Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Takže místo mnoha národních "elit" (fuj, to je ale označení) je lepší jedna celoevropskounijní, nadnárodní a neomezovatelná?Asi se nikdo nebavi o tom, jestli nejaka takova "elita" existuje nebo ne, snad jde o to, kdo rozhoduje v EU. Klaus se boji, ze nejaka "elita" a chce EU omezit na "mezivladni" spolupraci, tj. na spolupraci "narodnich elit" (asi jako je on a pripadna vlada ODS). Ne, tak to jako obcan opravdu nechci. Nejak nemam zajem na tom, aby se z realne EU stala nejaka mezivladni organizace, do niz by obcane (stejne jako dosud) meli moznost zasahovat pouze prostrednictvim narodnich vlad. Ja chci volit kandidaty do evropskeho parlamentu a chci mit moznost pripadne svym volicskym hlasem ovlivnovat evropskou politiku. Pak me mozna zajima jeste zastupitelstvo meho dejme tomu kraje (regionu). Co je mi naprosto ukradeny (a co doufam nekdy v dohledne dobe zmizi uplne), je ceska narodni vlada, jejiz jediny mandat je historicky podmineny tim, ze zastupuje lidi stejneho materskeho jazyka, a ukradeny je mi i "cesky prezident" (v tomto smyslu Klausovu hruzu pred ztratou prestize jeho funkce chapu). Milerad vymenim cesky pas za evropsky. Vubec nic to nezmeni na miste meho rodiste ci na tom, kde jsem vyrustal. Mozna na tom, ze se prestane Cesstvi, tj. "narodnost" pestovat jako nejaka ideologicka hodnota (zaminku temer vsech valek minuleho stoleti a podstatnou zaminku teroru a "boje proti terorismu" na zacatku stoleti tohoto).
Ja chci volit kandidaty do evropskeho parlamentu a chci mit moznost pripadne svym volicskym hlasem ovlivnovat evropskou politiku. Pak me mozna zajima jeste zastupitelstvo meho dejme tomu kraje (regionu).To je dnes samozřejmě možné. Nicméně českých zástupců je v evropském parlamentu trochu málo. I kdybychom si představili situaci, že budou hlasovat všichni stejně, aby tak mohli prosadit nějaké nařízení výhodné pro Česko, může se jim stát, že se jejich hlasy utopí v počtu všech hlasů.
Co je mi naprosto ukradeny (a co doufam nekdy v dohledne dobe zmizi uplne), je ceska narodni vlada, jejiz jediny mandat je historicky podmineny tim, ze zastupuje lidi stejneho materskeho jazyka, a ukradeny je mi i "cesky prezident" (v tomto smyslu Klausovu hruzu pred ztratou prestize jeho funkce chapu).To zcela jistě nezmizí, protože by poměrně hodně lidí přišlo o výhodná korýtka.
Milerad vymenim cesky pas za evropsky. Vubec nic to nezmeni na miste meho rodiste ci na tom, kde jsem vyrustal. Mozna na tom, ze se prestane Cesstvi, tj. "narodnost" pestovat jako nejaka ideologicka hodnota (zaminku temer vsech valek minuleho stoleti a podstatnou zaminku teroru a "boje proti terorismu" na zacatku stoleti tohoto).Tak to nahradíme evropanstvím a pro zbytek světa se nic nezmění. Jenže rozdíly mezi členskými zeměmi není v lidských silách setřít. Proč taky?
Nicméně českých zástupců je v evropském parlamentu trochu málo. I kdybychom si představili situaci, že budou hlasovat všichni stejně, aby tak mohli prosadit nějaké nařízení výhodné pro Česko, může se jim stát, že se jejich hlasy utopí v počtu všech hlasů.Jenze ja nechci, aby prosazovali nejake narizeni "vyhodne pro Cesko" - ja chci, aby prosazovali politiku vyhodnou pro me jako obcana EU. Co kdyz totiz budu travit polovinu zivota v Nemecku nebo ve Spanelsku... Leda bysme zase nechali zavrit hranice? Ostatne, podle Klause je migrace taky "zlo", takze asi ano...
