Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Kdysi mi kamarad hanil ty moje linuxy, protoze ho na nich nejvic s**e, ze na plose je clovek z jedny strany omezen nejhorsim, nebo nejlepsim im-klientem a ze strany druhe mu misto usurpujou takovy ty divny budiky (gkrellm). Asi jsem tehda obevil ameriku, ale prijde mi to vice, nez prakticke a pouzivam to uz tak asi 3 roky, tak bych se chtel podelit o zpusob, jak si udelat misto na plose.
V souboru /etc/X11/xorg.conf
si do sekce Screen/Display
vlozime radky:
Virtual 1580 1024 ViewPort 0 0Proc 1580x1024? Pac rozliseni monitoru je 1280x1024 a tech 300 chceme mit navic.
Ted, kdyz restartnem Xka, tak mame napravo od standardni plochy misto treba na toho kecalka. Velice uzitecne=)
Tim vsak nezkoncime, protoze pri maximalizaci jakehokoliv okna nastane problem - maximalizuje se na 1580x1024 a my musime litat mysi jak pako, abychom videli cely obsah. Reseni v mem oblibenem KDE je jednoduche. Do praveho dolniho rohu si hodime panel, ktery zakazeme prekryvat. Jeho velikost bude nejakych 300. Ja si tam hodil prepinac ploch.
Njn, ale ted tam zase nechce im-klient. A to se snadno vyresi pomoci 'Nastavit chovani oken/Specificka nastaveni oken'. Tady si nadetekujem okno klienta a nastavime mu v zalozce geometrie vynutit pozici a velikost. Pozice bude 1280x1024 a velikost 300x940. 940 proto, aby nebyl zakryt pravym dolnim panelem. Ale pripadne lze jednoduse panel skryvat.
Skryvanim panelu take "povolime" maximalizaci na cely display, coz se hodi napriklad v programech, kdy je na leve strane okna treba strom souboru, ktere muzem editovat, nebo v thunderbirdu seznam postovnich slozek. Mame tak potom jednoduse k dispozici cely hlavni obsah okna a rychle se dostaneme i do leve (casto navigacni) casti.
A prilozen je screenshot, jak to muze dopadnout.
Snazil jsem se byt strucny, doufam, ze to nebude na ukor srozumitelnosti.
Tiskni
Sdílej:
$ speedfan CPU: 39°C HDA: 30°C HDB: 29°C SDA: 36°C
No já sice nepoužívám gkrellm, ale mám po straně desktopu pár dock-apps, co dělají něco podobného.
Ostatní věci, co mi visí v docku už jsou jiného druhu, takže je sem nebudu tahat. Ale tak nějak obecně řečeno, mám tam info o systému prostě proto, že je to další informace, která se často hodí a člověk si všimne, že se něco děje i když po tom přímo nepátrá.
Ještě bych za rozumné považoval mít někde na očích výstup ze syslogu (a případně i z něčeho dalšího), ale zatím jsme nevymyslel, jak ho naskládat na obrazovku, aby skutečně byl vidět i bez hledání a zároveň nepřekážel.
... jestli xka bezi ...
On je GkrellM vidět, i když Xka neběží?