Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Co vsechno zypp umi nebo neumi skutecne nevim, ale tyhle podle me zakladni veci tam chybi.
Dovedu predstavit, ze dostat se do podobny situace neni pro jen trochu zvidavejsi uzivatele problem :)
Ona by taky možná neškodila trošku lepší dokumentace SW managementu. ;/ Od RPM přes zypp/zypper/YaST až třeba po KIWI.
Nicméně koukám, že něco opravdu je asi shnilého: Když dám zypper if -t pattern gnome
, napíše mi to Nainstalováno: Ano
, ale když dám zypper rm -t pattern gnome
, tak dostanu jen Závislost 'gnome' není nainstalována
. WTF?
marekstopka@gmail.com - 13:22:25 myslíš, že v 11.1 bude možnost odstranit nepotřebné závislosti? mám dát enhancement report do bugzilly? Jano Kupec - 13:23:49 nemusis, uz to mame vo fate, ale ci to bude v 11.1, to este nevieme povedat ja o chvilu zacnem robit na historii instalacie, to je prvy krok k cisteniu nepotrebnych balickov :O)
/usr/bin/build
. Taky si to můžeš zkompilovat bez různých feature.
Balíků gnome-něco mám ovšem v systému jak nasráno, aplikace se mi až tak nezamlouvají, ale co s tím.A ono je něco na gnome-common + závislostech něco špatného?(Snad zas za to nemůže GTK dialog)
Ohohoooooo. Tak tohle to překonává vše. X-tý pokus o odstranění gnome-keyring ústí v pokus o odstranění digiKamu (+ asi 80 balíků). Ano vidíte správně nedělám si prdel.Že je lepší mít v systému 150 nepoužívaných balíčků.Co mám sakra na tohle říct?
emerge --tree --emptytree -vp gimp
tuhle knihovnu nezmiňuje, ldd taky ne a qdepends -Q libgnomeui
taky ukazuje věci mimo působnost GIMPu.
Ostatně dependency hell je většinou chyba distributora, který nedokáže rozdělit funkcionalitu balíku tak, aby se neinstalovaly nepotřebné části.Mno tyhle věci u SUSE zrovna nebývají moc zvykem, koneckonců spousta balíků se tam seká na části a ke spoustě z nich se ještě samostatně dělá -doc, -devel, -debuginfo a -debugsource. Ale stát se to občas asi může. Do detailů nevidím, tyhle věci musí nahlásit do bugzilly někdo, komu to hodně vadí a nemůže bez odinstalace gnome-keyring žít.
Tiskni
Sdílej: