Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Akurát dnes som posťahoval krvopotne cez GPRS aktualizácie na môj book so SuSE 10. Spokojný s dobre vykonanou prácou, opravenými chybami a zvýšenou bezpečnosťou som začal skúšať programy, čo aktualizácia vyriešila. Napr. kurzor v prehliadačoch bol pred aktualizáciou dosť škaredý, no už to hrá ako má, ale to je o niečom inom.
Uvedomujem si že aktualizácia každého operačného systému je dôležitá, udržuje systém aktuálny, opravuje softvérové chyby a robí bezpečnostné opravy. Zhodou okolností som dnes narazil na tento článok.
Fakt Microsoft zabodoval, ešte že som už trištvrte roka Linux User a Windows používam na hranie hier u známych. Predstavte si Linuxáci že máte zaplatený MS Windows XP Home licenciu, určite by vás rachlo. Teraz sa len môžeme smiať na Bilovej stratégii Mrkvosoftu.
Tiskni
Sdílej:
Barton 2500+ 1800,- chladic 300,- zakladovka NF2 SATA GLAN ... 900,- 2x256MB DC 1000,- 200GB SATA 2000,- GF5200 128MB 128bit 800,- case + 350W,fdd 500,- 17" ploche CRT 1300,- klav. + mys 50,- + 200,- DVDWR 1100,-A tim jsme nekde na 10 000,- Sice je to PC jen pro sekretarku a ne pro nejakeho hrace, ale spec. jsou splneny.
A pro spoustu lidí bude pořízení nový verze distribuce znamenat i pořízení novýho hardwaru, stejně jako u Windows, protože KDE 4 asi bude fungovat na stařičkym Pentiu hůř, než KDE z druhý nebo třetí generace.
Tím bych si nebyl tak jistý, např. většina zdrojů, které jsem viděl, uváděla, že při dostatku paměti je KDE3 na stejném hardware většinou rychlejší než KDE2.
Je ta tom niečo pravdy, ale z Linuxových distier sa dá aspoň vybrať a sú častejšie aktualizované na novšie verzie. Windows má v posledných rokoch aký výber? XP Home alebo XP Pro a ešte k tomu licencie.
Lenže porovnávať Windows XP a Windows 2003 je podľa mňa zbytočné, predsa len je to serverovka a niekedy v minulosti som o to čítal, že na tom nejde veľa užívateľských vecí. Tuším to testovali v PC REVUE.