Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Nominal Weight 0.3 kg
Baterie je vyměnitelná?Ano. Je na ní napsáno "Prestigio EB-4L". D Googlu to vypadá, že stejný typ dělá i Nokia, ale nikde jsem nenašel eshop, který by ji nabízel.
Pokud chceš odborné knihy kupovat v nějakém rozšířenějším ebookovém formátu (ePUB?), tak existují i takoví nakladatelé (u nás i ve světě), kteří prodávají bez DRM, tuhle knihu si pak překonvertuješ do MOBI v Calibre jedním kliknutím. Mimo legální rámec je pak asi odstranění DRM, technický problém to není.
Jinak ke Kindle:
1) Tvoje knihy nezakoupené u Amazonu a nahrané přímo do čtečky ti nikdo nesmaže. S účtem se nesynchronizují.
2) Přístup zvnějšku vypneš tak, že vypneš wi-fi, nebo přístroj u Amazonu deregistruješ (když u Amazonu nechceš nakupovat) a bude dál pracovat.
3) Záruka u Amazonu je řešitelná i u nás, podle zkušeností většiny lidí, co měli s Kindle problém, dokonce lepší než u českých eshopů.
4) Organizace knih do složek není přímo v přístroji problém, prostě si založíš složku a knihy tam šoupeš.
5) Pokud koupíš knihu bez DRM překonvertuješ si ji z libovolného formátu do MOBI jedním kliknutím v Calibre.
6)PDF na Nooku bez rootu (root jsem zatím nevyzkoušel) je podstatně horší než na Kindle.
7) Amazon PayPal nepodporuje, platit jde jen kartou. B&N ano.
Organizace knih do složek není přímo v přístroji problém, prostě si založíš složku a knihy tam šoupeš.V Kindle jsou dva nezávislé způsoby třídění. Jedno jsou adresáře v souborovém systému – ty se ve čtečce nijak neprojevují. nejsem si jist, zda čtečka adresáře úplně ignoruje, nebo zda dokumenty z nich zobrazuje na jedné hromadě. Druhá věc jsou kolekce dokumentů. Dokument může být ve více kolekcích, ty se zobrazují ve čtečce. Ty jsou ale závislé na synchronizaci s Amazonem, bez ní kolekce nevytvoříte a ani je nemůžete spravovat.
Pokud mluvime o Amazon firmwaru, tak kolekce se da spravovat z PC. Kdesi na MobileRead jsem na to nasel utilitu (takova jakasi quick/dirty vec nabastlena v .Net).Dají se ty kolekce spravovat i bez synchronizace s Amazonem? Mně je to jedno, já synchronizaci rád používám, ale byla by to zajímavá informace pro ty, kteří se jí štítí.
Nespecifikuješ v jakém formátu chceš číst ty odborné knihy, jestli jen v pdf (a knihy s obrázky, grafy, schématy,..), tak nemá smysl čtečku kupovatKe koupi čtečky se rozhoduju, protože si plánuju koupit sérii More Effective C++. A bude rozdíl jestli to budou tři bichle doma na poličce nebo sada dokumentů v zařízení v kapse. A knížek bude časem přibývat, formát záviset na tom, u koho to seženu (třeba to More Effective C++ u B&N nemůžu najít). Kromě knížek pak datasheety, něco z IEEE, a možná i RFC, kdo ví. Představoval jsem si takovou soukromou knihovničku v kapse, do které sáhnu když budu něco potřebovat zjistit. Že bude takový problém s různými formáty (a např. matikou v pdf) mě nenapadlo. Co se tabletu týče - jak jsou na tom teď s displeji? Dá se to číst jak na ostrém slunci, aniž bych viděl každou částečku prachu nebo toho škaredého chlapa?
Že bude takový problém s různými formáty (a např. matikou v pdf) mě nenapadlo.
Oops.
Co se tabletu týče - jak jsou na tom teď s displeji? Dá se to číst jak na ostrém slunci, aniž bych viděl každou částečku prachu nebo toho škaredého chlapa?
Pixel Qi (nekoupíš) nebo matná folie a pořádné podsvícení (saje).
Proti: * 1984 - prodejci přeskočí, co potomVybrat si čtečku, která není závislá na libovůli výrobce. Možná to zní neuvěřitelně, ale ještě před pěti lety bylo normální, že ti zařízení patřilo a mohl jsi ho používat jak jsi chtěl.
Pokud chceš čtečku kvůli technické dokumentaci v PDF, tak rozhodně nedoporučuji, to není pro čtečky vhodný formát. Ony si s tím "nějak" poradí, ale díky malým displejům to není nic moc. Navíc navigace ve velkých a složitých PDF může být velmi pomalá. Tady už to chce zařízení s displejem blížícím se A4 a silným procákem.
Jinak ve spojení s vynikajícím Calibre na synchronizaci knihovny je to můj stály souputník na všech cestách.
Tiskni
Sdílej: