OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Aby dnes nových funkcí Ábíčka nebylo málo, přichází dvě další praktické novinky.
První věci (bug #593) si brzy všimnou všichni aktivní bloggeři. Pod formulářem pro vytvoření nového zápisku najdete pole pro upload textového souboru z disku. Obsah souboru, který by měl být v kódování UTF-8, se po potvrzení objeví v poli pro obsah blogového zápisku, kde můžete provést dodatečné úpravy.
Druhá novinka (bug #441) je rekurzivní monitor různých sekcí AbcLinuxu. E-mailem tak můžete dostávat zprávy o dění v softwarových položkách, blozích, poradnách atd. - stačí najít odkaz "Sleduj" a kliknout. Příklad: jakmile začnete sledovat sekci Software/Nástroje, monitor vás upozorní na změny v této sekci, a také ve všech sekcích podřazených.
Situace okolo zasílání nových komentářů je složitější - e-maily o nových komentářích budou dostávat jen ti, kteří sledují přímo danou diskuzi, nebo sledují nadřazenou sekci poradny. To znamená, že při sledování blogu nebudete upozorňováni na komentáře v diskuzích pod zápisky, dokud tyto diskuze nezačnete explicitně sledovat.
Tiskni
Sdílej:
upload textového souboruVýbonej nápad
Jo, zejména za #56 bych se taky moc přimlouval.