E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Překopíroval jsem data z externího disku na interní /dev/hdb a nainstaloval lilo (taky na /dev/hdb). Nevím, proč jsem měl ten disk jako slave, bylo mi to prostě jedno. Akorát jsem dřív dal v BIOSu vyšší prioritu slave disku a bylo.
Ale tentokrát mě čekalo nemilé překvapení. Než se zobrazilo LILO, trvalo to asi 20 sekund. Než se naloadoval kernel, dalších 20 sekund. Po loadnutí kernelu už to jelo normální rychlostí. Zkusil jsem tedy GRUB a skončilo to podobně (s tím rozdílem, že GRUB se pomaleji loaduje).
Zkusil jsem tedy dát WD jako master, upravil jsem fstab a grub.conf a....jede vše v pohodě! Má tohle nějaké logické vysvětlení?
P.S.: U GRUBu jsem zůstal, líbí se mi jak můžu upravit bootovací možnosti (prosím bez flame).
Tiskni
Sdílej:
Akorát jsem dřív dal v BIOSu vyšší prioritu slave disku a bylo.Co to znamena? Muzes to trochu rozvest? Pokud se jedna o jakousi ficurku BIOSu, ze operacnimu systemu tvrdi, ze slave je master, muze mit BIOS nejake timeouty, kdy zkousi kontaktovat neexestujici master.