Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Další díl nepravidelného seriálu o download/upload manageru FatRat.
Napsal jsem dlouho slibovanou podporu uploadů na servery RapidShare.com. Můžete uploadovat soubory jako anonymní uživatel, free uživatel (collector) nebo placený (premium) uživatel. Data se posílají na server po blocích 10 MB (v budoucnu to nebude napevno), a díky tomu je možné přenosy resumovat - začne se po posledním dokončeném bloku. Resume přenosu je možný do 24 hodin po odeslání posledního bloku. Premium uživatelé mohou uploadovat soubory až do velikosti 2 GB, u ostatních je limit 100 MB (limity jsou stanovené serverem).
Po dokončení jsou odkazy pro stažení k dispozici v logu přenosu (spolu s možnými kill linky u anonymních uživatelů), případně si můžete nechat všechny linky ukládat do zvoleného textového souboru. Co se podpory stahování z RS.com týče, byl odstraněn limit, kdy bylo možné naráz ověřovat platnost maximálně necelých 10 KB odkazů (limit serveru na jednu dávku).
Konečně už je možné také vytvářet torrenty. U BitTorrentu je nově možné nastavit varianty šifrování, používání proxy serverů či aktivovat automatické mapování portů na routeru (UPnP/NAT-PMP/LSD).
Dodatkem je pak podpora IPv6 u HTTP a FTP (FTP jsem zatím aktivně neotestoval). IPv6 je vždy preferováno a teprve když selže připojení ke všem IPv6 adresám se začnou zkoušet IPv4 adresy. U lidí bez IPv6 konektivity by to nemělo způsobovat žádné problémy, ale pro jistotu si můžete zajistit tunel nebo rozjet 6to4
V programu pak najdete pár dalších změn. Například je už přítomen globální log, byly provedeny změny v rozdělování šířky pásma mezi přenosy, můžete nastavit, co se má provést při dvojkliku na přenos, nebo nastavit, jaký příkaz se má spustit při dokončení přenosu.
Aktuálním plánem je zevšeobecnit podporu RSS kanálů - nyní slouží pouze ke stahování torrentů, protože jsem netušil, že přes RSS někdo dává vědět i o jiných souborech ke stažení. Například BBC takto upozorňuje na nové díly zajímavých pořadů Digital Planet a Science in Action, a tam položky ve feedu odkazují na MP3 soubory.
Další věc je, že ovládání FatRatu z MDA přes Jabber se ukázalo být návykovým - v zájmu zvýšení pohodlí si rozmyslím, jestli dělat ještě nějaký J2ME program pro další možnost vzdáleného ovládání. Jinak by to už chtělo udělat nějaký release. Nyní, když libtorrent dorazil do fáze RC verzí 0.13, by na to byla vhodná doba.
Tiskni
Sdílej:
[limoto]
Server = http://limoto.over.cz/repo/i686
Obojí nepravidelně aktualizováno.