Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Tento zápisek se týká jen uživatelů Gentoo, ostatní dále nemusí mařit svůj čas.
Pro odstraňování již nepotřebných souborů v adresáři $DISTDIR
používám asi nejen já neoficiální skript distclean.py, který před lety vytvořil Fredrik Arnerup. Poslední verze portage obsahovala změnu API, kvůli které skript začal chrlit spoustu varování, takže bylo na čase skript upravit.
Úprava spočívá v přepsání jedné řádky, ale pro spoustu lidí, kteří stejně jako já v pythonu nikdy nenapsali ani řádek, by úprava mohla znamenat odpoledne strávené studiem nového programovacího jazyka a následně API portage. Ne, že bych vám to nepřál, ale když už jsem to opravil já, tak proč se nepochlubit, že. Takže tramtadadá...
Tiskni
Sdílej:
Ciste ze zvedavosti, proc nepouzit eclean kerej zameta destdir stejne uspesne a nemusi se kvuli nemu udrzovat nejakej externi skript?
finn finn # time eclean -p distfiles * Building file list for distfiles cleaning... * Your distfiles directory was already clean. real 0m22.656s user 0m20.025s sys 0m2.296s finn finn # time ~/distclean-0.3.py DISTDIR = /usr/portage/distfiles Failed to get file list for games-strategy/warzone2100-2.0.10 0 files, total size: 0 MB real 0m2.811s user 0m2.532s sys 0m0.248s
eclean-dist -dale přešel jsem na
rm /usr/portage/distfiles/*To smaže všecko (překvapivě), ale nechá (konkrétně {cvs,svn,git}-src) adresáře, což je přesně to, co chci
Ja to přesně tak dělám, jednou za čas rm -rf /usr/portage/distfiles a že se něco pak stahuje mě při 20Mbit/s připojení moc netápí.