Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Aby se FatRat mohl více vyrovnat různým stahovátkům ze serverů "jako RapidShare", přinese FatRat 1.2 podporu stahovatelných pluginů.
Odpadne tak hlavně situace, kdy vydám novou verzi FatRatu, nějaký web změní strukturu a můžu vydávat znovu, jako se teď stalo s RapidShare.com FREE downloady. Tyto pluginy budou psány v Javě a začal jsem proto psát C++/Qt wrapper nad JNI (Java Native Interface).
Dříve, než se zděsíte, že se z tohoto rychlého a málo paměťově náročného programu stane "opravdu tlustá krysa", zadržte. Jednak i toto bude volitelná funkce a druhak se JVM ukázalo jako dosti nenáročně, pokud je používáno právě tak, jak bude. Samotný wrapper už je přes 2000 řádek kódu a obaluje už prakticky vše, co může:
synchronized(obj) {}
z JavyRád bych v nejbližších dnech napsal a vydal krátkou sérii článků o práci s JNI, protože je to takové dost opomínané rozhraní, ačkoliv je velmi mocné. Snad to zaujme. Takhle s mým wrapperem vypadá volání Hello world:
JClass system("java.lang.System"); JObject out = system.getStaticValue("out", JSignature::sig("java.io.PrintStream")).value<JObject>(); out.call("println", JSignature().addString(), JArgs() << "Hello JNI world");
Javisté v tom jistě poznali System.out.println("Hello JNI world");
Přemýšlím, jak se zbavit QVariantů a JSignature zároveň za pomoci šablon C++ a umožnit psaní kratšího kódu, ale to je až další meta. Zatím je to tedy takové "kostrbatější".
V současnosti už si vyjednávám u jednoho unixového profíka z FEL ČVUT vedení semestrální a bakalářské práce, které by měly jako téma FatRat. Snad mi na to kývne
Tématem práce by bylo (obecně): segmentové stahování v kompletní podobě, kompletní AJAX rozhraní, možnost konfigurace FatRatu z AJAX rozhraní, podpora Metalinků, implementace Java pluginů, XML-RPC via XMPP a jednoduchý Android klient s podporou XML-RPC via HTTP a via XMPP a možná ještě více.
Kamarád z Turecka začal experimentovat s FatRatem na Mac OS X a po určitých úpravách se mu podařilo FatRat zkompilovat a spustit. HTTP/FTP přenosy nefungovaly, BitTorrent ano, ale mám zájem to řešit a vyřešit. Ve výsledku by se tak FatRat rozšířil na další unixovou platformu.
Tiskni
Sdílej:
Ad webové rozhraní: bude to schopné běžet i jako démon na serveru bez grafiky?To může už dlouho
Paráda, že se to zase trochu hýbe. Ale Java mi taky radost neudělala...