Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
xrandr --output HDMI1 --off;xrandr --output LVDS1 --off;xrandr --output HDMI1 --auto;xrandr --output LVDS1 --auto
dva poslední jsou rozložené pro jistotu, kdyby nebyl monitor připojený, aby se zapnul alespoň display
Zapnutí pouze LVDS1:
xrandr --output HDMI1 --off;xrandr --output LVDS1 --off;xrandr --output LVDS1 --auto
Zapnutí pouze HDMI1:
xrandr --output HDMI1 --off;xrandr --output LVDS1 --off;xrandr --output HDMI1 --auto
Nastavení systému -> shortcuts and gestures -> Custom Shortcuts -> Custom Shortcuts
New -> Global Shortcut -> Command/URL
A ještě poznámka pro startování správného rozlišení na externim monitoru pred startem kde, v archu(v ubuntu je tentýž soubor někde v etc):
soubor /usr/share/config/kdm/Xsetup
xrandr --output LDVS1 --auto --output HDMI1 --auto
upgradem X se soubor prepisuje
Tiskni
Sdílej:
xrandr
se dají řetězit, takže není nutné volat xrandr
tolikrát:
xrandr --output HDMI1 --auto --output LVDS1 --auto
to je normální.. dávám si bacha a radeji odpojuji monitor ještě před hibernací když někam jdu :( jakékoliv odpojování/připojování dokáže hibernaci či suspend posrat
já už raději ani nezkouším..mám gma950..ten suspend to je hotovy random.. možná je to jen distrem.. teď mi třeba v Archu nefungoval suspend vůbec.. kernel 38.2 se neprobudil .. 38.3 je ok.. občas uvažuju o něčem víc stable..
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Mobile GM965/GL960 Integrated Graphics Controller (primary) (rev 0c)
DISPLAY=:0 xrandr --output LVDS1 --auto; xrandr --output VGA1 --off
, nejlépe hookem v pm-utils
.
#!/bin/sh INTERNAL_DISPLAY="LVDS" EXTERNAL_DISPLAY="VGA-0" case "$1" in vga) xrandr --output $INTERNAL_DISPLAY --off --output $EXTERNAL_DISPLAY --auto ;; laptop) xrandr --output $INTERNAL_DISPLAY --auto --output $EXTERNAL_DISPLAY --off ;; dual) xrandr --output $INTERNAL_DISPLAY --auto --primary --output $EXTERNAL_DISPLAY --auto --right-of $INTERNAL_DISPLAY --rotate normal ;; dual-left) xrandr --output $INTERNAL_DISPLAY --auto --primary --output $EXTERNAL_DISPLAY --auto --left-of $INTERNAL_DISPLAY --rotate normal ;; dual-rotate) xrandr --output $INTERNAL_DISPLAY --auto --primary --output $EXTERNAL_DISPLAY --auto --right-of $INTERNAL_DISPLAY --rotate left ;; presentation) xrandr --output $INTERNAL_DISPLAY --mode 1024x768 --primary --output $EXTERNAL_DISPLAY --mode 1024x768 --same-as $INTERNAL_DISPLAY ;; presentation-dual) xrandr --output $INTERNAL_DISPLAY --mode 1366x768 --primary --output $EXTERNAL_DISPLAY --mode 1024x768 --right-of $INTERNAL_DISPLAY ;; *) if [[ -n `xrandr -q | grep "$EXTERNAL_DISPLAY connected"` ]]; then echo "External display connected - dual head will be activated" xrandr --output $INTERNAL_DISPLAY --auto --primary --output $EXTERNAL_DISPLAY --auto --right-of $INTERNAL_DISPLAY else echo "External display not connected - single head will be activated" xrandr --output $INTERNAL_DISPLAY --auto --primary --output $EXTERNAL_DISPLAY --off fi ;; esac
$příkaz profilbude mnohem lepší :)
Já to dělám takto při startu X mám v .xinitrc volání skriptu s obsahem :
#!/bin/bash
CRT=`xrandr | grep "VGA1 connected"`
if [ "x${CRT}x" != "xx" ]; then
xrandr --output LVDS1 --off --output VGA1 --mode 1920x1080 --pos 0x0 --rotate normal
else
xrandr --output LVDS1 --auto --output VGA1 --off
fi
exit
Pro rychlé přepínání v gui mám lxrandr
jo pokud je to kdm tak to nepoužívá .xinitrc (já mám awesome wm) .. na klávese to mám taky někdě jen už nevím kde obecně je ale přepínání monitorů dost blbě v linuxu řešené. Nejlépe je na tom snad xfce, které si dokáže pamatovat konfiguraci.. a když člověk nastaví pouze externí monitor a podruhé nastartuje X , tak xfce automaticky nastaví externí monitor.. za to má u mne bod