Tak to nahradíme evropanstvím a pro zbytek světa se nic nezmění. Jenže rozdíly mezi členskými zeměmi není v lidských silách setřít. Proč taky?Nevim, co je "evropanstvi" a proc by to melo cokoliv nahrazovat. Nacionalismus je podle me ideologie potrebna pouze pro toho, kdo chce nejak legitimovat svou touhu tahat za spagaty ("my jsem Cesi, tak dame Slovakum/Nemcum/Madarum pres hubu, protoze nejsou Cesi"). Cim driv tohle zmizi (tj. ztrati jakoukoliv oporu v narodnich statech, tim lip). Navrch idea "narodnosti" se v Evrope prosazovala a prosazuje temer vyhradne na zaklade jazykovem. Jak jinak rozlisovat "narodni zajmy" me nenapada. Byt obcanem Evropy v tomhle pripade znamena byt obcanem spolecenstvi, ktere na vymezovani se a na zvlastni privilegia na zaklade materskeho jazyka ve svych hranicich dobrovolne rezignovalo. To je neco jineho, nez nejaka nova "evropska narodnost". Kdyz maji obyvatele jednoho regionu, ktery presahuje hranice statu, spolecne zajmy, nevim, proc je delit podle jazyka, kterym mluvi, na "narody", majici kazdy sve vlastni zajmy. Prakticky vidim, ze to funguje napr. v Nemecku mezi spolkovymi zememi. Prumyslove zony, dopravni svazy atd. jsou organizovany nikoliv podle statu (zemi), ale podle regionu, napr. takovy svaz dopravnich firem (Verbund) presahuje i do trech zemi, pricemz zase v politickych hranicich jedne zeme funguji treba 4 takove svazy a nikdo nebude pri nastupu do autobusu kontrolovat, jestli bydlis v Baden-Wűrtembergu nebo uz v Bavorsku, dulezite je, v jake dopravni oblasti sis koupil listek. Je taky uplne jedno, za ma kazda zeme jinou vladu.
ja chci, aby prosazovali politiku vyhodnou pro me jako obcana EUA to je právě ta chyba, protože občanů EU jsou stovky miliónů a liší se od sebe poměrně dost. Lidé se od sebe liší nejen jazykem, ale i prostředím, v kterém vyrůstali. V tradicích, v návycích, v oblibě toho či onoho druhu počasí, ve spotřebě alkoholu, ve vzájemných vztazích, a ještě v mnoha dalších věcech.
Nevim, co je "evropanstvi" a proc by to melo cokoliv nahrazovat.To já nevím taky. Ale když má být "češství" nahrazeno, tak čím asi jiným?
Nacionalismus je podle me ideologie potrebna pouze pro toho, kdo chce nejak legitimovat svou touhu tahat za spagaty...K tomu slouží nacionalismus taky.
Cim driv tohle zmizi [nacionalismus
] (tj. ztrati jakoukoliv oporu v narodnich statech, tim lip).
To nejde. Evropa != USA, je příliš roztříštěná - jazykově, kulturně, historicky. Tísíce let vývoje nemůže pár úředníčků smazat za půl století.
Navrch idea "narodnosti" se v Evrope prosazovala a prosazuje temer vyhradne na zaklade jazykovem. Jak jinak rozlisovat "narodni zajmy" me nenapada.To je rozdíl patrný na první poslech, ale není jediný.
Kdyz maji obyvatele jednoho regionu, ktery presahuje hranice statu, spolecne zajmy, nevim, proc je delit podle jazyka, kterym mluvi, na "narody", majici kazdy sve vlastni zajmy.Jo, proč ne, společné zájmy prosazovat můžou už dlouho. K tomu ale EU nepotřebují. K tomu vzniklo EHS, EURATOM a ještě cosi.
