BreezyBox je open-source shell a virtuální terminál pro populární jednočip ESP32. Nabízí základní unixové příkazy, sledování aktuálního pracovního adresáře (CWD), jednoduchý instalátor a spouštěč aplikací v podobě ELF binárních souborů, zabudovaný HTTP server nebo třeba ovládání WiFi - ukázka použití coby 'malého osobního počítače'. Ačkoliv je BreezyBox inspirovaný BusyBoxem, oproti němu má tento projekt několik externích závislostí, zejména na ESP-IDF SDK. BreezyBox je dostupný pod licencí MIT.
Byl představen cross-assembler xa.sh, napsaný čistě v Bourne shell skriptu. Tento nástroj umožňuje zpracovávat assemblerový kód pro Intel 8080, přičemž je možné snadno přidat podporu i pro další architektury, například 6502 a 6809. Skript využívá pouze různé běžné unixové příkazy jako jsou awk, sed nebo printf. Skript si lze stáhnout z GitHubového repozitáře projektu.
Byla představena nová verze modelu Claude Opus 4.6 od společnosti Anthropic. Jako demonstraci možností Anthropic využil 16 agentů Claude Opus 4.6 k vytvoření kompilátoru jazyka C, napsaného v programovacím jazyce Rust. Claude pracoval téměř autonomně, projekt trval zhruba dva týdny a náklady činily přibližně 20 000 dolarů. Výsledkem je fungující kompilátor o 100 000 řádcích kódu, jehož zdrojový kód je volně dostupný na GitHubu pod licencí Creative Commons.
Kultovní britský seriál The IT Crowd (Ajťáci) oslavil dvacáté výročí svého prvního vysílání. Sitcom o dvou sociálně nemotorných pracovnících a jejich nadřízené zaujal diváky svým humorem a ikonickými hláškami. Seriál, který debutoval v roce 2006, si i po dvou dekádách udržuje silnou fanouškovskou základnu a pravidelně se objevuje v seznamech nejlepších komedií své doby. Nedávné zatčení autora seriálu Grahama Linehana za hatecrime však vyvolává otázku, jestli by tento sitcom v současné Velké Británii vůbec vznikl.
Společnost JetBrains oznámila, že počínaje verzí 2026.1 budou IDE založená na IntelliJ ve výchozím nastavení používat Wayland.
Společnost SpaceX amerického miliardáře Elona Muska podala žádost o vypuštění jednoho milionu satelitů na oběžnou dráhu kolem Země, odkud by pomohly zajistit provoz umělé inteligence (AI) a zároveň šetřily pozemské zdroje. Zatím se ale neví, kdy by se tak mělo stát. V žádosti Federální komisi pro spoje (FCC) se píše, že orbitální datová centra jsou nejúspornějším a energeticky nejúčinnějším způsobem, jak uspokojit rostoucí poptávku po
… více »Byla vydána nová verze 2.53.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 70 vývojářů, z toho 21 nových. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 216. sraz, který proběhne v pátek 20. února od 18:00 v Red Hat Labu (místnost Q304) na Fakultě informačních technologií VUT v Brně na ulici Božetěchova 1/2. Tématem srazu bude komunitní komunikační síť MeshCore. Jindřich Skácel představí, co je to MeshCore, předvede nejrůznější klientské zařízení a ukáže, jak v praxi vypadá nasazení vlastního repeateru.
Byla vydána nová major verze 9.0 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled novinek, vylepšení a oprav v poznámkách k vydání.
Hodnota Bitcoinu, decentralizované kryptoměny klesla pod 70 000 dolarů (1,44 milionu korun).
Na úvod poviem, že som bol v komunálnych voliť prvý raz. Predtým som to neriešil, lebo už niekoľko rokov žijem mimo miesta svojho trvalého bydliska (čiže mi to bolo jedno) a predtým som sa o to absolútne nezaujímal. Keďže som si nedávno zmenil trvalý pobyt, tak som si povedal, že ako poctivý občan určite voliť pôjdem. Ak to však takto pôjde ďalej, asi sa znovu prestanem o tieto voľby zaujímať, lebo to celkovo za to nestojí.
