Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
kazdopadne smekam pred vytvralosti a statecnosti autora, prestoze to je kolikrat boj s vetrnymi mlyny. kdyby to tu nebyla banda samych zbabelcu a zabendencu, tak to tu taky vypada jinak.
Ak uz si o tu licenciu nestal, mozno by sa ti zisla do Virtualboxu nad Linuxovym hostom.A když ne? Já Windows taky na nic nepotřebuju.
System ze zachranneho diskoveho oddilu (je to ten "zachranny disk", co zminujete?)To je on. Po nastartování je tam obvykle aplikace pro vytvoření média/í, což je taky moje první a poslední interakce s Windows. Odzálohovat, když to budu vracet / kdybych to později po odkupu věnoval někomu, kdo by ty Widle potřeboval, a disk vyčistit. Soukromě pak kupuji bez Windows (kromě HTPC, protože Blu-Ray), což ušetří peníze a mezikrok při instalaci.
Use wit h Virtualizat ion Technologies. Instead of using the software directly on the licensed computer, you may install and use the software within only one virtual (or otherwise emula ted) hardware system on the licensed computer. When used in a virtualized environment, content protected by digital rights management technology, BitLocker or any full volume disk drive encryption technology may not be as secure as protected content not in a virtualized environment. You should comply with all domestic and international laws that apply to such protected content.
"A komu tim pomůžete?"Všem ostatním uživatelům, kteří nechtějí platit daň Microsoftu v podobě prakticky povinného poplatku za licence ke každému počítači. Teď to sice vyšlo tak napůl, ale příště se to snad podaří vybojovat lépe. Chci žít ve světě, kde prostě zajdu do obchodu, koupím si počítač a nainstaluji na něj svůj oblíbený operační systém, aniž bych musel trávit dny a týdny vybíráním a doprošováním se obchodníků, aby se nade mnou slitovali a nenutili mne platit výpalné Microsoftu.
...ale je treba k nemu dojit 'evoluci'...Ber tedy muj pripad jako soucast evoluce.
Snahu zavadet dalsi regulace ve jmenu nastoleni svobodneho trhu proste povazuji za oxymoron a pokrytectvi.On by tu regulaci někdo zavedl ve jménu svobodného trhu? Ani bych neřekl. Ten trh nebyl svobodný předtím a nebude ani potom, a to bez ohledu na to, jestli se ta regulace zavede, nebo ne. Tady se v podstatě o svobodný trh vůbec nejedná, pouze čistě hypoteticky.
Jinak to, ze se nam nabidka nemusi libit(napr. nedostatecny pocet modelu notebooku bez windows), se proste stava. Ja prahnu po hodne vecech, ktere nikdo nevyrabi, a naopak si s jinymi vecmi kupuji dalsi veci, ktere nevyuziji (ve vybave auta existuje x prvku, ktere nikdy nevyuziji). Ma snad byt zakon upravujici kazdou kategorii zbozi? Co takova navigace v aute? Vyrobce mi nabizi dva ruzne modely, ale ja chci uplne jiny, ktery se ale nevyrabi v provedeni do mehu vozu.To co píšeš je naprosto irelevantní. Tady vůbec nejde o šíři nebo nedostatečnost nabídky, nevím, proč to sem furt mícháš. Tady jde o to, že za každý* prodaný laptop inkasuje peníze jedna konkrétní firma, která ovládla trh, a to aniž by to bylo nějak opodstatněné nebo ospravedlnitelné. A špatně to je proto, že jiné systémy pak mají menší příležitost na rozvoj a uplatnění, a to přestože jsou potenciálně lepší. Jestli to chceš přirovnávat k autům, tak to by odpovídalo, pokud by všechny motory do aut byly vyráběný jednou firmou a takové značky jako Audi, Ford, VW, Škoda atd. by se lišily pouze karoserií+výbavou, ale motor by byl stále tentýž a nemohl by sis koupit auto s jiným motorem. *) slovo 'každý' je v tomhle kontextu "lidový kvantifikátor", znamená to "skoro každý" nebo "prakticky každý"