Prakticky vidim, ze to funguje napr. v Nemecku mezi spolkovymi zememi. Prumyslove zony, dopravni svazy atd. jsou organizovany nikoliv podle statu (zemi), ale podle regionu, napr. takovy svaz dopravnich firem (Verbund) presahuje i do trech zemi, pricemz zase v politickych hranicich jedne zeme funguji treba 4 takove svazy a nikdo nebude pri nastupu do autobusu kontrolovat, jestli bydlis v Baden-Wűrtembergu nebo uz v Bavorsku, dulezite je, v jake dopravni oblasti sis koupil listek. Je taky uplne jedno, za ma kazda zeme jinou vladu.Proč ne. Jednotlivé spolkové země mají jistou míru samostatnosti, ale jsou součástí jednoho státu. A řekl bych, že se jim to tak líbí. Ale srovnávat neměcké spolkové země v rámci Německa s pětadvaceti státy, které jsou v Evropské unii, mi přijde hodně divné.
A to je právě ta chyba, protože občanů EU jsou stovky miliónů a liší se od sebe poměrně dost. Lidé se od sebe liší nejen jazykem, ale i prostředím, v kterém vyrůstali.To se lisi i lide v ramci jednoho statu, u vetsich statu je to sice markantnejsi nez v Cesku (napr. jizni a severni Italie, jizni a severni Nemecko), ale i tak maji lide na Tesinsku trochu jine zajmy nez lide na Sumave. Takze proc by mela vlada v Praze rozhodovat a mluvit za obe oblasti, ktere nemaji de facto ani spolecnou historii, ani spolecny jazyk (kdyz nepocitam ten uredni). Reseni: Zalezitosti tykajici se vsech obcanu EU resi instituce evropske unie, zalezitosti tykajici se pouze obyvatel Tesinska stejne jako obyvatel Posumavi jejich mistni instituce. Kde jsou mezi timhle nekde "ceske zajmy"?
Ale když má být "češství" nahrazeno, tak čím asi jiným?Nicim. Nevim, k cemu je "narodnost" dobra. Obcanstvi, tj. prislusnost k nejakemu administrativnimu celku neni treba podminovat narodnosti.
To nejde. Evropa != USA, je příliš roztříštěná - jazykově, kulturně, historicky. Tísíce let vývoje nemůže pár úředníčků smazat za půl století.Evropa neni roztristena tisice let, naopak. Ten rozstristeny politicky stav je de facto kratke intermezzo mezi obdobimi pomerne velkych statnich utvaru a spojeneckych alianci, ktere Evropu tvorily. To roztristeni na narodni staty umoznil prave az objev "naroda" a nacionalisticke ideologie.
Navrch idea "narodnosti" se v Evrope prosazovala a prosazuje temer vyhradne na zaklade jazykovem. Jak jinak rozlisovat "narodni zajmy" me nenapada. To je rozdíl patrný na první poslech, ale není jediný.Jak jinak chces rozlisovat narodnosti? Prakticky to funguje bud pokrevni cestou (deti Nemcu jsou Nemci) nebo jazykove (u nas se rozdelili lidi na Cechy a Nemce podle udaneho materskeho jazyka v roce 1929 - to bylo kriterium pro odsun po valce).
Proč ne. Jednotlivé spolkové země mají jistou míru samostatnosti, ale jsou součástí jednoho státu. A řekl bych, že se jim to tak líbí. Ale srovnávat neměcké spolkové země v rámci Německa s pětadvaceti státy, které jsou v Evropské unii, mi přijde hodně divné.Mne to naopak prijde jako asi nejprihodnejsi dostupny model (kdyz vynechame USA). 15 spolkovych zemi v jednom state, jejichz obyvatelstvo, kultura, zvyky, i jazyky (dialekty) jsou od sebe casto velmi vzdalene. Takove Alsasko se podoba kulturne i jazykem take spis jihozapadnimu Nemecku nez takovy Mecklenburg-Vorpommern nebo Dolni Sasko, ackoliv je od valky administrativne francouzske, a jizni staty od roku 1875 tvori s temi severnimi jeden stat (coz do te doby nebylo). Nemci to taky ale nejsou, ani se tak neciti... Proc by nemohl byt vlastni evropsky region Alsasko nezavisly na idei jak nemeckeho tak francouzskeho nacionalismu? A co vyhnane nemecky mluvici obyvatelstvo z ceskeho pohranici? To se pak lehce mluvi o "ceske" a "nemecke" kulture rozdelene administrativnimi hranicemi statu. Ta rozdilnost kultur, jejichz predely dnes tvori hranice narodnich statu, je prave umely produkt "uredniku" a politicke ideologie a zdroj vecnych konfliktu.
