Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tiskni
Sdílej:
+ Kindle listuje poměrně rychle (vypnuto dvojité překreslování), případně umožňuje přeskočit na konkrétní stránku. Mám pocit, že umí listovat i po deseti, ale nevím to jistě - mám ho teď na reklamaci Táta si ho půjčil, měl ho v ruce asi tři vteřiny a bylo po něm - na displeji jsou přes sebe čtyři stránky, nabíjí, mass storage funguje, ale obraz se nepřekresluje.
+ Obrázky - vzal jsem z Uložta PDF, z dvojstránek udělal jednostránky, sbalil do PDF a nalil soubor do Kindle. E-ink neměl problém, stupně šedi zvládá skvěle a číst se dalo bez větších problémů. Největším problémem byl nekvalitní scan.
- sama se mi automaticky zapínala Wifi i přesto, že jsem ji vypnul snad na všechny způsoby
Na škole jsem zkoušel číst Eragona na netbooku. Ráno jsem nased do vlaku, vytáhnul netbook, přes xrandr otočil obraz o 90°, otevřel PDF a začal číst Výdrž 5 hodin, nastavení jasu naprosto perfektní, posouvání stránek scrollováním na touchpadu,....akorát když jsem držel netbook jako knihu, tak mě začala po chvíli neskutečně bolet jedna ruka - rozdíl v hmotnosti mezi monitorem a zbytkem netbooku to zabíjel
Já použivám Nook Simple Touch na eBooky, ale kdybych si měl kupovat nový s podsvícením, tak asi jdu do nového Kindlu. Má totiž daleko rovnoměrnější podsvícení než Nook SimpleTouch with Glowlight a Android bych asi oželel, přestože možnost rootu není úplně k zahození.
Na PDF ale používám výhradně iPad3, dřív jsem se pokoušel převést nějakou technickou literaturu pro e-ink, ale vždy tam byl moc velký nepoměr mezi náročnosti převodu a kvalitou výsledku. Na iPadu mi vyhovuje hlavně rozlišení displeje (u většiny knih nemusím zoomovat) a výdrž baterie (10+ hodin). Netvrdím, že nějaký 10" e-ink by nebyl lepší pro oči, ale tenkrát jsem DX zavrhnul z důvodu ceny (za jednoúčelové zařízení mi to přišlo přehnané, netuším ale jak je to dnes).