Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »glxgears
. no prostě samý chyby, directx nainstalovaný. Kdo za to může? Zase ATI.
Tak jsem řekl dost. Po debaklu s MythTV kdy si mi ji nepovedlo rozjet, jsem chtěl zkusit zase Ubuntu, kde jsou Mythbuntu repositáře (kolik těch *buntu sakra je?), s pocitem že s nimi to půjde líp. Fajn stáhnu Xubuntu 11.04 (když už jsem z důvodu samovolných restartů XPček každých 15 minut nainstaloval jejich amd64 verzi, která je mimochodem i stabilní, tak jsem si řekl že by nebylo špatné nainstalovat i amd64 verzi Linuxu), nainstaluju, a hned na mě řve, že nemám ovladače a firmware pro TV kartu. Pokusím se nainstalovat pomocí 1-click ve výchozí instalaci, nejde. No, nevadí všechno má své mouchy. stejně ovladače jsem chtěl nejnovější stáhnu si *.run soubor z ati.com dám přepínač --buildpkg
a všechno bez problému (narozdíl od Debianu). Pak stačilo apt-get install linux-firmware-nonfree
kvůli TV kartě.
Co se týče MythTV tak za 15 minut jsem nahrával televizi a za dalších 15 minut už jsem jel s dálkovým ovládáním (no lirc je všude "komandlajna hadr").
Takže co z tohohle vyplývá? Pro začátečníky to, že není radno si zahrávat s distribucemi, co pro ně nejsou určené. Teď se mnou bude asi nejeden ostřilenější linuxák nesouhlasit, ale je to tak. Debian NENÍ pro začátečníky, neříkám že je špatný, je lepší než Ubuntu, ale nevodí vás za ručičku. Holt ve mě ještě dřímá windowsák zvyklý na klikátka a vodění za ručičku, ikdyž ve windows jsem dál než v přidání zástupce shutdown -r do složky Po Spuštění, pozor toto může zpusobit nenadálý nával vzteku oběti!
Tiskni
Sdílej:
Lidem, kteří chtějí nenáročného tučňáka, kterého si budou moci vychovat dle svého přesvědčení strkám místo *buntu spíš Mint, nejlépe LMDE (rolling release verze mintu). Co tohle?
Já to měl kdysi podobně - SuSE (výdrb yastu) - Ubuntu (moc nalinkované) - Debian (moc staré) - Arch (doteď), ale rozcházet u někoho arch, aby se v něm dotyčný začátečník absolutně neorientoval jsem už líný, tak teď tlačím ten Mint, jen je jejich škoda, že LMDE má instalaci jen na DVD (o 300MB), CD verzi bych uživil.
Já tedy nevím jak autor článku, ale mě v Ubuntu instalace ovladačů ze stránek výrobce (ručně) skoro vždy skončí nějakou chybou, zajímavé je, že ten samý postup aplikovaný v Debianu obvykle končí správně.Vidíš mě to debianu hodí vždycky nějakou chybu a pokaždý jinou.
Jenže Ubuntu 11.04 je stejně nějaké rozpolcené, Jockey (nástroj na instalaci ovladačů) mi vytrvale tvrdí, že ovladač mám povolený, ale není používán, výstup z terminálu mi ovšem tvrdí opak, zábavné.Jo 11.04 mi tohle udělala taky (já se divil že Trackmanie všechno nastavení na nule 640x480 a stejně mám 3 fps). Proto teď stahuju spolehlivou 10.10 (teda ty 2 měsíce byla spolehlivá)