Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Včera jsem narazil na projekt tc-play, a protože jsem si jeho základy už stihl osahat, je čas představit jej veleváženému publiku.
Začnu mírně zeširoka: před pár dny jsem si koupil externí disk na zálohování a začal přemýšlet, jak jej – nebo alespoň jeho část – šifrovat. Odbočka: úplně nejdřív jsem vybíral souborový systém: NTFS jsem zavrhl spolu s FAT32 (z ideologických i technických důvodů), ext[234] jsou zase dost blbě podporované ve windows. Zbyl mi UDF, s tím by si měly rozumět windows, Mac OS X a samozřejmě linux.
Mé nadšení z volby UDF vychladlo, když jsem zjistil v jakém stavu jsou UDF tools. Je to smutný stav. Souborový systém vytvořený pomocí mkudffs je pod windows nečitelný, zdrojový kód nástroje udffsck obsahuje následující sofistikovaný kód:
int main(int args, char *argv[]) { return 0; }Ale zpět k tc-play, truecryptu, šifrování a tak. Zadání znělo jasně: chci šifrovat pod linuxem a zároveň mít možnost přistupovat k datům i z windows. To, pokud vím, umí řešit jedině truecrypt. Ten má ale i pár nevýhod:
io.c: In function ‘read_passphrase’: io.c:388:3: warning: signed and unsigned type in conditional expression io.c:388:3: warning: signed and unsigned type in conditional expressionpak v souboru Makefile najděte direktivu -Werror a odstraňte ji. Instalovat musíte svépomocí, žádný make install se nekoná.
tcplay -c -d /dev/mmcblk0p1 -a whirlpool -b AES-256-XTS -z Passphrase: Repeat passphrase: Summary of actions: - Completely erase *EVERYTHING* on /dev/mmcblk0p1 - Create volume on /dev/mmcblk0p1 Are you sure you want to proceed? (y/n) y Creating volume headers... Depending on your system, this process may take a few minutes as it uses true random data which might take a while to refill Writing volume headers to disk... All done!Pak se šifrovaný oddíl pomocí device mapperu namapuje na zvolené blokové zařízení (třeba na mmcblk0p1crypt):
tcplay -m mmcblk0p1crypt -d /dev/mmcblk0p1 Passphrase: All ok!Zbývá vytvořit souborový systém:
mkfs.vfat /dev/mapper/mmcblk0p2crypt mkfs.vfat 3.0.12 (29 Oct 2011) unable to get drive geometry, using default 255/63a připojit:
mount /dev/mapper/mmcblk0p2crypt /mnt/sdTakto vytvořený šifrovaný souborový systém lze pod windows připojit truecryptem a bez problémů tam použivat.
Tiskni
Sdílej:
Kdyby šlo mít před hlavičkou truecryptu nějak elegantně pohozených několik bloků opravdu náhodných dat, TCHead by byl úplně nahraný (-:Proč to? Prostě by těch prvních pár bloků přeskočil a začal crackovat až o kus dál.
No, stejně nevím, jak to transparentně zařídit, takže to je asi planá debata (:Offset pomocí parametrů dm-setup/losetup, concat stringů snad umíš v hlavě sám :). Nejlepší je heslo odolné i proti bruteforce (myšlena výpočetní síla) třípísmenkových organizací. Tak 20 znaků z a-zA-Z0-9 by mohlo stačit.
Umí pracovat se skrytými oddíly (používá to někdo?).Ne, protože to saje. A nepoužívá ani žádné lepší šifrování s takovou funkcí, protože moc dobře ví, že z něj v případě potřeby stejně vymlátí úplně všechno.
Odbočka: úplně nejdřív jsem vybíral souborový systém: NTFS jsem zavrhl spolu s FAT32 (z ideologických i technických důvodů)
mkfs.vfat /dev/mapper/mmcblk0p2crypt
WTF?
Vezme se blokové zařízení (třeba pokusná SD karta)…