Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Upgrade systému je věc, kterou miluji podobně, jako instalaci windows na cizí počítač. Na rozdíl od instalace windows si v tomto případě řeším zálohu systému sám. Tento blog se věnuje především přípravě systému před upgradem a samotnému upgradu.
/home/share/photo
do adresáře /media/backups/photo
použiji příkaz:
rsync -av --delete /home/share/photo/ /media/backups/photoPřepínač -a zajistí zachování atributů souborů (práva, vlastník, ...). Přepínač -v zajistí vypisování operací se soubory. Pro odstranění souborů v cílovém umístění, které byly ze zdrojového smazány, slouží přepínač --delete. Protože jsem paranoidní, radši pokaždé na vyzkoušení přidávám přepínač --dry-run abych viděl, co se bude dít ještě dříve, než se to opravdu stane=) Protože opatrnosti není nikdy dost, kopíruji data také na jiný disk na kterém je (z důvodu kompatibility) FAT. Jelikož FAT nezvládá práva, symlinky a podobně, rsync by se snažil zkopírovat téměř všechny soubory. Pro porovnávání souborů čistě na základě jejich velikostí použiji následující příkaz:
rsync -r -v --size-only --delete /home/share/photo/ /media/backups/photoCo se očisty systému týče, jde prakticky jen o vymazání různých cache souborů. Nemá smysl se pídit po malinkatých souborech a ty větší přehledně zobrazí filelight. Běžně jde o cache prohlížečů (chromium dnes asi neumí moc dobře, takže komplet:
~/.cache/
, firefox přes Předvolby / Rozšířené / Síť / Vymazat mezipaměť webových stránek) a souborů s náhledy (pro krusader:~/.thumbnails/*/*
).
/etc
, /root
, /var/www
a všechny /home/*
. Takto vypadá záloha mého domovského adresáře rozdělená na dva největší adresáře a pak zbytek:
# cd /home/gorgo # tar cf - .thunderbird | gzip > /media/backups/thunderbird.tar.gz # tar cf - prace | gzip > /media/backups/prace.tar.gz # tar cf - --exclude='.thunderbird' --exclude='prace' ./ | gzip > /media/backups/gorgo.tar.gzTuto část už provádím mimo grafické rozhraní - shozená X-ka, jako root. Jednak zálohy ušetřím dočasné soubory, otevřené roury a podobně. Navíc se takto už dostávám do "instalační" nálady=) Nevýhodou v textovém prostředí je česká klávesnice, na kterou nejsem zvyklý. Píšu si poznámku (tužkou na papír bez diakritiky), abych v případě čerstvé instalace zvolil anglické rozložení.
# dd if=/dev/sdb5 of=/media/backup/sdb5.ddTato operace trvala z SSD partitiony na klasický disk necelých 22 minut. Průšvih nastal, když začalo docházet na cílovém disku místo, takže zběsilé mazání a vyšlo to jen taktak. Kopíruje se samozřejmě celá velikost partition, nikoliv jen velikost zaplněného prostoru. Předchozí kroky zálohy proběhly v řádu minut. K tomuhle doufám (snad tentokrát) nedojde - obnova:
# dd if=/media/backup/sdb5.dd of=/dev/sdb5Jsem připraven! Venku se již setmělo, zhluboka se nadechnu a zapálím svícen.
apt-get update apt-get upgrade apt-get dist-upgradePředtím je ovšem třeba zaměnit všechny výskyty slova
natty
za precise
v souboru /etc/apt/sources.list
. Celkem mě zaujal nástroj pro generování /etc/apt/sources.list
souboru, který by se dal použít, nebýt v hloupé konzoli. Navíc se oproti grafické utilitce vyhnu meziupgradu na 11.10.
