Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
O víkendu jsem opět navštívila své rodné město - matičku Prahu. Náhoda tomu tak chtěla, že na sobotu měl táta naplánovaný sraz matfyzáků - 23 let od promoce. A protože jsme se ségrou zrovna byly poblíž, dostal úžasný nápad, že nás tam vezme s sebou. Nadšené jsme tedy nebyly a bránily jsme se, ale nakonec ve mně převládla zvědavost, a chtěla jsem vidět, co vyrůstá z takových matfyzáků :o).
V minulém blogu jsem psala o vrácení do života postaršího pc, který zahálel v koutě. Pokud tedy vlastníte stejně jako já více počítačů, určitě jste někdy přemýšleli nad tím, jak tyto stroje efektivně spravovat a pracovat na nich. V případě dvou počítačů si můžete buď pořídit dva monitory, dvě klávesnice, dvě myši a pracovat na dvou oddělených stanicích, anebo zkusit vzdálenou správu nebo přímo plochu.
Nedávno jsem dělala sčítání počítačů, které mám doma, a zjistila jsem, že se počet zastavil na čísle tři. Poté jsem udělala sčítání používaných počítačů, a tam byly výsledky o poznání horší. Jeden. Rozhodla jsem se tedy postarší pc, na kterém bylo nainstalováno Ubuntu 7.04, vrátit zpátky do života a udělat si z něj pokusného králíka na další distribuce.