abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:44 | Nová verze

    Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 20:00 | IT novinky

    Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 14:44 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:22 | IT novinky

    Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    21.6. 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 3
    21.6. 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 9
    21.6. 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1965 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    GameZone klient pro Linux (2)

    25.2.2005 09:50 | Přečteno: 1129× | Linux

    V druhém zápisku uvedu moje aktuální stanovisko k problému open/closed-source...

    Tento zápisek se týká e-mailu, který jsem dostal od GameZone.
    Dal jsem si dohromady klady i zápory - vydat klienta pod GPL nebo na něm pracovat oficiálně ve spolupráci s GameZone?

    Klady a zápory vývoje pod licencí GPL
    Zápory: Budu se muset snažit co nejvíce napodobovat originálního klienta a průzkum protokolu dá taky nějakou práci. Pokud u někoho používání klienta odhalí, hrozí mu ban.

    Bude hrozit určité nebezpečí zneužít klienta. Na druhou stranu doufám, že linuxoví programátoři jsou alespoň trochu soudní a nezačnou ihned pracovat na obcházení nějakého banovacího systému.
    Klady: Můžu s vývojem kdykoliv seknout :-) a někdo může v práci pokračovat. Nemám žádnou povinnost tomu nějaký čas věnovat a mám z práce dobrý pocit, že pracuji na svobodném software.

    Klady a zápory vývoje přímo pro GameZone
    Zápory: S velkou pravděpodobností za vývoj nedostanu nic; admini GZ vždy tvrdili, že se jim linuxový klient nevyplatí a toto vidí IMHO jako snadnou cestu ke zvýšení své popularity, je to pro ně přecejen reklama. Prostě mi poskytnou dokumentaci, já napíšu klienta podle jejich představ a budu si moct napsat zásluhy do dialogu "O aplikaci"... na to samé místo, kde nyní mám "Copyright (C) 2005 ...".
    Navíc už mě bude vázat určitá povinnost klienta neustále aktualizovat a to v mém případě zaneprázdněného studenta není pěkný výhled do budoucna...
    V klientovi bude pravděpodobně reklama...
    Klady: Dostanu dokumentaci, klient bude oficiální a bude uveden na stránkách GameZone.

    Ještě jsem se úplně nerozhodl, ale spíš se kloním k variantě první - neoficiální vývoj pod GPL.        

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    25.2.2005 10:04 Neci | skóre: 24 | blog: den_linuxaka
    Rozbalit Rozbalit vše Hmm
    No podla mna ta prva moznost len bude potrebne sledovat viac paketov aby sa ten client spraval ako pod win, len bude treba davat pozor nejake dalsie finty od GZ sa asi najdu aby vam zneprijemnili veci.(Kontrola OS a podobne somariny)
    Luboš Doležel (Doli) avatar 25.2.2005 10:07 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hmm
    Ale doufám, že v případě, že to nebudu zvládat (nějak hóóódně překopou protokol), bude někdo ochoten mi pomoct ;-).
    25.2.2005 10:33 Michal Čihař | skóre: 61 | blog: Bláboly | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hmm
    Podle mě jim nějaké zásadní překopání protokolu nebude stát za to ... naštvali by tím uživatele pod Windows, kteří by si museli aktualizovat klienta. Jedině, že by počty uživatelů toho neoficiálního klienta začaly být větší než pár procent.
    Luboš Doležel (Doli) avatar 25.2.2005 10:42 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hmm
    Kolik je "linuxáků" používajících Linux na desktopu v ČR? 5% možná...

    Kolik z nich paří na Linuxu hry? A kolik z nich je hraje online?

    Myslím si, že to moc nebude a pokud udělám klienta k nerozpoznání od originálu, tak ani nebudou mít šanci to spočítat...
    25.2.2005 10:55 Neci | skóre: 24 | blog: den_linuxaka
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hmm
    Presne tak, podla mna o nic GZ nepride a podla mna aj tej pomoci by si sa dockal kazdy ma svoje kontakty na ludi co su nadchuti programovanim a linuxom.
    Luboš Doležel (Doli) avatar 25.2.2005 13:09 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Hehe
    Upřímně řečeno by mě zajímalo, co si teď admini GZ myslí, co dělají a co očekávají, že se bude dít :-D.
    25.2.2005 13:16 Leoš Literák | skóre: 74 | blog: LL | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše vtipalci
    Srandovni email. Asi si necetli autorsky zakon ;-) Kdyz neco vyvines a nejsi v zamestnaneckem vztahu s velmi precizne napsanou pracovni smlouvu, pak ti nalezi veskera prava. Takze klient nemuze byt v jejich vlastnictvi, to v Cesku nejde. Maximalne jim muzes dat licenci k uzivani.
    Zakladatel tohoto portálu. Twitter, LinkedIn, blog, StackOverflow
    Luboš Doležel (Doli) avatar 25.2.2005 13:30 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vtipalci
    Ono je to celý takový divný. Mám pocit, že jejich snahou je mít vše za každou cenu pod kontrolou...

    Najít, dohodnout, opatrně zlikvidovat. A všichni jsou spokojeni.
    Pavel Stárek avatar 25.2.2005 15:08 Pavel Stárek | skóre: 43 | blog: Tady bloguju já :-) | Kolín
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vtipalci
    Jako MalýMěkký, ten se tak přesně chová !
    Kdo chce, hledá způsob; kdo nechce, hledá důvod.
    25.2.2005 15:15 jm
    Rozbalit Rozbalit vše Srandisti...
    Oni si jako mysli, ze jim to nekdo bude vyvijet jako closed-source zadarmo, jo? Hmm, to asi spadli z jahody naznak.
    Luboš Doležel (Doli) avatar 25.2.2005 15:56 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Ono je to asi jedno...
    Trochu jsem se zamyslel nad tímto:
    # ifconfig ethX hw ether 00:01:02:03:04:05...

    I kdyby byl program closed-source, tak není žádný problém si MAC adresu změnit.

    Někteří ISP sice určují přístup do netu (povolit ano/ne a jakou rychlostí) pod MAC adresy, což je i moje situace, ale i tak se to dá pod Linuxem vždycky nějak ošulit :-D...

    25.2.2005 18:34 neO
    Rozbalit Rozbalit vše GZ nezklamalo
    tak ten mail je hodne moc, uz z drivejska sem si rikal, ze GZ je misto hodne "podivne", ale tohle je uzasna vec...

    naprgogramujte mi OS zadarmo a ja se za to na vas usmeju - to je teda nabidka...

    i kdyz by bylo pro me jako mozneho budouciho uzivatele linuxu a hrace asi lepsi mit oficialniho klienta, tak tobe doporucuju udelat ho GPL - uz jen proto, ze GZ z toho nebude mit nejaky extra velky vytezek a porad bubou vazani platformou...

    ale taky jsem nikdy nepochopil nutnost toho GZ klienta... zvlaste pak v dobach, kdy vubec nefungoval..

    ale hodne me rozesmali :-)

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.