Jestli to chceš přirovnávat k autům, tak to by odpovídalo, pokud by všechny motory do aut byly vyráběný jednou firmou a takové značky jako Audi, Ford, VW, Škoda atd. by se lišily pouze karoserií+výbavou, ale motor by byl stále tentýž a nemohl by sis koupit auto s jiným motorem.Ne. Tohle přirovnání je špatně, situace s motory by byla OK (nebo alespoň víc OK než současná situace s Win). Onen motor by totiž šlo vymontovat a prodat. Ono obecně je špatně přirovnávat SW k čemukoli hmotnému. Chápu, že to k tomu svádí, protože to hmotné dobře známe a máme poměrně jasná a podbrobná pravidla, jak s tím zacházet (obchodovat apod.). SW je ze své podstaty jiný a podobná srovnání vedou jen k pokřiveným úvahám. Pokud bych to bral lokiho pohledem, tak mi přijde zcela nepřijatelné omezení trhu dané tím, že onu licenci nemohu prodat (aneb proč by ve svobodném trhu měl někdo někomu něco zakazovat prodat?).
Jinými slovy, tyhle snahy omezit bundlování widlí nejsou příčinou nefunkce svobodného trhu, ale důsledkem.Já bych spíš řekl, že jsou důsledkem selhání státu a státních zásahů. Svět by vypadal o dost líp, kdyby stát necpal lidem produkty Microsoftu skrze státní správu a školy. V této oblasti (a nejen v ČR) se stalo hodně špatného a je otázka, jak to odčinit, vrátit do normálu… Zásah proti přibalovaným Windows je takové vytloukání klínu klínem, nechtěl bych, aby to bylo trvalé řešení, a obecně jsem proti takovým zásahům, ale v této situaci je to asi akceptovatelné. Nicméně (a to je hlavní) by se mělo něco dělat s těmi ostatními chybami – odstranit příčinu, než jen lepit záplaty – státní zakázky, software, formáty a protokoly, který musejí používat občané, a vzdělávání. To je naprosto klíčové, kruciální. Nerad bych, aby stát Microsoftu něco zakázal, ale vzápětí mu vyplatil miliardy za bezcenné licence (přitom by ještě občanům věšel bulíky na nos a tvrdil, jak jsme ušetřili), a Microsoft by si na tom náramně namastil kapsu a ještě by vypadal jako chudák, kterému je ubližováno.
Já bych spíš řekl, že jsou důsledkem selhání státu a státních zásahů. Svět by vypadal o dost líp, kdyby stát necpal lidem produkty Microsoftu skrze státní správu a školy.OS je jeden z trhů kde funguje síťový efekt, tudíž trh inklinuje k monopolu (nebo oligopolu - smártfouny a tablety) samovolně a regulace je prakticky jediný způsob, jak rovnováhu vychýlit směrem k volnému trhu. Že se stát upsal v době největší slávy jednoho ke koupi jeho produktů už mi přijde jako důsledek, a že je snaha i zevnitř tyhle smlouvy obnovovat (nebo uzavírat nové podobné) je hlavně projevem setrvačnosti celého molocha.
A není to spíš selhání spotřebitelů?Stát je jednak sám taky spotřebytel (významný) a jednak zastupuje společnost, kterou tvoří z velké části spotřebytelé. Takže v tomhle s davkolem imho nejsi ve sporu. Osvěta je jistě hezká věc, ovšem s tím, že spotřebitel zvolí "špatně", je prostě potřeba počítat tak jako tak - je potřeba počítat s reálnými lidmi, kteří často dají na krátkodobý zisk (nebo i jen spekulaci) oproti dlouhodobému, kór když ta dlouhodobá strategie obnáší nějaké krátkodobé omezení.
a sami si nabíhají na vidle.I see what you did there.