To, čo ma zaráža je, že sa človek akosi nedostane ku kompletnému zoznamu kandidátov. Pred nejakým časom sme dostali pozvánku, kde bol uvedený čas a miesto konania volieb plus nejaké stručné inštrukcie. Zoznam kandidátov nikde, ani len URL, kde by som to spoľahlivo našiel, skrátka nič. Zdá sa mi čudné, že by si mal človek takúto podstatnú informáciu vyhľadávať voľakde na webe alebo pokútne kompletovať s billboardov, letákov v schránkach a rôznych iných foriem predvolebných kampaní.
Možno som len málo aktívny volič, ale pri parlamentných voľbách to tak fungovalo - dostali sme do schránky kompletný zoznam kandidátov, pozreli sme si vo verejnoprávnej televízií vystúpenia zástupcov jednotlivých strán a podľa toho sme sa rozhodli a odvolili. Nebolo to veľmi ťažké, lebo ak človek pozorne počúva (a premýšľa nad tým, čo sa hovorí), tak je celkom jasné, koho určite nie a kto je potencionálny kandidát (ak je takých viac, dodatočne sa možno rozhodnúť na základe ďalších info alebo aspoň osobných sympatií). Všelijaké prejavy predvolebných kampaní (billboardy, letáky, perá, vystúpenia) sa snažím ignorovať a dať zo začiatku všetkým kadidátom aspoň akú-takú rovnakú šancu (tých 15 minút vo verejnoprávnej TV). Dokonca aj takým volom ako je Fico - aj keď ten si to posral už prvou vetou (niečo v zmysle, že plánuje v nadchádzajúcom období rovnako rozvracať Slovensko ako doteraz).
Pri komunálnych voľbách sa však ku finálnemu prehľadu kandidátov človek nedostane ani pri samotných voľbách, lebo niektorý dobráci sa na poslednú chvíľu vzdali kandidatúry, čiže na hlasovacích lístkoch sú aj jednotlivci, ktorí vlastne nekandidujú, čiže si treba dávať riadneho majzla a porovnávať hlasovacie lístky zo zoznamami tých, ktorí svoju kandidatúru stiahli. Nechápem, prečo takto robia s ľudí bláznov...
Je to naozaj také náročné, aby sa zoznam kandidátov uzavrel aspoň dva mesiace pred voľbami? Bola by hromada času rozposlať zoznamy občanom, nech sa pokojne doma rozhodnú. Alebo aspoň jednotlivcom, čo sa o kandidatúre rozhodujú na poslednú chvíľu vymastiť riadne pokuty - aspoň niečo by z nich nakoniec bolo. Takto každý druhý volič čučí na lístky aspoň 10-15 minút a tuho premýšľa, ale z dostupných info na volebných lístkoch to ide iba ťažko, nehovoriac o tom, že ho stresuje ten pocit, ako to celé zdržuje... Čiže som nakoniec nezakrúžkoval nikoho. Skrátka som sa nedokázal len tak rozhodnúť podľa mena, veku a zamestnania. Čosi ešte napovie aj to, ktorá politická strana ho podporuje (človek ľahšie vyradí "chamraď" typu fašisti, komunisti, sociálny demokrati, kresťania a ďalší), ale stále zostane dosť nezávislých (kde človek nemôže vedieť, čo je zač) a tých, čo podporuje až príliš veľa rôznych politických strán.
Čiže tak. Ale teším sa na najbližšie parlamentné voľby. Podľa preferencií možno zase zvolia Fica, čo bude celkom pecka po tom, čo sa u nás na Slovensku dialo (a možno stále deje - nesledujem to). Alebo možno aj kapitána Danka by mohli - ten je tiež riadny mastič. Ak sa tak stane, potom prestanem nadobro chodiť voliť - lebo proti debilným voličom som aj tak v menšine a nestojí to za tú námahu. Osobne voľby aj tak nemám rád - nebaví ma to - robím to len "z povinnosti" aby som sa necítil ako lenivý mamľas. Ale snažím sa no...
