Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Tak a je to tu - zanedlouho zacina CeBit 2006. Jelikoz nase skola zajezd na CeBit neporada, tak jsme si rekli s kamosema ze zajedem soukromne. A tak bych se rad zeptal - Jezdite na CeBit? Jakou dopravu volite? Auto, Vlak, Autobus? Na co si dat pozor?
Tak jsem zase jednou koukal po netu na nejakej softik co by mi ulehcil muj jiz tak hrozny zivot. O co jde - jednim z mojich konicku je robotika a slozitejsi elektronika. Mam tu na "stole" nekolik fajn projektu ale chybi mi jedna vec - nejakejk softi, ve kterym bych mohl nasimulovat elektro obvod. Idealni by byl soft pro linux, idealne zdarma. Co potrebuju - aby se v nem dal nakreslit nejaky obvod ktery by mohl obsahovat i nejakou tu logiku, nejakej ten ptoclen, nejakou tu pamet, nejakej ten AVR-procesor. Nevite nekdo o necem? Priznejme si to na rovinu - psat se mi to nechce a ani nevim jestli by na to muj skill stacil. Predem dik za nejake ty podnety.
Nasel jsem SwitcherCAD, ktery se jevi jako free vecicka. Bohuzel jenom pro win, i kdyz pod wine bezi taky. Vyzkousim, uvidim.