Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Kdysi mi kamarad hanil ty moje linuxy, protoze ho na nich nejvic s**e, ze na plose je clovek z jedny strany omezen nejhorsim, nebo nejlepsim im-klientem a ze strany druhe mu misto usurpujou takovy ty divny budiky (gkrellm). Asi jsem tehda obevil ameriku, ale prijde mi to vice, nez prakticke a pouzivam to uz tak asi 3 roky, tak bych se chtel podelit o zpusob, jak si udelat misto na plose.
V souboru /etc/X11/xorg.conf
si do sekce Screen/Display
vlozime radky:
Virtual 1580 1024 ViewPort 0 0Proc 1580x1024? Pac rozliseni monitoru je 1280x1024 a tech 300 chceme mit navic.
Ted, kdyz restartnem Xka, tak mame napravo od standardni plochy misto treba na toho kecalka. Velice uzitecne=)
Tim vsak nezkoncime, protoze pri maximalizaci jakehokoliv okna nastane problem - maximalizuje se na 1580x1024 a my musime litat mysi jak pako, abychom videli cely obsah. Reseni v mem oblibenem KDE je jednoduche. Do praveho dolniho rohu si hodime panel, ktery zakazeme prekryvat. Jeho velikost bude nejakych 300. Ja si tam hodil prepinac ploch.
Njn, ale ted tam zase nechce im-klient. A to se snadno vyresi pomoci 'Nastavit chovani oken/Specificka nastaveni oken'. Tady si nadetekujem okno klienta a nastavime mu v zalozce geometrie vynutit pozici a velikost. Pozice bude 1280x1024 a velikost 300x940. 940 proto, aby nebyl zakryt pravym dolnim panelem. Ale pripadne lze jednoduse panel skryvat.
Skryvanim panelu take "povolime" maximalizaci na cely display, coz se hodi napriklad v programech, kdy je na leve strane okna treba strom souboru, ktere muzem editovat, nebo v thunderbirdu seznam postovnich slozek. Mame tak potom jednoduse k dispozici cely hlavni obsah okna a rychle se dostaneme i do leve (casto navigacni) casti.
A prilozen je screenshot, jak to muze dopadnout.
Snazil jsem se byt strucny, doufam, ze to nebude na ukor srozumitelnosti.
Tiskni
Sdílej:
$ speedfan CPU: 39°C HDA: 30°C HDB: 29°C SDA: 36°C
No já sice nepoužívám gkrellm, ale mám po straně desktopu pár dock-apps, co dělají něco podobného.
Ostatní věci, co mi visí v docku už jsou jiného druhu, takže je sem nebudu tahat. Ale tak nějak obecně řečeno, mám tam info o systému prostě proto, že je to další informace, která se často hodí a člověk si všimne, že se něco děje i když po tom přímo nepátrá.
Ještě bych za rozumné považoval mít někde na očích výstup ze syslogu (a případně i z něčeho dalšího), ale zatím jsme nevymyslel, jak ho naskládat na obrazovku, aby skutečně byl vidět i bez hledání a zároveň nepřekážel.
... jestli xka bezi ...
On je GkrellM vidět, i když Xka neběží?