Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 5.17 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 5.18 (LKML). Přehled nových vlastností a vylepšení na stránce Linux Kernel Newbies.
V Ubuntu 22.10 s kódovým jménem Kinetic Kudu bude zvukový server PulseAudio nahrazen multimediálním serverem PipeWire.
Tavis Ormandy popisuje, jak zprovoznil 32 let starý unixový port tabulkového procesoru Lotus 1-2-3 na moderním Linuxu. Doprovodné zdrojové kódy jsou na GitHubu.
Po pěti měsících vývoje od vydání verze 250 byla vydána nová verze 251 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS).
HP ve spolupráci se System76 představil 14" notebook HP Dev One s procesorem AMD Ryzen 7 PRO a předinstalovaným Pop!_OS Linuxem.
Byla vydána verze 1.61.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Správce nástroje curl Daniel Stenberg na GitHubu průběžně vytváří svou novou knihu Uncurled, v níž shrnuje své dlouhodobé zkušenosti s údržbou open-source projektu: od odpozorovaných pouček po vtipné a ne až tak vtipné příklady e-mailů od uživatelů.
Byla vydána nová major verze 25.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript a TypeScript, bylo vydáno ve verzi 1.22. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Společnost Red Hat oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu (RHEL) 9.0. Vedle nových vlastností a oprav chyb přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tiskni
Sdílej:
+ Kindle listuje poměrně rychle (vypnuto dvojité překreslování), případně umožňuje přeskočit na konkrétní stránku. Mám pocit, že umí listovat i po deseti, ale nevím to jistě - mám ho teď na reklamaci Táta si ho půjčil, měl ho v ruce asi tři vteřiny a bylo po něm - na displeji jsou přes sebe čtyři stránky, nabíjí, mass storage funguje, ale obraz se nepřekresluje.
+ Obrázky - vzal jsem z Uložta PDF, z dvojstránek udělal jednostránky, sbalil do PDF a nalil soubor do Kindle. E-ink neměl problém, stupně šedi zvládá skvěle a číst se dalo bez větších problémů. Největším problémem byl nekvalitní scan.
- sama se mi automaticky zapínala Wifi i přesto, že jsem ji vypnul snad na všechny způsoby
Na škole jsem zkoušel číst Eragona na netbooku. Ráno jsem nased do vlaku, vytáhnul netbook, přes xrandr otočil obraz o 90°, otevřel PDF a začal číst Výdrž 5 hodin, nastavení jasu naprosto perfektní, posouvání stránek scrollováním na touchpadu,....akorát když jsem držel netbook jako knihu, tak mě začala po chvíli neskutečně bolet jedna ruka - rozdíl v hmotnosti mezi monitorem a zbytkem netbooku to zabíjel
Já použivám Nook Simple Touch na eBooky, ale kdybych si měl kupovat nový s podsvícením, tak asi jdu do nového Kindlu. Má totiž daleko rovnoměrnější podsvícení než Nook SimpleTouch with Glowlight a Android bych asi oželel, přestože možnost rootu není úplně k zahození.
Na PDF ale používám výhradně iPad3, dřív jsem se pokoušel převést nějakou technickou literaturu pro e-ink, ale vždy tam byl moc velký nepoměr mezi náročnosti převodu a kvalitou výsledku. Na iPadu mi vyhovuje hlavně rozlišení displeje (u většiny knih nemusím zoomovat) a výdrž baterie (10+ hodin). Netvrdím, že nějaký 10" e-ink by nebyl lepší pro oči, ale tenkrát jsem DX zavrhnul z důvodu ceny (za jednoúčelové zařízení mi to přišlo přehnané, netuším ale jak je to dnes).