Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Prajem všetkým krásny deň! Minule som riešil jeden skript v bashi a narazil som na veľmi zvláštne správanie. Vyriešil som to síce (v zmysle, že skript funguje), ale nechápem... A pevne verím, že tunajšia komunita mi ozrejmí, čo sa to vlastne deje.
V skripte som chcel zmazať obsah adresára s jednou výnimkou - teda zmazať všetko, okrem jedného podadresára. Cez rm by to mohlo byť takto:
rm -rf adresar/!(podadresar)
Keďže sa však jedná o "extended pattern matching operator" (nechce sa mi to prekladať ), pri niektorých distrách budeme musieť toto najprv povoliť, čiže:
shopt -s extglob rm -rf adresar/!(podadresar)
Potiaľ OK. Keď si však toto celé vrazím do podmienky, napríklad:
if shopt -s extglob rm -rf adresar/!(podadresar) then echo OK fi
Alebo aj takto:
shopt -s extglob && rm -rf adresar/!(podadresar)
Tak nám to skončí na chybe syntaxe. A to dokonca aj na distrách, kde je extglob zapnutý by default. Skript zbehne až vtedy, keď shopt vyhodím mimo podmienky, čiže:
shopt -s extglob if rm -rf adresar/!(podadresar) then echo OK fi
Jasne. Takéto niečo sa dá riešiť lepšie cez find, aspoň to bude fungovať aj v iných interpretroch, ale to je jedno - otázka znie - prečo sa to takto správa?
Tiskni
Sdílej:
Vypadá to, že při vypnutém extglob
se shell nejdřív konstrukci s vykřičníkem interpretovat jako "event" (viz history expansion), takže je syntakticky špatně a žádný příkaz (tj. ani shopt
) se neprovede.
Že se tak chová i ta první varianta, může možná vypadat trochu překvapivě, ale všimněte si, že když to budete takhle po řádcích zadávat interaktivně, shell stejně nezačne žádný příkaz provádět, dokud nemá podmíněný příkaz kompletní.
Zajímavější je tohle:
~> shopt -s extglob ~> if shopt -u extglob && echo dir/!(dir2); then echo OK; fi dir/!(dir2) OK
Tady se díky zapnutému extglob obejde history expansion, ale než se skutečně provede druhý podpříkaz, shopt
mezitím extglob
vypne, takže se konstrukce neexpanduje.
Aha. Čize interpreter skôr než začne vykonávať príkazy za if
skontroluje syntax a vyhodí chybu skôr, ako čokoľvek vykoná. Tomu nasvedčuje aj Váš názorný príklad. Vďaka.
Prečo ale vyhadzuje chybu syntaxe a nie klasické event not found
? Tiež som si teraz všimol, že interaktívne mám extglob
zapnutý by default (Archlinux - nepamätám, že by som to zapínal, čiže predpokladám, že default), ale v skripte je to vypnuté?
Prečo ale vyhadzuje chybu syntaxe a nie klasické event not found?
Aha, neuvědomil jsem si, že to pouštíte jako script. Neinteraktivní shell nezná history expansion, takže tím se z toho stane prostá syntaktická chyba.
Tiež som si teraz všimol, že interaktívne mám extglob zapnutý by default (Archlinux - nepamätám, že by som to zapínal, čiže predpokladám, že default), ale v skripte je to vypnuté?
Pravděpodobně to "defaultně zapnuté" znamená, že se to zapíná někde v ~/.bashrc
nebo /etc/bash.bashrc
, který neinteraktivní shell nenačítá. (A shell options se nedědí.)