Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Pred pár dňami bolo na internete avízo, že Mac OS X crackli a je ho možné spustiť aj z obyčajného x86 PC. Ja som tomu neodolal a rozhodol som sa, že sa po tom obzriem, viem nemalo by sa to, ale chcel som to iba vyskúšať, tučniačika (slackware) určite tak ľahko neopustím.
Mac OS X mi hneď na druhýkrát pekne nabehol, privítal ma svojou Aquou, ale zároveň spomalenosťou (mám Intel Celeron 2Ghz, 512MB RAM), hneď som si nastavil internet, spustil Safari a ono to šlapalo, dokonca mi išiel hneď aj zvuk. Nepodarilo sami však spustiť všetky aplikácie, nešlo mi napríklad iTunes.
Mac OS som sa mal možnosť prvýkrát dotknúť naživo a nazrieť doňho, zatiaľ to bolo asi len polhodinové preview, ale ešte stále mi bije srdce "o stošesť", lebo nedokážem tomu uveriť. Osobne si myslím, že je to aj historická udalosť a mohla by takto vzniknúť vážna konkurencia pre MS, uvidíme čo prinesie čas.
Na záver vám prinášam niekoľko fotiek "môjho" Mac OS, čo som narýchlo odfotil:
pohľad na moje PC
Tiskni
Sdílej: