abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 15:55 | IT novinky

    Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:22 | IT novinky

    Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    dnes 10:55 | Nová verze

    V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 23:44 | Nová verze

    Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 20:00 | IT novinky

    Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    včera 14:44 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:22 | IT novinky

    Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    21.6. 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 3
    21.6. 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 9
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1970 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Dokonalý Vim pre GNOME

    22.5.2008 22:18 | Přečteno: 1466× | GNU/Linux

    Pred nejakou dobou som dal Vimu druhú šancu a nakoniec sa ukázalo, že som urobil dobre. Ono ten systém akým sa Vim používa sa od istého momentu stáva čím ďalej tým viac efektívnejší, až zrazu niet editora, ktorý by poslúžil rovnako dobre, odpadajú aj tie, ktoré som si predtým nevedel vynachváliť. Postupne sa teda otázka "Ktorý editor je najlepší?" mení na "Ktorý Vim je najlepší?" a práve tú otázku riešim teraz ja..

    Jednoznačne za mne najviac vyhovujúcu odrodu Vim považujem MacVim, žiaľ má jednu chybu (alebo výhodu, ako sa to vezme) - je iba pre Mac OS. A keďže som sa rozhodol opustiť aj Gedit na mojom domácom Ubuntu, aby som nepoužíval iný editor na desktope a iný na notebooku, musím nájsť rozumnú alternatívu.

    Ako celkom zrejmá (a asi jediná?) alternatíva sa mi ponúka GVim. Po pár dňoch strávených s MacVim mi však pár vecí chýba..

    Na MacVim som si zvykol na štandardné klávesové skratky, ktoré fungujú rovnako vo väčšine programov - napríklad [jablko]+C - kopírovať (funguje aj v normalnom režime aj v insert mode), alebo [jablko]+V - vložiť ("[jablko]" je obdoba "windows" klávesy, ale na MacOS zvykne zastávať skôr funkciu podobnú klávese "ctrl" na bežných PC OS)
    Obdobne funguje aj [jablko]+T - Nový tab, [jablko]+S - Save (toto používam často) atď. Dôležité je hlavne to, že [jablko]+C kopíruje text aj do systémovej clipboard, čo klasické "y" nerobí - obdobne aj [jablko]+V.

    Podobnú funkcionalitu sa mi zatiaľ s GVim docieliť nepodarilo. Verím, že skúsení Vimáci v diskusii s klávesovými skratkami poradia (vrámci toho že niektoré zo skratiek majú vo Vime už svoju funkciu, stačilo by mi aj [win]+C, [win]+V a podobne) - ak máte niekto zaujimavý konfigurák, prosím zverejnite. S prácou s clipboardom som si už ale nie taký istý. Zatiaľ sa mi nepodarilo nájsť uspokojivé riešenie..

    Ďalšia vec čo mi chýba je nejaka podpora GVFS - najčastejšie konkrétne práca na vzdialenom stroji prostredníctvom scp. Vim v tomto smere nefunguje najlepšie (bez ssh kľúča sa s tým nedá prakticky robiť). Ono celkovo podpora GVFS mi dosť chýba. (nedajú sa priamo otvoriť súbory na vzdialenom serveri cez nautilus a pod.) Riešením môže byť mount+fuse, ale išlo mi skôr o priamočiarejšiu integráciu s prostredím, keď už to má byť môj desktopový editor..

    Všetko sú to skôr "problémy" týkajúce sa výhradne desktopu, keď editujem niečo priamo na serveri cez ssh terminál, v podstate niet čo riešiť. Akurát mi chýba nejaký jednoduchý spôsob, ako spustiť v jednom Vim okne shell - občas sa to hodí a screen mi na takú jednoduchú záležitosť pripadá zbytočný interface layer navyše.. Emacs podobné dokázal bez problémov, ale má dosť komplikovane ovládanie (vieme o čom je reč, no flame pls)

    Tak toľko zatiaľ moje skusenosti s Vimom na desktope. Začínam, ale učím sa. :) Za každú dobrú radu v diskusii ďakujem..

    PS: Aký riadok(riadky) vo vašom .vimrc nesmie chýbať a aký naopak neznesiete?

           

    Hodnocení: 33 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    Josef Kufner avatar 22.5.2008 22:22 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dokonalý Vim pre GNOME
    :help map

    A na manipulaci se vzdálenými soubory doporučuju rsync zabaleny ve skriptu a lokální pracovní kopii o kterou se stará git.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    cezz avatar 23.5.2008 00:33 cezz | skóre: 24 | blog: dm6
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dokonalý Vim pre GNOME
    :help map
    Dakujem, s vimom som iba zacal.. :) Ma niekto nejaky zaujimavy binding?
    A na manipulaci se vzdálenými soubory doporučuju rsync zabaleny ve skriptu a lokální pracovní kopii o kterou se stará git.
    ..co sa zdaleka nevyrovna doubleclicku. Ale vazne, pokial chcem editovat na par minut vzdialeny file, tak riesenie s git-om mi pripada dost komplikovane. Inak pouzivam netwr, ale na prilezitostne editovanie na vzdialenom stroji je to dost tazkopadne. Tak nejak je dost vidno, ze je to len nadratovane scp..
    Computers are not intelligent. They only think they are.
    Josef Kufner avatar 23.5.2008 09:26 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dokonalý Vim pre GNOME
    Pokud mám někam ssh, tak pouštím Vim přímo na vzdáleném stroji. Většinou však upravuju něco většího a to už se vyplatí mít u sebe a po provedení změn a lokálním otestování alespoň gramatické správnosti pustit skript, který to nahraje kam je třeba a ještě ukáže co se změnilo a jestli to opravdu chci udělat... Ten git je pak už jen třešnička na dortu.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    cezz avatar 24.5.2008 10:21 cezz | skóre: 24 | blog: dm6
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dokonalý Vim pre GNOME
    To ano, ale ja obcas editujem na stroji, kde nemam prave najrychlejsie pripojenie, cize editovat priamo na vzdialenom stroji by bolo utrpenie.. A rozchadzat git, alebo cokolvek ine pre kazdy takyto stroj by bolo pre mna tak 4x tolko prace nez samotne upravy.. Ale pre par strojov to mozno nie je az taky zly napad aj pre mna.
    Computers are not intelligent. They only think they are.
    herne the hunter avatar 22.5.2008 22:54 herne the hunter | skóre: 10 | tor lara
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dokonalý Vim pre GNOME
    pro práci se schránkou se afaik používá registr "*. viz (překvapivě ;)) :help clipboard
    i am herne the hunter and you are a leaf driven by the wind.
    cezz avatar 23.5.2008 00:34 cezz | skóre: 24 | blog: dm6
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dokonalý Vim pre GNOME
    To znie dobre. :-) Zda sa ze vyriesim aspon cast problemov..
    Computers are not intelligent. They only think they are.
    23.5.2008 02:56 Jaromír Hradílek | skóre: 29 | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dokonalý Vim pre GNOME

    Gratuluji ke skvělé volbě. Jak člověk překoná počáteční odpor a pochytí do prstů alespoň základní ovládání, málokdy už pak hledá jiný editor. Pokud jsi jej ještě nečetl, do začátků vřele doporučuji skvělý úvod od Pavla Satrapy.

    PS: Aký riadok(riadky) vo vašom .vimrc nesmie chýbať a aký naopak neznesiete?

    Viz mé .vimrc.

    23.5.2008 07:42 čavo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dokonalý Vim pre GNOME
    Pre shell pocas editovania:
    Ak pracujete vo ViM (ncurses) v terminalovom okne, tak môžete použiť <Ctrl+Z> na uspatie vim a písať príkazy. Späť sa vrátite príkazom fg.
    Pre obe verzie (ViM aj gViM) funguje i keď trošku nedokonalejšie :!bash a ukončenie pomocou exit.
    cezz avatar 23.5.2008 08:39 cezz | skóre: 24 | blog: dm6
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dokonalý Vim pre GNOME
    ctrl+Z pouzivam momentalne, len obcas radsej vidim kod zaroven so shellom..
    Computers are not intelligent. They only think they are.
    23.5.2008 09:11 victor8 | skóre: 24 | blog: blog | Košice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dokonalý Vim pre GNOME
    man screen
    cezz avatar 24.5.2008 10:22 cezz | skóre: 24 | blog: dm6
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dokonalý Vim pre GNOME
    K screenu som sa vyjadril uz v blogu..
    Computers are not intelligent. They only think they are.
    23.5.2008 07:49 Kyosuke | skóre: 28 | blog: nalady_v_modre
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dokonalý Vim pre GNOME
    Určite tam nemůže chybět colorscheme wombat. Ale k čemu mi to je, když se ten editor pořád nekamarádí se závorkama. ;-)
    herne the hunter avatar 23.5.2008 14:31 herne the hunter | skóre: 10 | tor lara
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dokonalý Vim pre GNOME
    panečku, hned mi stouplo sebevědomí, když vím, že používám stejný barevný schéma jako Kyosuke ;)

    aký naopak neznesiete?

    no, moc mi např. nesedí rightleft :)
    i am herne the hunter and you are a leaf driven by the wind.
    23.5.2008 09:23 CEST
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dokonalý Vim pre GNOME
    Jako zarytej privrzenec vimu taky prihodim trosku rad.

    Klavesovy zkratky si muzes namapovat, jak chces, takze treba CTRL-V a CTRL-C, takhle je to vychozi nastaveni pri instalaci gvimu do windows, takze pokud si "pujcis" konfigurak, mozna ti to pomuze. Osobne bych se ale ve vimu vyhybal takovym konfiguracim, protoze kdyz se pak nahodou dostanes k vimu s klasickou konfiguraci, tak v nem udelas houby. Ona kombinace Vjjjjy ma neco do sebe (hlavne, nemusis si lamat prsty u kombinace CTRL-C).

    VIM dokaze pristupovat v Linuxu k ruznym druhum clipboardu (jsou to tzv. registry, viz. :help registers), chce to prozkouset, do kteryho se co uklada, napr. pro kopirovani v Xkach se pouziva hvezdicka *. Jak pisou v dokumentaci pro :help quoteplus (registr +):
    There are three documented X selections: PRIMARY (which is expected to represent the current visual selection - as in Vim's Visual mode), SECONDARY (which is ill-defined) and CLIPBOARD (which is expected to be used for cut, copy and paste operations).
    Takze to chce opravdu prozkouset. Co jsem zjistil, tak napr. OpenOffice a Firefox pouziva pro svoje interni CTRL-C/V jinej register nez VIM pro *, takze jsem si namapoval klavesovy zktratky WindowMakera, ktery mi presouvaji jeste obcas mezi temahle registrama.

    Bohuzel to heslo pro scp asi opravdu nejde. Ono to bude zrejme tim, ze vim pouziva externi scp program, ktery proste nema prepinac na zadani hesla.

    Shell bud muzes mit jenom pomoci :!prikaz, nebo si muzes otevrit novy okno a tam napsat prikaz a pak spustit :%!bash. Neni to klasickej shell terminal, ale vim je editor, ne terminal. Osobne se radeji prepinam Alt-TABem mezi xtermem a gvimem, ale je ji jasny, ze kdyz nekdo Alt-TAB nezna, tak pro nej musi byt horor se porad klikanim na listu prepinat. V tomhle jsem trosku konzervativni - gvim je editor, xterm je terminal.
    cezz avatar 24.5.2008 10:28 cezz | skóre: 24 | blog: dm6
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dokonalý Vim pre GNOME
    Dakujem za kopu informacii, skusim sa pozriet na tie registre, vyzera ze to je obsiahlejsia tema, nez som si myslel.. :-)
    Computers are not intelligent. They only think they are.
    23.5.2008 12:10 stps | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dokonalý Vim pre GNOME
    Zkus se podivat na netrw (:h netrw). Myslim si, ze je to bez problemu pouzitelne pro editaci souboru na vzdalenem systemu.
    cezz avatar 24.5.2008 10:25 cezz | skóre: 24 | blog: dm6
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dokonalý Vim pre GNOME
    Netrw ma prave ten problem, ze bez ssh kluca na vzdialeny stroj to pri kazdom ulozeni pyta heslo..
    Computers are not intelligent. They only think they are.
    cezz avatar 24.5.2008 10:33 cezz | skóre: 24 | blog: dm6
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dokonalý Vim pre GNOME
    Inak vsimol som si, ze package vim-gnome zavisi v debiane na libgnomevfs2, cize mozno predsa len vim+gnome VFS = uspech?
    Computers are not intelligent. They only think they are.
    cezz avatar 24.5.2008 10:36 cezz | skóre: 24 | blog: dm6
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dokonalý Vim pre GNOME
    Idem skusit.
    Computers are not intelligent. They only think they are.
    24.5.2008 14:38 bhy | skóre: 36 | blog: bhyblog | brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dokonalý Vim pre GNOME
    možná to znáš, ale kdyžtak cream - a modern configuration of the Vim text editor :)

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.