Takze proc by mela vlada v Praze rozhodovat a mluvit za obe oblasti, ktere nemaji de facto ani spolecnou historii, ani spolecny jazyk (kdyz nepocitam ten uredni).Místní samospráva je samozřejmě dobrá věc. Jestli je systém krajů dobrý, o tom by se dalo taky dlouho mluvit. Ale dát jako vyšší patro úředníků místo Prahy rovnou Brusel nebo Štrasburk mi přijde jako neprozíravé.
Evropa neni roztristena tisice let, naopak. Ten rozstristeny politicky stav je de facto kratke intermezzo mezi obdobimi pomerne velkych statnich utvaru a spojeneckych alianci, ktere Evropu tvorily. To roztristeni na narodni staty umoznil prave az objev "naroda" a nacionalisticke ideologie.Od doby starého Říma už na evropském kontinentě moc velký říší dlouho nevydrželo. Franská říše se rozpadla hodně brzo, Svatá říše římská byla tvořena jednotlivými knížectvími, ale jednolitý útvar to také nebyl. Německá knížectví se sjednotila až hodně pozdě. Co z toho vzešlo, to víme. A Rakousko-Uhersko? To doplatilo na neschopnost vedení a rozsypalo se na mnoho malých kousků. Vydrželo sice hodně dlouho, ale mnohým lidem uvnitř se to moc nezamlouvalo, zejména kvůli germanizaci a maďarizaci.
Takove Alsasko se podoba kulturne i jazykem take spis jihozapadnimu Nemecku nez takovy Mecklenburg-Vorpommern nebo Dolni Sasko, ackoliv je od valky administrativne francouzske, a jizni staty od roku 1875 tvori s temi severnimi jeden stat (coz do te doby nebylo). Nemci to taky ale nejsou, ani se tak neciti... Proc by nemohl byt vlastni evropsky region Alsasko nezavisly na idei jak nemeckeho tak francouzskeho nacionalismu?Z Alsaska jsem na rozpacích. Mluví se tam (hlavně) francouzsky, ale v podstatě všecko se tam jmenuje německy. Německého typu jsou i mnohá tamější jídla a třeba také domy. Ale co se tam děje každoročně 14. 6., nebo jak se tam oslavovalo vítězství Francie v ME ve fotbale v roce 1998, svědčí o tom, že většina tamnějších obyvatel chce být součástí Francie, cítí se být Francouzy.
A co vyhnane nemecky mluvici obyvatelstvo z ceskeho pohranici? To se pak lehce mluvi o "ceske" a "nemecke" kulture rozdelene administrativnimi hranicemi statu. Ta rozdilnost kultur, jejichz predely dnes tvori hranice narodnich statu, je prave umely produkt "uredniku" a politicke ideologie a zdroj vecnych konfliktu.Toto mě trochu mátne. Nebo spíš chcete naznačit, že sudetští Němci byli nedocenění průkopníci evropské integrace?
Prostý občan jako já, i když hlasoval pro vstup do EU, má přirozeně obavy o to, aby se evropská integrace neproměnila v asimilaci. Z tohoto důvodu vítá odmítnutí současné podoby Evropské ústavy a je mírně paranoidní co se týče oněch integračních procesů, nejenom ve světle nedávného téměř-schválení směrnice o softwarových patentech.Jak takova "asimilace" ma vypadat? Stejne jako totalni se prizpusobeni se kulture a politice americke, proti ktere nemaji narodni evropske statecky co nabidnout? S temi patenty jsi asi ponekud vedle... Ja to vidim spis tak, ze kdyby se rozhodovani odehravalo tak, jak po tom touzi Klaus, patenty by byly davno schvalene na narodnich a mezivladni urovni a smitec. Nekonalo by se schvalovani evropskym parlamentem, kam jsou zastupci voleni primo obcany, nikoliv delegovany vladami (fuj fuj, jak nehezke a nedemokraticke, rekl by Klaus).
