Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Mým původním záměrem bylo napsat zápisek o tom, jak Windows Vista Beta 1 vypadá, co umí a co neumí, a to z pohledu linuxového uživatele. Jenže situace se vyvinula jinak.
Připojil jsem image disku a nabootoval z něj. Asi minutu to šrotovalo data a pak se to pochlubilo logem Windows.
Prvná rána přišla hned ze začátku. Zatímco Linuxu nedělá problém použít VESA a jet ve všech barvách a krásách, moderní a úžasný systém Microsoftu mi předvedl, jak vypadá 16 barev.
Po probuzení ze šoku jsem zahájil instalaci. Demokraticky jsem dostal na výběr způsob instalace (měl jsem na výběr jediný).
Vytvoření oddílu a jeho formátování. Běžná operace, kterou na Linuxu vždy provádím z LiveCD přes fdisk a mkfs. Běžná operace, kterou dokáže provést (např.) při instalaci Mandrivy skoro každý. Ale já to prostě ve Windows neumím.
Dávám vytvořit nový oddíl. Vybírám si velikost přes celý virtuální SCSI disk. Teď už zbývá jen formátování. Po stisku Format okno s oddíly na 5 sekund zašedne a pak je tam to samé. Zkoušel jsem to klikat mnohokrát a na nic se nezeptá, něco s diskem dělá....a nic.
Až se přestanu smát tomu co mistři z Redmondu stvořili, tak tam spustím něco, co tam vytvoří NTFS a ten šmejd mě snad pustí dál. Jenom připomínám, že když jsem dřív zkoušel betaverze Mandrivy, tak jsem se nesetkal s tím, že by to neumělo naformátovat disk. Tohle je u Microsoftu asi nedůležitá funkce.
Tiskni
Sdílej: