Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Tiskni
Sdílej:
Neviem, preco mate potrebu kupovat tieto nove smejdy pochybnych "znaciek".Nejen pochybnych znacek. I u tech klasickych znacek je to levnej odpad, a podle toho se k tomu pristupuje uz od navrhu. Dokud byly tlacitkove telefony mainstream, tak i tem z levnejsiho konce venoval vyrobce dostatek pozornosti. Byly funkcne orezane, ale zbytek funkci byl shodny s drazsimi modely. Outdoor telefony jsem nikdy nepochopil. Je to velky, tezky a kdyz jebnu sutrem do displaye, tak to stejne nevydrzi. Mozna se to hodi pro lidi co maj obe ruce levy, a smartphone obalenej tunou gumy jim tak prezije vic padu. Na milost bych vzal snad jen ty, co skutecne resi vetsi odolnost proti vlhkosti (Ale kupodivu tam obstoji i normalni smartphone).
Outdoor telefony jsem nikdy nepochopil.Je to třeba pro řemeslníky. My tím vybavujeme naše Gastarbeitery (zedníci a sádrokartonáři hrubšího zrna) protože, právě díky té gumě okolo, to vydrží několik let pokládání a šoupání po hrubých plochách (beton atd.), zatímco mobily bez nárazníku by ležely přímo na displayi/foťáku. Displaye na nich navíc nebývají pod sklem, ale pod optickým plastem (aspoň na CATech), což je sice náchylnější na poškrábání (např. prachem na stavbě), ale zase to právě přežije setkání s tím šutrem, jak píšete. A když už na to přes škrábance není vidět, jde to levně vyměnit, narozdíl od těch moderních skleněných sendvičů.
Nabídka dumbphonů je v současné době opravdu tristní. Už několik let se marně snažím najít náhradu za svou osm let starou Nokii 2323 Classic. Teď jsem hledání trochu zintenzivnil poté, co mi spadla do záchoda (po 21 letech s mobilem se mi to stalo poprvé, naštěstí to bylo před použitím). Sice jsem mobil vytáhl po pár sekundách a hned otevřel a vysušil co šlo, ale obávám se, že dříve či později se začnou nějaké problémy projevovat, tak bych rád měl připravenou náhradu.
První problém je v tom, že až na čestné výjimky se předpokládá, že zájemce o tlačítkový mobil musí spadat do jedné ze dvou kategorií: "outdoor" nebo "senior". Mobily kategorie outdoor jsou dnes navrženy tak, aby jejich outdoorovitost bila do očí, tj. obrovské a těžké. Mobily kategorie "senior" jsou obvykle také nepříjemně velké, mají veliká tlačítka a obvykle někde tlačítko "SOS", které je umístěné tak, aby bylo co nejvíc "na ráně". Většinou také postrádají nějaké funkce, které jsou pro mne důležité; pro návrháře totiž slovo senior nejspíš znamená "blbec, který by stejně nepochopil, že někdo může mít dvě telefonní čísla, a nezvládl si do mobilu zapisovat upomínky.
Kapitola sama pro sebe jsou současné "Nokie". Vypadají celkem rozumně, klávesnice použitelná, ale starý dobrý software S40 byl nahrazen "S40+", který je bohužel o dost horší. Asi nejhorší a pro mne "no go" je to, že nelze přizpůsobit funkce tlačítek a zejména pravého tlačítka, které má teď natvrdo přiřazenou funkci "fotoaparát". WtF? Když budu chtít fotit mobilem (což nechci) a budu to chtít dělat tak často, abych tu funkci chtěl mít po ruce na jednom ze dvou hlavních tlačítek, tak si na to nebudu pořizovat low end tlačítkový telefon, kde ty fotky vypadají ještě hůř než ze smartphonů.
Ostatní jsou na tom bohužel funkčně ještě hůř. T9 nemá skoro nikdo (paměť a strojový čas od dob mé první 3210 asi notně podražily), více čísel k jednomu kontaktu (natož třeba e-mail nebo textová poznámka) málokdo. Různé typy položek do kalendáře jako má 2323 jsou také problém. Drobnosti, které se občas hodí, jako stopky nebo countdown, už radši neřeším. Ještě štěstí, že nemusím řešit hlasové vytáčení, protože to umí přímo handsfree v autě.
Celkem rozumně (až na velikost) vypadá Allview M9 Jump, který jsem před časem koupil manželce, ale bohužel už není v nabídce. Teď jsem si zkusil koupit Alcatel 2003D, který při zkoušení v prodejně vypadal, že má vše podstatné (tedy až na jedno číslo na kontakt) a dokonce i tak vzácnou T9. Bohužel se ukázalo, že kalendář zvládá jen jednoduché upomínky na konkrétní čas a navíc se tam zadávají nějak divně, takže ten čas se tam zadává dvakrát a ten druhý ("deadline") musí být větší než ten první, přičemž se upomínka nakonec stejně zařadí pod ten "deadline". A T9 tam sice je, ale zadání nového slova je udělané dost neprakticky a telefon si ho stejně nezapamatuje, takže bych stejná slova musel zadávat ručně pořád dokola. A to jsem do něj ještě nezkusil ani dát SIM (musel bych si ji nechat vyměnit za menší), takže těch zádrhelů nejspíš bude ještě víc. Takže zatím zůstane v šuplíku jako záloha pro případ krajní nouze a budu hledat dál. :-(