Tiskni
Sdílej:
Další problém je naprostá neznalost systému voleb. Velice často se stává, že voliči se naivně domnívají že někomu dávají hlas a pak se velice diví jak se tam octnul někdo úplně jiný kdo měl naprosté minimum hlasů. Prostě to tak je udělaný.Slovenský systém komunálnych volieb sa od toho vášho dosť líši - tu si vyberáš konkrétnych ľudí, nie je problém voliť poslancov z rôznych strán, koalícií, nezávislých. Ak mám byť úprimný, bol som dosť nemilo prekvapený zo systému, ktorý máte v ČR.
nevím jestli se jen mýlíš nebo je to propaganda typu "když nevíš koho volit, tak hlavně někoho zvol protože nevolit je zlo protože proto a nejlepší bude když zvolíš třeba.... toho koho chci já".
Status quo je sice v dlouhodobém časovém horizontu¹ vážný problém, ale v těchto končinách výrazně menší problém než aktéři, kteří aktivně škodí: ať už skrze politická rozhodnutí, nebo extrémistickou rétoriku. Samozřejmě to od potenciálních voličů vyžaduje, aby si udržovali zkalibrovaný mj. morální kompas, a doplnil bych, že to má větší smysl v zemích, kde je zavedená tradice zakořeněných politických stran jako křesťanských či sociálních demokratů.
Protože přesně tak došlo ke zhnědnutí mainstreamového společenského diskurzu a na stůl se dostávají témata, která by při zachování osvícenské a humanistické tradice byla těžko považovatelná za myslitelná v praxi.
¹ zase: Risikogesellschaft
Nebo to co se teď po českých komunálních volbách dělo na mnoha místech, že vítěz voleb vlastně nezvítězil protože se ostatní spikli a odmítli s ním jít do koalice.
To je mimo většinový systém normální a logické. Faktickým vítězem je ten, kdo má koaliční potenciál. Demokracie je dialog atp.
Na jedné straně má poměrný systém nevýhodu, že své zastoupení mají i extremisté, na druhé straně je to obrana proti situaci, kdy se jedna z několika málo majoritních stane extremistickou (což také pozorujeme).
Ako má človek vyjadriť svoj názor ak nemá koho voliť?
Může sám kandidovat.
Mne osobne sa bridí voliť "menšie zlo" alebo "dakoho, kto sa tam aj tak nedostane".
Pokud jsi ochoten nést podíl na tom, že se tam dostane větší zlo… (A zrovna na Slovensku máte s explicitními fašisty docela zkušenost.)
Může sám kandidovat.
Ale veď to predsa nie je odpoveď. Nie každý na to má (gule, žalúdok) a nie každý to chce robiť. Ale názor pri voľbách by snáď mal mať každý možnosť vyjadriť.
Pokud jsi ochoten nést podíl na tom, že se tam dostane větší zlo…
A ak budem voliť menšie zlo, z ktorého sa nakoniec vykľuje veľké zlo? Kto posúdi, či je stále menšie ako to, čo som predtým považoval za väčšie? Chcem tým povedať, že zlo je stále iba zlo - a voliť ho je stále zlý krok. Je takmer isté, že s mocou to zlo porastie do obludnejších rozmerov ako bolo predtým.
Ďalšia vec, ktorá s týmto súvisí je fakt, že sa ľudia až príliš nechávajú ovplyvňovať predvolebnými preferenciami a štatistikami a podobnými sprostosťami vypracovanými súkromnými firmami. Potom sa dostávame do situácie, kedy medzi sebou súperia prakticky dve-tri strany a ľudia ani neuvažujú o iných alternatívach a uchyľujú sa k všelijakým machináciám a voleniu "menšieho" zla.
Ano, demokracie na jednu stranu je trochu narocna, na druhou stranu, neznam system, ktery by byl narocny mene, pokud si chce clovek aspon trochu udrzet podil na moci a zaroven se nevenovat politice naplno.
To je zčásti ten problém, že podíl na moci se skrývá.
Jinak, myslim, ze je lepsi volit v kazdem pripade. Jednak nejakou informaci mas vzdycky (uz prinejmensim tu o mensim zlu), a zbytek je jen sum, ktery se statisticky ve velkem mnozstvi hlasu ztrati.
Pokud se však volí podle emocí – v době postfaktické – posouvá se diskurz někam trošku jinam…
Ak sa tak stane, potom prestanem nadobro chodiť voliť - lebo proti debilným voličom som aj tak v menšine a nestojí to za tú námahu.To jim to fakt nandáš. 8-P
Ja si fakt predstavoval spis neco jako tatinka od pipi dlouhe puncochy...