Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
... a neumíme plavat. Jednou z příčin, proč se nedostává pomoci lidem v New Orleans je ta, že americká administrativa je plná bílých Evropanů, případně navíc z oblasti JesusLandu, případně z Texasu. Lidé, kteří by pomoc potřebovali jsou většinou černí Afričané. Navíc, ti co zůstali, neměli kam odejít. Jaká je skutečnost, to ví asi jen oni. Jen mě ta rychlost pomoci USA svým vlastním lidem překvapila již po přechodu hurikánu v kontrastu s technologií, kterou mají k dispozici.
videoMožná se stane toto rasové a politické téma tématem na dlouhou dobu. Možná se tím vysvětlí, proč je většina lidí černá, proč dochází k diskriminaci a vytváří se celá města, kde jsou jen černí. Pracoval jsem ve (US) firmě v ČR, a doneslo se mi, že se cíleně vybírali jen bílí (žádní černí, žádní hispánci). Maximálně prý jeden černoch ze servisu vyměnil toner.
Je zajímavé pozorovat, jak počasí ovlivňuje rasový problém, což dosud žádný katastrofický US film nezachytil. Jestli to není tak, že katastrofické filmy mají v US pomoci zapomenout na ty reálné katastrofy.
Je to kruh, ze kterého se těžko uniká. Každý ví, jak rodina ovlivní osobnost. Pokud máte nějakou trhlinu na svém charakteru, tak to u pohovoru zkusíte zamaskovat. Ale těžko svojí dispozici (např. být černý) zamaskujete. A tak si člověk pěstuje zvyky, které mu předali rodiče. Má to řešení? Podle mne má, ale pouze v případě, kdy se přesně pojmenují problémy a nebude se stále mluvit o rasismu a stylu života. Černý bude pořád jen černým a nemožní rodiče opět vychovají s velkou pravděpodobností nemožné děti.
Tím jsem nechtěl vyvolat podobnost s ČR, protože situace u nás má kořeny úplně někde jinde.
Tiskni
Sdílej:
Nevím, jak dalece se to dá srovnávat, ale pokusím se o paralelu: jsem gay a nikdy jsem s tím neměl problémy. Dokonce i lidi, co měli plnou hubu nadávek mě nezavrhli, když se to o mě dovědeli. Proč? No jednoduše jsem byl pro ně důležitější, než nějaký předsudek. Protože umím to, co oni ne a jednoduše mě potřebují, takže jde orientace stranou.
A teď zpátky k rasismu. Mám pocit, že některé skupiny si za svoji pověst můžou sami. Vite, ono je docela rozdíl sledovat, jak se u nás dokázali vypracovat vietnamci, čínani a třeba ukrajinci, kteří dřou na nebezpečných stavbách za špatný a horší plat a na druhé straně třeba romy, kteří si zajdou pro podporu a řvou jak jsou strašně diskriminovaní. Prostě a jednoduše, pokud by se skutečně snažili, tak by na tom tak spatně být nemohli. Nejsem si jist, jestli tohle platí i v USA, nidky jsem tam nebyl, ale příčina může být podobná. Stejně tak jako já můžu celej život nadávat na to, jak moji menšinu ostatní nesnáší a nebo sám aktivně bojovat za svá práva...
Mohou delat jen nekvalifikovane a hlavne neviditelne prace... ...Ale na takova mista cikana nikdo neprijme, protoze by odrazoval zakazniky.
V malém obchůdku u nás na sídlišti prodává jedna cikánka a nemám pocit, ze by odrazovala zákazniky.
Vietnamci obvykle "podnikaji". Dokud se danove podvody pocitaji jako kriminalni cin...
Vietnamci se sem pristehovali, tvrde (opravdu) makali, davali lidem levne obleceni. To ze se to tedka zvrhava v mafii je spis problem naseho statu, ne jejich (taktez jejich danove podvody). Vietnamske deti chodi s ceskými do škol a problém není. Ukrajinci jsou prostě normální levná síla z východu a taky v podstatě bez problémů.
Podle me si moc fandis.
Myslíš?
Vubec neberes v potaz, ze ti tahle orientace nijak nebranila ve vzdelani, zatimco cikani alespon za komunismu sli rovnou do zvlastni skoly.
To je sice pravda, ale ještě před asi dvaceti leti byl jakýkoliv homosexuální projev trestný. Cikání tehdy dostávali apoň tučné dávky.
Potom neberes v potaz tu obrovskou medialni kampan ve prospech homosexualu.
A kdo myslíš, že za tím stojí? Asi by se v česku těžko hledala jiná skupina, která hledá pro svoji věc podporu, pořádá (osvětové) akce, atd.
zatimco cikani alespon za komunismu sli rovnou do zvlastni skolyS tím bych si dovolil nesouhlasit. Alespoň v mém okolí šli do zvláštní školy jen Ti kteří nestíhali učení a nebyli to jen cikáni. Naopak mám kámoše (spolužák) který neměl nikdy problémy s učením, dnes úspěšně podniká a přitom cikána na vzhledu nezapře. U nás není problém se vzhledem menšin ale s jejich většinovým chováním.