Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
glxgears
. no prostě samý chyby, directx nainstalovaný. Kdo za to může? Zase ATI.
Tak jsem řekl dost. Po debaklu s MythTV kdy si mi ji nepovedlo rozjet, jsem chtěl zkusit zase Ubuntu, kde jsou Mythbuntu repositáře (kolik těch *buntu sakra je?), s pocitem že s nimi to půjde líp. Fajn stáhnu Xubuntu 11.04 (když už jsem z důvodu samovolných restartů XPček každých 15 minut nainstaloval jejich amd64 verzi, která je mimochodem i stabilní, tak jsem si řekl že by nebylo špatné nainstalovat i amd64 verzi Linuxu), nainstaluju, a hned na mě řve, že nemám ovladače a firmware pro TV kartu. Pokusím se nainstalovat pomocí 1-click ve výchozí instalaci, nejde. No, nevadí všechno má své mouchy. stejně ovladače jsem chtěl nejnovější stáhnu si *.run soubor z ati.com dám přepínač --buildpkg
a všechno bez problému (narozdíl od Debianu). Pak stačilo apt-get install linux-firmware-nonfree
kvůli TV kartě.
Co se týče MythTV tak za 15 minut jsem nahrával televizi a za dalších 15 minut už jsem jel s dálkovým ovládáním (no lirc je všude "komandlajna hadr").
Takže co z tohohle vyplývá? Pro začátečníky to, že není radno si zahrávat s distribucemi, co pro ně nejsou určené. Teď se mnou bude asi nejeden ostřilenější linuxák nesouhlasit, ale je to tak. Debian NENÍ pro začátečníky, neříkám že je špatný, je lepší než Ubuntu, ale nevodí vás za ručičku. Holt ve mě ještě dřímá windowsák zvyklý na klikátka a vodění za ručičku, ikdyž ve windows jsem dál než v přidání zástupce shutdown -r do složky Po Spuštění, pozor toto může zpusobit nenadálý nával vzteku oběti!
Tiskni
Sdílej:
Lidem, kteří chtějí nenáročného tučňáka, kterého si budou moci vychovat dle svého přesvědčení strkám místo *buntu spíš Mint, nejlépe LMDE (rolling release verze mintu). Co tohle?
Já to měl kdysi podobně - SuSE (výdrb yastu) - Ubuntu (moc nalinkované) - Debian (moc staré) - Arch (doteď), ale rozcházet u někoho arch, aby se v něm dotyčný začátečník absolutně neorientoval jsem už líný, tak teď tlačím ten Mint, jen je jejich škoda, že LMDE má instalaci jen na DVD (o 300MB), CD verzi bych uživil.
Já tedy nevím jak autor článku, ale mě v Ubuntu instalace ovladačů ze stránek výrobce (ručně) skoro vždy skončí nějakou chybou, zajímavé je, že ten samý postup aplikovaný v Debianu obvykle končí správně.Vidíš mě to debianu hodí vždycky nějakou chybu a pokaždý jinou.
Jenže Ubuntu 11.04 je stejně nějaké rozpolcené, Jockey (nástroj na instalaci ovladačů) mi vytrvale tvrdí, že ovladač mám povolený, ale není používán, výstup z terminálu mi ovšem tvrdí opak, zábavné.Jo 11.04 mi tohle udělala taky (já se divil že Trackmanie všechno nastavení na nule 640x480 a stejně mám 3 fps). Proto teď stahuju spolehlivou 10.10 (teda ty 2 měsíce byla spolehlivá)