Protože aptitude mám radši a má být chytřejší, co se řešení konfliktů týče, volím následující sekvenci:
aptitude update aptitude upgrade aptitude dist-upgradeUpdate ok, ale poté, co upgrade spolklo všech 8G paměti a užíralo další 4G na swapu a přestalo reagovat jsem tedy polevil a zkusil výše zmíněnou
apt-get
cestu. Práce je poznání rychlejší, dokonce i upgrade prošel. Jenomže dist-upgrade spadl na nějakém balíčku nepomuk-cosi. A nepomoho ani opětovné spuštění s doporučeným přepínačem -f.
Pohár mé trpělivosti přetekl! Hledám USB disk s instalačkou, reboot a sbohem upgrade! Za pár desítek minut se systém bez obtíží nainstaloval. Navíc se správným rozložením klávesnice=) Jedinou výtkou budiž neustálé přerušování instalace různými dotazy. Myslel jsem, že se na začátku instalátor na vše vyptá a pak si chroustá. Je toto v grafickém instalátoru lepší?
Tiskni
Sdílej:
rsync
používám od dob, kdy jsem si ve dvě ráno několikrát spletl zdroj a cíl kopírování, FreeFileSync. Dělám zpravidla čistou instalaci, protože se tím aspoň zbavím tun divného softwaru, který jsem si ručně přeložil, ale pak použil nejvýše jednou.
dd
nebo něco podobného) někam, kde je omezený diskový prostor a na zálohovaném oddílu je volné místo více než pár posledních procent, tak je výhodné zmenšit výsledný soubor pomocí dvou jednoduchých kroků: prvně se musí volné místo přepsat nulamy (u ext2/3 je na to zerofree
, u jiných se musí udělat soubor z /dev/null
a pak smazat), potom se při kopírování použije (skrz rouru) komprese dat. Většinou stačí i gzip
, stejně je na dnešním běžném desktopu větši brzda disk než procesor (tedy s vyjímkou opravdu rychlých SSD).
V pesimálním případě (například oddíl plný komprimovaných dat typu fotky v JPG, hudba v MP3 ...) bude výsledný soubor zhruba velký jako zabrané místo na zálohovaném oddílu (data se téměř nezkomprimují, ale metadata jdou komprimovat většinou dost dobře). Za běžných okolností (např. věechno mimo /home
) se ale dosáhne i s gzipem
dvoutřetinový až poloviční soubor ve srovnáním se zabraným místem, obzvlášť pokud je na disku dost snadno komprimovatelných věcí (typu dokumentace v HTML, hlavičkové soubory a pod.).
Jediná nevýhoda je nemožnost připojit takot zkomprimovaný soubor přes loopback
. Pokud ale nemáme problém s (dočasným) místem na disku, na kterém se image vytváří, je možné oužít i poněkud bizarní postup, kdy se "vynulovaný" soubor sbalí pomocí SquashFS, který je komprimovaný sám o sobě. SquashFS je vhodný i na zálohování částí souborového systému (mimo míst, kde záleží na poloze souboru, hardlincích a podobnýchých exotických vlastnostech), ale pokud se mu předhodí velké množsví souborů (tj. řádově miliony) a složitá adresářová struktura, tak to mksquashfs
nezvládne a umře na segfault ntfsclone
, ušetří nulování, ale stejně jako komprimovaná image nejde výsledná image připojit. Postup s vynulování a "zesquashfsovaním" nicméně funguje i zde, dokonce existuje i jakýsi nulovací udělátor na stránkách WinInternals (bývalých SysInternals) běžící pod Windows. A nezapomeňte zrušit swap a hibernační sobuor ...
/dev/zero
, pomocí /dev/null
jde soubory leda "zkrátit" na nulovou velikost. Nejspíš jsem při psaní myslel zrovna na něco jiného a /dev/null
mi tam vlezlo nejak automaticky. To je jako když člověk jde do obchodu, myslí co má koupit a najednou zjití, že jde do práce /etc/apt/sources.list
přidám:
#Debian TESTING
deb http://ftp.cz.debian.org/debian wheezy main contrib non-free
deb http://security.debian.org/ wheezy/updates main contrib non-free
Spustím:
aptitude dist-upgrade
Potom je pár let klid.