Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Kdysi mi kamarad hanil ty moje linuxy, protoze ho na nich nejvic s**e, ze na plose je clovek z jedny strany omezen nejhorsim, nebo nejlepsim im-klientem a ze strany druhe mu misto usurpujou takovy ty divny budiky (gkrellm). Asi jsem tehda obevil ameriku, ale prijde mi to vice, nez prakticke a pouzivam to uz tak asi 3 roky, tak bych se chtel podelit o zpusob, jak si udelat misto na plose.
V souboru /etc/X11/xorg.conf
si do sekce Screen/Display
vlozime radky:
Virtual 1580 1024 ViewPort 0 0Proc 1580x1024? Pac rozliseni monitoru je 1280x1024 a tech 300 chceme mit navic.
Ted, kdyz restartnem Xka, tak mame napravo od standardni plochy misto treba na toho kecalka. Velice uzitecne=)
Tim vsak nezkoncime, protoze pri maximalizaci jakehokoliv okna nastane problem - maximalizuje se na 1580x1024 a my musime litat mysi jak pako, abychom videli cely obsah. Reseni v mem oblibenem KDE je jednoduche. Do praveho dolniho rohu si hodime panel, ktery zakazeme prekryvat. Jeho velikost bude nejakych 300. Ja si tam hodil prepinac ploch.
Njn, ale ted tam zase nechce im-klient. A to se snadno vyresi pomoci 'Nastavit chovani oken/Specificka nastaveni oken'. Tady si nadetekujem okno klienta a nastavime mu v zalozce geometrie vynutit pozici a velikost. Pozice bude 1280x1024 a velikost 300x940. 940 proto, aby nebyl zakryt pravym dolnim panelem. Ale pripadne lze jednoduse panel skryvat.
Skryvanim panelu take "povolime" maximalizaci na cely display, coz se hodi napriklad v programech, kdy je na leve strane okna treba strom souboru, ktere muzem editovat, nebo v thunderbirdu seznam postovnich slozek. Mame tak potom jednoduse k dispozici cely hlavni obsah okna a rychle se dostaneme i do leve (casto navigacni) casti.
A prilozen je screenshot, jak to muze dopadnout.
Snazil jsem se byt strucny, doufam, ze to nebude na ukor srozumitelnosti.
Tiskni
Sdílej:
$ speedfan CPU: 39°C HDA: 30°C HDB: 29°C SDA: 36°C
No já sice nepoužívám gkrellm, ale mám po straně desktopu pár dock-apps, co dělají něco podobného.
Ostatní věci, co mi visí v docku už jsou jiného druhu, takže je sem nebudu tahat. Ale tak nějak obecně řečeno, mám tam info o systému prostě proto, že je to další informace, která se často hodí a člověk si všimne, že se něco děje i když po tom přímo nepátrá.
Ještě bych za rozumné považoval mít někde na očích výstup ze syslogu (a případně i z něčeho dalšího), ale zatím jsme nevymyslel, jak ho naskládat na obrazovku, aby skutečně byl vidět i bez hledání a zároveň nepřekážel.
... jestli xka bezi ...
On je GkrellM vidět, i když Xka neběží?