Na Seznam nepovolených internetových her (Wikipedie) se k 13. 7. 2026 dostala predikční platforma Polymarket.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 167 (pdf) a Hello World 30 (pdf).
Byla vydána nová verze 3.22.0 grafického vývojového prostředí a platformy Gambas (Wikipedie) založené na interpretru programovacího jazyka Basic s rozšířením o objektově orientované programování. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitLabu.
FreeBSD odstranilo poslední GPL kód ze základního systému. Konkrétně dpv, libdpv, libfigpar a dialog. Instalátor před čtyřmi lety přešel z dialogu na bsddialog.
Sociální síti 𝕏 (dříve Twitter) má dnes 20 let. Pro veřejnost byla zpřístupněna 15. července 2006.
Insula Faktury je open source generátor faktur, který běží přímo ve webovém prohlížeči. Žádná registrace, žádné sledování, žádné omezení. Zdrojové kódy jsou k dispozici na Codebergu.
První Mobile Linux Hackday v Plzni, tj. komunitní setkání věnované Linuxu na mobilních zařízeních, proběhne 24. července od 10:00. Akce je otevřená všem zájemcům – od zvědavců po zkušené vývojáře. Dopoledne proběhnou přednášky Davida Heidelberga a Petra Hodiny o aktuálním stavu mobilního Linuxu: proč vůbec chtít tučňáka v kapse, jaké telefony jsou dnes dobře podporované a co taková podpora obnáší. Po obědě se zaměříme na konkrétní
… více »3D software Blender byl vydán ve verzi 5.2 s prodlouženou podporou. Videopředstavení na YouTube.
SketchForge 3D (GitHub, reddit) je open source 3D editor / CAD běžící ve webovém prohlížeči bez nutnosti účtu nebo cloudového úložiště. Inspirovaný byl Tinkercadem. Doporučena je lokální instalace.
Byla vydána nová verze 11.9 webového prohlížeče Midori (Wikipedie, GitHub). S novým centrem ovládání, pokročilejším blokováním reklam, optimalizací výkonu…
v česku neni zadna pravice. ods je stred, cssd levice, ksc ultralevice, zeleni ocasove 
))
Lidi ja se Vam divim. Bursik je zcela elasticky mocichtivec, je mu jedno jaky nazor obhajuje a jestli je v souladu s realitou, hlavne kdyz z toho vytluce funkci. Takovej druhej Ivan Pilip.Ze uz teda nejakou funkci davno nemel? Kdyby byl zas takovy mocichtivec, nepujde delat predsedu neparlamentni strany, ale zustal by v KDU-CSL a byl dneska poslancem/ministrem. Ostatne, debata o "mocichtivosti" politiku je bezpredmetna, demagogicky ji muzete uplatnit na uplne kazdeho - nejmene ovsem na politiky, kteri zadnou funkci nemaji. Az budou mit, muzete tematizovat, nakolik vymenili "funkci" za ustupky ve svem programu, diky kteremu byli zvoleni. Do te doby jsou tyhle reci primitivni hospodske tlachy.
podrora "obnovitelnych" zdroju (tj dobry kseft pro par jednotlivcu, ktery rozvoji technologii rozhodne nepouze, zcela urcite ne jeho rozvoji v cesku), nehlede na to ze uhli nebude, takze bez expanze jadra zustaneme a budeme jeste vice zavisli na dodavkach plynu a ropy z Ruska. ... nerikaji nic jineho, nez ze oni vedi nejlip, jak se postarat nejen o blaho jinych lidi, ale i o blaho vsehoplanety.Koukam, ze tady vi vsechno nejlip nekdo uplne jiny. Zajimalo by me, jak souvisi dodavky plynu a ropy s vyrobou elektriny z uranu. Spis nijak, ale hospodskym kecalum to obvykle nevadi. Dobry kseft pro "par jednotlivcu" (totiz vlastniky energetickych koncernu) je energetika ted.