Neberu, jedna se o statni zasah do svobodneho obchodniho vztahu.Evolucí jsme dospěli k tomu, že je dobré, aby stát dělal tyto zásahy. Představte si to tak, že na nějakém svobodném metatrhu, kde se "obchoduje" se státními zřízeními, si naše společnost vybrala zrovna to, co tu máme (asi se to z nějakého hlediska jevilo jako nejvýhodnější).
Ti lidé chtějí přijít domů, vybalit kompl a začít na něm pracovat a ne shánět někde něco.Obávám se, že dneska by přišli domů a museli by odinstalovat desítky adware od prodejce.
Ti lidé chtějí přijít domů, vybalit kompl a začít na něm pracovat a ne shánět někde něco.V Čechách? Kde první požadavek je "nainstaluj mi tak pirátský XYZ, ABC, ..."?
Ak uz si o tu licenciu nestal, mozno by sa ti zisla do Virtualboxu nad Linuxovym hostom.Sám mám dvě licence na Windows (a to nepočítám různé od zaměstnavatelů, školy ani licence rodinných příslušníků) a nepotřebuji ani jednu. Nechci mít s dalším počítačem další vyhozené peníze.
musíš uzavřít ještě druhou smlouvu, která obsahuje všelijaké záludné podmínky…je v zakone podchyceno. Takoveto dodatecne podminky (at uz v jakemkoliv tvaru - napr. "dalsi" smlouva) jsou naprosto irelevantni a nemaji zadny vliv na tu "puvodni/prvotni" smlouvu.
...platit někomu jinému, než s kým uzavírám licenční smlouvu).V pripade, ze se toto explicitne uvede v kupni smlouve, tak neni problem. V mem pripade vsak v kupni smlouve nic takoveho nebylo. P.S. Klidne vam ten Karlstejn prodam, pokud vas nebudu muset presvedcovat o koupi a v kupni smlouve pristoupite na podminky, ze ja za pripadne pozdejsi neshody zpusobene vasimi domnenkami nerucim. Potom bych tvrdil, ze jsem mel na mysli muj plastovy modylek karlstejnu, ktery jsem vam dal ke kupni smlouve gratis
Nemám rád, když se někdo v diskuzi uchyluje k vulgarismům namísto aby použil racionální protiargumenty. Svědčí to pouze o jeho
omezenosti a faktu, že nejspíš žádné rozumné protiargumenty nemá...Neříkám, že s autorem příspěvku, na nějž reaguješ, souhlasím, nicméně mne tento tvůj (poměrně častý) způsob argumentace štve...
1) Notebook byl kupován s vědomím, že je na něm OSAno.
2) Dotyčný chtěl dostat zpět peníze, že nechce používat OS (o to tady celou dobu šlo)Ne, spravne tento fakt ma znit: Dotyčný chtěl dostat zpět peníze, protože nemůže používat přibalený OS
3) Nebyl veden soudní spor s Lenovem, ale prodejcem ntbAno. Ideologicky vysostne cile jako soudy s Lenovem postradaji smysl. Zakaznik ziskal produkt od obchodnika, tak se bude bavit s obchodnikem a nebo statem. Ostatni strany jsou pro zakaznika naprosto irelevantni.
4) Peníze dostal dohodou nikoliv od společnosti Lenovo, ale od společnosti OG, tedy od prodejceAno, a je to tak spravne.
5) Cena za vedení soudního sporu a náklady překročily cenu OS.Bohuzel. Zbytek vasi reakce je plny podminovacich zpusobu a tedy pouze subjektivnich domnenek. Prosim drzme se faktu. Vzhledem k tomu, ze jste nepodeprel zadna tvrzeni z vaseho puvodniho prispevku, predpokladam, ze souhlasite s mou reakci - tedy, ze se jedna pouze o subjektivni, belestristicke filozofovani. Nevidim proto bohuzel ve vasich prispevcich nic noveho ani prinosneho pro ctenare teto diskuze. Nebo jsem neco prehledl?
Tiskni
Sdílej: