Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
glxgears
. no prostě samý chyby, directx nainstalovaný. Kdo za to může? Zase ATI.
Tak jsem řekl dost. Po debaklu s MythTV kdy si mi ji nepovedlo rozjet, jsem chtěl zkusit zase Ubuntu, kde jsou Mythbuntu repositáře (kolik těch *buntu sakra je?), s pocitem že s nimi to půjde líp. Fajn stáhnu Xubuntu 11.04 (když už jsem z důvodu samovolných restartů XPček každých 15 minut nainstaloval jejich amd64 verzi, která je mimochodem i stabilní, tak jsem si řekl že by nebylo špatné nainstalovat i amd64 verzi Linuxu), nainstaluju, a hned na mě řve, že nemám ovladače a firmware pro TV kartu. Pokusím se nainstalovat pomocí 1-click ve výchozí instalaci, nejde. No, nevadí všechno má své mouchy. stejně ovladače jsem chtěl nejnovější stáhnu si *.run soubor z ati.com dám přepínač --buildpkg
a všechno bez problému (narozdíl od Debianu). Pak stačilo apt-get install linux-firmware-nonfree
kvůli TV kartě.
Co se týče MythTV tak za 15 minut jsem nahrával televizi a za dalších 15 minut už jsem jel s dálkovým ovládáním (no lirc je všude "komandlajna hadr").
Takže co z tohohle vyplývá? Pro začátečníky to, že není radno si zahrávat s distribucemi, co pro ně nejsou určené. Teď se mnou bude asi nejeden ostřilenější linuxák nesouhlasit, ale je to tak. Debian NENÍ pro začátečníky, neříkám že je špatný, je lepší než Ubuntu, ale nevodí vás za ručičku. Holt ve mě ještě dřímá windowsák zvyklý na klikátka a vodění za ručičku, ikdyž ve windows jsem dál než v přidání zástupce shutdown -r do složky Po Spuštění, pozor toto může zpusobit nenadálý nával vzteku oběti!
Tiskni
Sdílej:
Lidem, kteří chtějí nenáročného tučňáka, kterého si budou moci vychovat dle svého přesvědčení strkám místo *buntu spíš Mint, nejlépe LMDE (rolling release verze mintu). Co tohle?
Já to měl kdysi podobně - SuSE (výdrb yastu) - Ubuntu (moc nalinkované) - Debian (moc staré) - Arch (doteď), ale rozcházet u někoho arch, aby se v něm dotyčný začátečník absolutně neorientoval jsem už líný, tak teď tlačím ten Mint, jen je jejich škoda, že LMDE má instalaci jen na DVD (o 300MB), CD verzi bych uživil.
Já tedy nevím jak autor článku, ale mě v Ubuntu instalace ovladačů ze stránek výrobce (ručně) skoro vždy skončí nějakou chybou, zajímavé je, že ten samý postup aplikovaný v Debianu obvykle končí správně.Vidíš mě to debianu hodí vždycky nějakou chybu a pokaždý jinou.
Jenže Ubuntu 11.04 je stejně nějaké rozpolcené, Jockey (nástroj na instalaci ovladačů) mi vytrvale tvrdí, že ovladač mám povolený, ale není používán, výstup z terminálu mi ovšem tvrdí opak, zábavné.Jo 11.04 mi tohle udělala taky (já se divil že Trackmanie všechno nastavení na nule 640x480 a stejně mám 3 fps). Proto teď stahuju spolehlivou 10.10 (teda ty 2 měsíce byla spolehlivá)