Do toho vseho chteji kecat, zavadet regulace (dalsi prilezitosti pro korupci) motivovane iracionalnimy bludy a na tyto nesmysly budou potrebovat spoustu penez povytahanych z nasich kapes.Bla bla bla... skyt :P
Vetsi intelektualni aroganci inzenyru lidskych dusi si tezko dokazu predstavit.Zkuste to nekdy se zrcadlem.
Proste nechapu jak je nekdo soudny muze volit.Vy nechapete ani spoustu jinych veci, tudiz zadne prekvapeni.
Proste nechapu jak je nekdo soudny muze volit.Jeste bych dodal, ze prave vylevy jako je ten vas me jen utvrzuji v tom, ze volit Zelene je spravny krok. Urcite spravnejsi nez jit smerem, ktery podporuje nekdo jako vy :P
Srana která brojí proti jaderné energetice je stranou tupých sebevrahů, protože bez jaderné energetiky (a jejího dalšího rozvoje) se lidstvo do budoucna absolutně nemá šanci obejít. Už to naštěstí pochopili i lidé jako Patrick Moore (jeden ze zakladatelů Greenpiss) a James Lovelock (autor známé ekologické teorie Gaia)., kteří volají po expanzi jaderné energetiky.
Doporučuju přečíst tenhle článekAktivista "Luksoft", autor celeho webu, ktery se soukrome (aspon doufejme) rozhodl zasvetit svou osobni energii a cas podpore energetickych koncernu, zvlaste tech atomovych, je stalym hostem na diskusnim foru SZ. Jeho zivotnim ukolem je, jak se zda, zachranit pro lidstvo jadernou energii a proto ma ze SZ, jak se zda, panicky strach. Stale propocitava nejaka fantasticka cisla, jako kolik vetrnych elektraren by bylo treba k nahrazeni vykonu jaderne elektrarny Temelin, rozplyva se nad tim, jak nam jaderna energetika vychovava odborniky, nad tim, kolik penez prinasi do statniho rozpoctu a podobne. Nejenze mi neni jasne, co z toho ma jako soukroma osoba, jako obcan (krome uspokojeni nejake te uchylky, kterou mame asi kazdy), ale hlavne se cela debata s nim tyka vylucne abstraktniho pocitani s oddelenymi hodnotami a predpokladu, ze se energeticka politika tvori ciste na zaklade vedeckych propoctu energetiku s cilem co nejvetsiho uzitku obcanum tohoto statu. Mne treba jako soukrome osobe (nezamestnane v energetickem prumyslu) neni vubec jasne, co bych mel mit z dalsiho rozvoje centralnich energetickych zdroju jako jsou jaderne elektrarny, proc bych mel pocitat s tim, ze se do budoucna bude cena elektriny z takovych zdroju uz jen zvysovat (prectete si noviny, ted jsou tam zpravy o rekordnich ziscich CEZu, vedle tech o podstatnem zdrazeni elektriny pro domacnosti na pristi rok), nehlede na budovani zavislosti na techto koncernech (CEZ stejne nekdo brzo "pratelsky prevezme", zrovna ted vyhlasuji nejvetsi energeticke firmy Evropy touhy po fuzich). Lokalni obnovitelne zdroje se sice dnes jevi jako prilis drahe, ostatne jako kazda relativne nova a malo rozsirena technologie (o tom by mohli uzivatele Linuxu a OpenSource vypravet) jenomze jejich cena do budoucnosti naopak neporoste, perspektiva je na rozdil od centralnich zdroju zvysovani ucinnosti a zaroven zlevnovani. Fantazirovani o raji na zemi, kdyz bude na kazdem rohu jaderna elektrarna mi tudiz prijdou velmi mimo misu. I v energetice je mozne vsadit na OpenSource, a SZ je zatim jedina, ktera to rika nahlas.
Tiskni
Sdílej: