Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Kdysi mi kamarad hanil ty moje linuxy, protoze ho na nich nejvic s**e, ze na plose je clovek z jedny strany omezen nejhorsim, nebo nejlepsim im-klientem a ze strany druhe mu misto usurpujou takovy ty divny budiky (gkrellm). Asi jsem tehda obevil ameriku, ale prijde mi to vice, nez prakticke a pouzivam to uz tak asi 3 roky, tak bych se chtel podelit o zpusob, jak si udelat misto na plose.
V souboru /etc/X11/xorg.conf
si do sekce Screen/Display
vlozime radky:
Virtual 1580 1024 ViewPort 0 0Proc 1580x1024? Pac rozliseni monitoru je 1280x1024 a tech 300 chceme mit navic.
Ted, kdyz restartnem Xka, tak mame napravo od standardni plochy misto treba na toho kecalka. Velice uzitecne=)
Tim vsak nezkoncime, protoze pri maximalizaci jakehokoliv okna nastane problem - maximalizuje se na 1580x1024 a my musime litat mysi jak pako, abychom videli cely obsah. Reseni v mem oblibenem KDE je jednoduche. Do praveho dolniho rohu si hodime panel, ktery zakazeme prekryvat. Jeho velikost bude nejakych 300. Ja si tam hodil prepinac ploch.
Njn, ale ted tam zase nechce im-klient. A to se snadno vyresi pomoci 'Nastavit chovani oken/Specificka nastaveni oken'. Tady si nadetekujem okno klienta a nastavime mu v zalozce geometrie vynutit pozici a velikost. Pozice bude 1280x1024 a velikost 300x940. 940 proto, aby nebyl zakryt pravym dolnim panelem. Ale pripadne lze jednoduse panel skryvat.
Skryvanim panelu take "povolime" maximalizaci na cely display, coz se hodi napriklad v programech, kdy je na leve strane okna treba strom souboru, ktere muzem editovat, nebo v thunderbirdu seznam postovnich slozek. Mame tak potom jednoduse k dispozici cely hlavni obsah okna a rychle se dostaneme i do leve (casto navigacni) casti.
A prilozen je screenshot, jak to muze dopadnout.
Snazil jsem se byt strucny, doufam, ze to nebude na ukor srozumitelnosti.
Tiskni
Sdílej:
$ speedfan CPU: 39°C HDA: 30°C HDB: 29°C SDA: 36°C
No já sice nepoužívám gkrellm, ale mám po straně desktopu pár dock-apps, co dělají něco podobného.
Ostatní věci, co mi visí v docku už jsou jiného druhu, takže je sem nebudu tahat. Ale tak nějak obecně řečeno, mám tam info o systému prostě proto, že je to další informace, která se často hodí a člověk si všimne, že se něco děje i když po tom přímo nepátrá.
Ještě bych za rozumné považoval mít někde na očích výstup ze syslogu (a případně i z něčeho dalšího), ale zatím jsme nevymyslel, jak ho naskládat na obrazovku, aby skutečně byl vidět i bez hledání a zároveň nepřekážel.
... jestli xka bezi ...
On je GkrellM vidět, i když Xka neběží?