 --right-of $INTERNAL_DISPLAY ;; *) if [[ -n `xrandr -q | grep "$EXTERNAL_DISPLAY connected"` ]]; then echo "External display connected - dual head will be activated" xrandr --output $INTERNAL_DISPLAY --auto --primary --output $EXTERNAL_DISPLAY --auto --right-of $INTERNAL_DISPLAY else echo "External display not connected - single head will be activated" xrandr --output $INTERNAL_DISPLAY --auto --primary --output $EXTERNAL_DISPLAY --off fi ;; esac
$příkaz profilbude mnohem lepší :)
Já to dělám takto při startu X mám v .xinitrc volání skriptu s obsahem :
#!/bin/bash
CRT=`xrandr | grep "VGA1 connected"`
if [ "x${CRT}x" != "xx" ]; then
xrandr --output LVDS1 --off --output VGA1 --mode 1920x1080 --pos 0x0 --rotate normal
else
xrandr --output LVDS1 --auto --output VGA1 --off
fi
exit
Pro rychlé přepínání v gui mám lxrandr
jo pokud je to kdm tak to nepoužívá .xinitrc (já mám awesome wm) .. na klávese to mám taky někdě jen už nevím kde obecně je ale přepínání monitorů dost blbě v linuxu řešené. Nejlépe je na tom snad xfce, které si dokáže pamatovat konfiguraci.. a když člověk nastaví pouze externí monitor a podruhé nastartuje X , tak xfce automaticky nastaví externí monitor.. za to má u mne bod
Tiskni
Sdílej: