Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
xrandr --output HDMI1 --off;xrandr --output LVDS1 --off;xrandr --output HDMI1 --auto;xrandr --output LVDS1 --auto
dva poslední jsou rozložené pro jistotu, kdyby nebyl monitor připojený, aby se zapnul alespoň display
Zapnutí pouze LVDS1:
xrandr --output HDMI1 --off;xrandr --output LVDS1 --off;xrandr --output LVDS1 --auto
Zapnutí pouze HDMI1:
xrandr --output HDMI1 --off;xrandr --output LVDS1 --off;xrandr --output HDMI1 --auto
Nastavení systému -> shortcuts and gestures -> Custom Shortcuts -> Custom Shortcuts
New -> Global Shortcut -> Command/URL
A ještě poznámka pro startování správného rozlišení na externim monitoru pred startem kde, v archu(v ubuntu je tentýž soubor někde v etc):
soubor /usr/share/config/kdm/Xsetup
xrandr --output LDVS1 --auto --output HDMI1 --auto
upgradem X se soubor prepisuje
Tiskni
Sdílej:
xrandr
se dají řetězit, takže není nutné volat xrandr
tolikrát:
xrandr --output HDMI1 --auto --output LVDS1 --auto
to je normální.. dávám si bacha a radeji odpojuji monitor ještě před hibernací když někam jdu :( jakékoliv odpojování/připojování dokáže hibernaci či suspend posrat
já už raději ani nezkouším..mám gma950..ten suspend to je hotovy random.. možná je to jen distrem.. teď mi třeba v Archu nefungoval suspend vůbec.. kernel 38.2 se neprobudil .. 38.3 je ok.. občas uvažuju o něčem víc stable..
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Mobile GM965/GL960 Integrated Graphics Controller (primary) (rev 0c)
DISPLAY=:0 xrandr --output LVDS1 --auto; xrandr --output VGA1 --off
, nejlépe hookem v pm-utils
.
#!/bin/sh INTERNAL_DISPLAY="LVDS" EXTERNAL_DISPLAY="VGA-0" case "$1" in vga) xrandr --output $INTERNAL_DISPLAY --off --output $EXTERNAL_DISPLAY --auto ;; laptop) xrandr --output $INTERNAL_DISPLAY --auto --output $EXTERNAL_DISPLAY --off ;; dual) xrandr --output $INTERNAL_DISPLAY --auto --primary --output $EXTERNAL_DISPLAY --auto --right-of $INTERNAL_DISPLAY --rotate normal ;; dual-left) xrandr --output $INTERNAL_DISPLAY --auto --primary --output $EXTERNAL_DISPLAY --auto --left-of $INTERNAL_DISPLAY --rotate normal ;; dual-rotate) xrandr --output $INTERNAL_DISPLAY --auto --primary --output $EXTERNAL_DISPLAY --auto --right-of $INTERNAL_DISPLAY --rotate left ;; presentation) xrandr --output $INTERNAL_DISPLAY --mode 1024x768 --primary --output $EXTERNAL_DISPLAY --mode 1024x768 --same-as $INTERNAL_DISPLAY ;; presentation-dual) xrandr --output $INTERNAL_DISPLAY --mode 1366x768 --primary --output $EXTERNAL_DISPLAY --mode 1024x768 --right-of $INTERNAL_DISPLAY ;; *) if [[ -n `xrandr -q | grep "$EXTERNAL_DISPLAY connected"` ]]; then echo "External display connected - dual head will be activated" xrandr --output $INTERNAL_DISPLAY --auto --primary --output $EXTERNAL_DISPLAY --auto --right-of $INTERNAL_DISPLAY else echo "External display not connected - single head will be activated" xrandr --output $INTERNAL_DISPLAY --auto --primary --output $EXTERNAL_DISPLAY --off fi ;; esac
$příkaz profilbude mnohem lepší :)
Já to dělám takto při startu X mám v .xinitrc volání skriptu s obsahem :
#!/bin/bash
CRT=`xrandr | grep "VGA1 connected"`
if [ "x${CRT}x" != "xx" ]; then
xrandr --output LVDS1 --off --output VGA1 --mode 1920x1080 --pos 0x0 --rotate normal
else
xrandr --output LVDS1 --auto --output VGA1 --off
fi
exit
Pro rychlé přepínání v gui mám lxrandr
jo pokud je to kdm tak to nepoužívá .xinitrc (já mám awesome wm) .. na klávese to mám taky někdě jen už nevím kde obecně je ale přepínání monitorů dost blbě v linuxu řešené. Nejlépe je na tom snad xfce, které si dokáže pamatovat konfiguraci.. a když člověk nastaví pouze externí monitor a podruhé nastartuje X , tak xfce automaticky nastaví externí monitor.. za to má u mne bod