Internetový prohlížeč Ladybird ohlásil tranzici z programovacího jazyka C++ do Rustu. Přechod bude probíhat postupně a nové komponenty budou dočasně koexistovat se stávajícím C++ kódem. Pro urychlení práce bude použita umělá inteligence, při portování první komponenty prohlížeče, JavaScriptového enginu LibJS, bylo během dvou týdnů pomocí nástrojů Claude Code a Codex vygenerováno kolem 25 000 řádků kódu. Nejedná se o čistě autonomní vývoj pomocí agentů.
Byl vydán Mozilla Firefox 148.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Nově lze snadno povolit nebo zakázat jednotlivé AI funkce. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 148 bude brzy k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová verze 22.1.0, tj. první stabilní verze z nové řady 22.1.x, překladačové infrastruktury LLVM (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání: LLVM, Clang, LLD, Extra Clang Tools a Libc++.
X86CSS je experimentální webový emulátor instrukční sady x86 napsaný výhradně v CSS, tedy bez JavaScriptu nebo dalších dynamických prvků. Stránka 'spouští' assemblerovový program mikroprocesoru 8086 a názorně tak demonstruje, že i prosté CSS může fungovat jako Turingovsky kompletní jazyk. Zdrojový kód projektu je na GitHubu.
Po šesti letech byla vydána nová verze 1.3 webového rozhraní ke gitovým repozitářům CGit.
Byla vydána nová verze 6.1 linuxové distribuce Lakka (Wikipedie), jež umožňuje transformovat podporované počítače v herní konzole. Nejnovější Lakka přichází s RetroArchem 1.22.2.
Matematický software GNU Octave byl vydán ve verzi 11.1.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vedle menších změn rozhraní jsou jako obvykle zahrnuta také výkonnostní vylepšení a zlepšení kompatibility s Matlabem.
Weston, referenční implementace kompozitoru pro Wayland, byl vydán ve verzi 15.0.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti Collabora. Vypíchnout lze Lua shell umožňující psát správu oken v jazyce Lua.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 29 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Ústavní soud na svých webových stránkách i v databázi NALUS (NÁLezy a USnesení Ústavního soudu) představil novou verzi chatbota využívajícího umělou inteligenci. Jeho posláním je usnadnit veřejnosti orientaci v rozsáhlé judikatuře Ústavního soudu a pomoci jí s vyhledáváním informací i na webových stránkách soudu, a to i v jiných jazycích. Jde o první nasazení umělé inteligence v rámci webových stránek a databází judikatury českých soudů.
Dlouho jsem nenapsal žádnej blogpost, tak si to teď než půjdu do obchodu vynahrádím. Pyweb se má k světu, mám nový boty, konečně začalo bejt hezky a kupa dalších věcí.
Někdy v minulých blogpostech jsem psal o pywebu. Generátoru webů. Konečně se mi pro to podařilo s Botanicusem sehnat server a všechny ty hračky okolo, teď už jen vybrat serverovnu. Teď teda spíš čekám na Botanicuse, aby jsme se sesynchronizovaly s vývojem.
Tátu se mi minulý týden podařilo ukecat na nový boty. Už tedy běhám ve svých prvních běžeckcýh botách New Balance a musím říct, že to je vcelku změna. Kolena jsou na tom mnohem líp a noha je stabilnější než u mejch minulejch bot. Teď jsem přeběhl pardubice a dopřál si jeden výstup do 12. patra (plíce mi ale končily v 10. :( ) na jednu školní budovu :)
O pyweb dokonce projevil zájem i šéf tak se hned do ceníku přibalila i služba "instalace pywebu na vlastní server + support" :)
Začal jsem taky jezdit na kole. Včera jsem strávil odpoledne na Dolní moravě s větrem a bezvadnou bandou lidí. S tím také souvisí, že moje 2 nejlepší fotky z minulé sezóny bych měl nahradit novýma a tak tady a tady je poslední možnost je vidět než spadnou do propadliště dějin :)
Přeju všem příjemnej večer a já se odkulím do obchodu :)
Tiskni
Sdílej:
Je to analogovou zrcadlovkou a ve fotolabu hozený na CD. Kvalita je dost mizerná kvůli tý mašině co tam maj :(
Takhle zvládne skákat každej s trochou cviku a odvahy, ono to jen vypadá veliký :)
ono to chce met taky slusne kolo na skakani
Každopádně na kolenách a kotnících to fakt poznáš... kdybych se náhodou rozhodnul zase začít běhat, tak bych to taky viděl jedině na Merell s Vibramem nebo na New Balance