Dále se obává, aby lobby jistých mocenských skupin nezměnila jeho život v základech (DMCA, SW patenty, etc.). Samozřejmě nezůstává netečný vůči současným vnitropolitickým poměrům a činnosti místní vlády, která se neustále vzdaluje svým volebním slibům, jak sám očekával, a proto volil a bude volit současnou opozici.Mozna by si tedy mel zjistit, jak se "soucasna opozice" k tem lobby "jistych mocenskych skupin" stavi (tim se nezastavam vladni koalice) a jestli neni takovy lobbisticky natlak na narodni vlady daleko snazsi nez pokusit se o neco podobneho na celoevropske urovni.
Prostý občan jako já chová hlubokou úctu k Václavu Klausovi a je rád, že má ČR prezidenta, který není jen pohou loutkou vlády, ale člověkem s bohatými zkušenostmi a názory, které se nebojí prosadit.Ano, ze Klaus neni loutkou vlady, to je pozitivum. To ovsem jeste neposvecuje jakykoliv jeho nazor, a s temi prave polemizuji a doufam, ze hodne lidi polemizovat bude (presne, jak si Klaus preje... nebo nepreje?).
A uživatel GNU/Linuxu jako já si láme hlavu nad tím, jak toto téma souvisí s unixovými systémyNijak, a proc by melo?.
Když už se tady oháníš volenými zástupci v Evropském parlamentu, všiml sis, že největší pravomoci v EU má Evropská komise, což je nevolený orgán?...skladajici se z komisaru jmenovanych vladami jednotlivych clenskych zemi. Pravomoci ma ovsem Komise (spravni organ) takove, jake ji Rada EU (zastupci vlad jednotlivych zemi) udeli. Ano, parlament by mel v pripade prijeti euroustavy pravomoci vetsi, nevoleni urednici mensi prostor pro simla, tudiz skoda, ze ustavu Francouzi a Holandani torpeduji (paradoxne z protikladnych obav, ktere skoro nikdo logicky nedokaze konkretizovat). Citat Klaus (zvýraznění moje): Jsem přesvědčen o tom, že úkolem dnešní doby je vymezit budoucnost evropské integrace kvalitativně jinak, než jak je tomu dosud. Měli bychom ji vymezit jako Organizaci evropských států (OES), jejímiž členy budou jednotlivé evropské státy, nikoli tedy přímo občané těchto států, jak se o to pokoušela Evropská ústava. Proto bude třeba zbavit se i takových slov jako je „evropské občanství“. Smyslem členství v OES také nesmí být snaha o realizaci jakýchkoli ideologických či ideových cílů, nýbrž pouze společná víra v to, že jsou členské státy schopné – v jistých oblastech – jednat společně, ve společném zájmu a na tomto základě dospívat k nějakým společným rozhodnutím. Mechanismus tohoto rozhodování nemůže být jiný než konsensuální, alespoň ve všech podstatných věcech. Takze neco jako mala OSN na zaklade "spolecne viry"? Za prve nechapu, co tim Klaus konkretne mysli, za druhe netusim, k cemu by to bylo dobre a za treti nikde od Klause nectu, konkretne ktere clanky euroustavy a cim mu vadi. Jasne se snad vyjadril jen k tomu, ze by nechtel, aby v ramci EU fungovalo neco jako prima demokracie. Jeho obava o "narodni identitu" je tedy snadno demaskovatelna jako obava o vliv narodnich vlad, coz patrne jako dlouholety vysoky vladni funkcionar smesuje, v duchu propagandy Tvuj politik - tvuj osviceny vudce, coz ale neni zdaleka totez.
Chvíli jsem přemýšlel, že by se mohl bát pavouku, nebo by mohl mit strach z uzavrenych prostoru.. Ale tezko rict..
Osobne se bojim, ze se staneme celkem nejakeho velkeho neflexibilniho celku jako je EU a velmi bych uvital vytvoreni ustavy, ktera by byla ustavou, neobsahovala chyby a transformovala zastaralou koncepci unie na nejakou prijatelnejsi podobu.
Jasne, ty by jsi tam byl samozrejme lepsi.. Kdyby Havel zakazal komunisty, tak by se s nima nikdo srat nemusel, bohuzel se volby prezidenta ucastnit museji.
Tiskni
Sdílej: