Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Zhodnocení KDE 3.4
Moje blogposty bývají poslední dobou negativně naladěny a takový bude i náhled na KDE 3.4 , které testuji na Mandriva 2005.První věc, co člověka zarazí jsou nějaké potíže s překladem, více pravděpodobně napoví tento screenshot.
Dalším nárazem je položka "Nápověda" v menubaru u všech KDE aplikací. U velkého množství aplikací zmizela a u některých obsahuje nějaké podivné duplikátní položky - nebo nejlépe také žádné. Vlastně jedinou aplikací, kde se toto menu zobrazuje správně je AmaroK.
Další podivná věc (možná jen chybná konfigurace) jsou ikony na ploše. KDE se snaží rozdělovat texty ikon na více řádek snad za každou cenu. Toto budiž pěknou ilustrací.
Nelze nastavit Formát data a času, žádný dialog se neukáže. Takže musím trpět datum ve formátu 2005-05-07 (UPDATE: zdařilo se překonfigurovat).
Stav KDE 3.4 balíčků od Thace je spíše ve stavu Beta než Stable. Mám pocit, že update z verze 3.3.2 nebyl zas až tak dobrý nápad. Takže stahuji Cooker verzi.
UPDATE: Menu Nápověda se zobrazuje také v KWrite, ale třeba v KEdit se nezobrazuje dokonce ani menu Soubor.
Žádné zvuky ve formátu Vorbis OGG nastavené v Systémových hlášeních se nepřehrávají.
Tiskni
Sdílej:
KDE se snaží rozdělovat texty ikon na více řádek snad za každou cenu.hm, tak mě napadá, že potíže s dělením toho, co mělo zůstat spojeno, jsou pro KDE příznačné (KHTML bugzilla by mohla vyprávět ...
Kdepak se ten rozestup nastavuje?kurnik, tak že by to byla přece jenom to velikost a ne rozestup? - teď to na noťasu taky nemůžu dohledat, už jsem našel počet řádků pod ikonou, ale rozestup ne ... a domů se teď bohužel nepřipojím