abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 22:00 | Zajímavý software

    V květnu bylo oznámeno, že dnes budou zveřejněny zdrojové kódy přehrávače Winamp. Stalo se tak (𝕏). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Nejedná se ale o svobodný a otevřený software (licence).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 13:55 | IT novinky

    Fiala navrhne odvolání Bartoše z postu vicepremiéra pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj ke 30. září. Důvodem je nezvládnutí digitalizace stavebního řízení, podle premiéra ji Bartoš není schopen dotáhnout do konce. „Po projednání analýzy digitálního stavebního řízení na vládě minulou středu a po dnešním ranním rozhovoru s panem vicepremiérem Ivanem Bartošem jsem bohužel nabyl jistoty, že není schopen tuto digitalizaci

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    dnes 12:33 | IT novinky

    Komunikační platforma Telegram začne po tlaku úřadů poskytovat vládám více informací o svých uživatelích. V pondělí to oznámil její zakladatel a generální ředitel Pavel Durov. Ten už několik týdnů ve Francii čelí obvinění, že nedělá dost pro to, aby platformu nevyužívaly i kriminální živly. To chce Durov nyní také změnit, informují tiskové agentury.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 21
    dnes 12:22 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 145 (pdf) a Hello World 25 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:44 | Nová verze

    Programovací jazyk Hy (Wikipedie) dospěl do verze 1.0.0. Po téměř dvanácti letech vývoje. Jedná se o dialekt programovacího jazyka LISP navržený pro interakci s programovacím jazykem Python.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:00 | Zajímavý software

    Zen je webový prohlížeč vycházející z Firefoxu. Vývoj probíhá na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 15:11 | Nová verze

    Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 23 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:44 | Nová verze

    Byla vydána verze 24.3 aneb čtvrtletní aktualizace open source počítačového planetária Stellarium (Wikipedie, GitHub). Vyzkoušet lze webovou verzi Stellaria na Stellarium Web.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:11 | Pozvánky

    Ve čtvrtek 3. října se v Red Hat Labu (místnost Q305) na FIT VUT v Brně uskuteční další Fedora Installfest. Od 10 do 16 budou v labu připravení odborníci na Fedoru ze společnosti Red Hat, kteří vám můžou pomoct nejen s instalací, ale taky pomoct s dalšími problémy a dotazy ohledně Fedory. Akce je primárně zaměřená na studenty FIT VUT, ale vítáni jsou i lidé, kteří tuto školu nenavštěvují.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 35
    včera 05:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 9.9 sady aplikací pro SSH komunikaci OpenSSH. Z novinek lze vypíchnout podporu hybridní post-kvantové výměny klíčů založené na FIPS 203 ML-KEM (Module-Lattice Key Enapsulation mechanism) v kombinaci s X25519 ECDH, tj. nový výchozí algoritmus "mlkem768x25519-sha256". Počátkem roku 2025 bude z OpenSSH odstraněna podpora DSA.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Secure shell a pam_namespace

    13.2.2021 12:09 | Přečteno: 1854× | linux | poslední úprava: 13.2.2021 14:03

    Secure shell a pam_namespace. Použitie pam_namespace na zabránenie zmeny obsahu .ssh v domovskom adresári užívateľa.

    Úvod

    Upozornenie :V prípade, že je daný postup testovaný na systéme ku ktorému nemáme fyzický prístup je nutná zvýšena opatrnosť. Akákoľvek chyba v konfigurácii pam modulov môže urobiť systém nedostupným. Použitie postupu je len na vlastné riziko.

    Upozornenie :Daný postup nebol overený dvojitím testom. To znamená, po prvom úspešnom teste. Vymazať VM a znovu zopakovať postup.

    Tento blog by mal obsahovať informácie ako nastaviť pam_namespace aby po prihlasení cez ssh vytvoril nový menný priestor a tým schoval obsah .sshh.

    Menný priestor by nemal brániť čítaniu obsahu .ssh pri prihlásení cez ssh keďže vytvorenie menného priestoru dochádza až po skončení autentifikačnej a autorizačnej fázy pam modulov.

    Postup bol odskušaný na debiane 11 s kódovým menom Bullseye

    Potencialné problémy

    V tejto části popíšem problémy, ktoré si myslím, že môžu nastať pri používaní menného priestoru týmto spôsobom.

    Prihlasovenia počas vysokej záťaže servera

    Pri vysokej záťaži servera vidím riziko narušenia procesu prihlasovania s modulmi pam. Akákoľvek zvýšená záťaž spôsobuje, že daný reťazec procesov tvrá dlhšie a dáva priležitosť užívateľovy prerušiť proces v požadovanom štádiu. Z tohto vyplýva, že užívateľ by teoreticky mohol narušiť zostavenie menného priestoru a získať tam prístup k .ssh. Je tu možnos, že tento problém nie je tak vážny ako je na prvý pohlad zrejme.

    Nutnosť konfigurovať aj ostatné služby.

    Ak chceme zabrániť zobrazeniu .ssh pri zmene užívateľa cez su. Musím pridať do konfiguračného súboru pre su reťazec session required pam_namespace.so unmt_rmnt.

    Postup

    pam_namespace.so je súčasť inštalácie systému. Z tohto dôvodu je nutné len upraviť konfiguračný súbor pre službu kde chceme používať menné priestory.

    Do požadovaného súboru vložíme tento reťazec : session required pam_namespace.so a do konfiguračného súboru /etc/security/namespace.conf tento reťazec : $HOME $HOME/$USER.inst/ user root

    Záver

    V prípade, že nedošlo k chybe v konfigurácii tak by mal fungovať ssh s mennými prostriedkami bez problémov. Samozrejme ako je známe z oblasti informačných technológii vždy je šanca, že nejaká drobná zmena dokáže zmariť úsilie.

    Aktualizácia

    Doplnenie upozornenie o nevykonaní dvojitého testovania. - 13.12.2021 14:03

           

    Hodnocení: 50 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    Gréta avatar 15.2.2021 19:41 Gréta | skóre: 37 | blog: Grétin blogísek | 🇮🇱==❤️ , 🇵🇸==💩 , 🇪🇺==☭
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Secure shell a pam_namespace

    proč jakoby nestačí chown nebo takovýho něco?? :O :O

    16.2.2021 17:07 j
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Secure shell a pam_namespace
    Me by teda vic zajimalo, proc by jako uzivatel nemel mit moznost cist/menit rize uzivatelsky veci ... protoze jedina zasadni vec ktera tam je, je klic (respektive jeho verejna cast), kterej je rize uzivatelskou veci a adminovi je do nej leda hovno.

    Ledaze v tomto pripade klice generuje admin, a schovava si je pro sebe, coz je z pohledu bezpecnosti to naprosto nejhorsi co se muze stat.

    ---

    Dete s tim guuglem dopice!
    18.2.2021 10:55 Semo | skóre: 45 | blog: Semo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Secure shell a pam_namespace
    Napriklad tam ma uzivatel len par povolenych prikazov zviazanych s par klucmi a nemal by do toho sahat a prepisovat to.

    Co by asi slo dosiahnut aj umiestenim suboru "authorized_keys" niekam, kam user nemoze a pouzitim "AuthorizedKeysCommand" v sshd_config. Alebo cez "Match + ForceCommand" tamtiez.
    If you hold a Unix shell up to your ear, you can you hear the C.
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.