Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Další novinky v další verzi klienta
Když jsem vydal verzi 0.3, tak jsem si stanovil, jak by měla vypadat verze 0.4. A protože jsem všechny své plány splnil velice rychle, nová verze 0.4 byla vydána právě dnes .
Klient už konečně správně odesílá serveru svůj ping. Navíc zobrazuje informace ze hry: aktuální nicky hráčů (během hry se totiž dají měnit), jejich skóre a ping změřený samotným herním serverem.
Na informace ze hry využívám knihovnu GameStat, která bohužel obsahuje různé bugy. Ten nejhorší - opakované použití té samé proměnné typu timeval pro funkci select() - jsem opravil. Další bohužel zůstávají:
Ne u všech her jsou informace zobrazovány a nikdy není zobrazováno, jak dlouho který hráč hraje (respektive je zobrazována nula). Potom jsem např. zjistil, že na změření pingu je v GameStatu používána funkce clock(), což je AFAIK pěkná blbost. A ještě navíc autor předpokládá, že CLOCKS_PER_SEC == 1000.
Informace o pingu z této knihovny tedy nepoužívám - používám způsob GameZone.
Klient je jako vždy ke stažení na diskuzních fórech na http://gzlinux.wz.cz.
A víte, co mě nejvíc štve? Že já sám na serverech GameZone hrát nemůžu. Já teď vlastně nemůžu hrát nikde . Nevím, co můj ISP dělá, ale ping 4000ms na bránu není ničím vyjímečným. A reakce na stížnosti jsou odbývány tím, že mám v PC viry nebo spyware a že mi to brzdí. Zřejmě ještě neslyšeli o Linuxu
...
Přešel bych k jinému ISP, jenže to bych musel mít na výběr...
Z čehož vyplývá rada pro všechny jihočechy: nikdy ne Cape Computer.
Tiskni
Sdílej: