Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Doba, kdy jsem považoval svůj dosavadní počítač za dostatečně výkonný, se pomalu stává minulostí. Uvažuji tedy, že si pořídím náhradu a starý počítač věnuji někomu, komu ještě poslouží třeba coby server. Celé to ale naráží na ten problém, že se v počítačovém hardwaru přestávám orientovat, takže bych rád požádal velectěné přítomné obecenstvo o jeho návrhy, nápady a vůbec věcné komentáře.
Mám samozřejmě nějaké vstupní požadavky a limity. Chci
Pasivní zdroj – nakonec jsem jej zavrhl. Při cca 80W spotřebě skříně by sice 300W zdroj měl ještě značné rezervy, ale tedy přeci jen dávám před tichem přednost spolehlivosti. Pokud máte někdo výrazně kladné zkušenosti, dejte vědět v diskuzi.
Procesor: priority jsou dané, takže se mi zamlouvá AMD Athlon 64 X2 5050e.
Deska: něco na způsob Asus M3A78-T - AMD 790GX s integrovaným grafickým jádrem ATI Radeon HD3300 s vyhraženou 128MB grafickou pamětí. Tady nevím, jak jsou na tom open source ovladače s podporou 3D…nějaké zkušenosti? Jak je to s možností (pod)taktování téhle grafiky? Jinak se mi na téhle desce líbí to, že grafárna je pasivně chlazená, pro mé potřeby snad dostatečně výkonná (doufám), open source ovladače, spotřeba snad v rozumných mezích.
Disk: v poslední době jsem slyšel dobré ohlasy na disky od Samsungu, takže asi něco z Koreje.
Skříň: Zatím něřeším, ale za slušně odhlučněnou skříň si v rozumných mezích i připlatím. Žádného kandidáta zatím nemám.
Chlazení procesoru: vyplatí se (s ohledem na hluk) připlatit si za nějaký další chladič? (Mnou navrhovaný procesor je dodáván i s chladičem.)
Paměť: z hlediska mých požadavků nepodstatná položka. Koupím asi nějaký kit 2×2 GB, ale to budu řešit až na závěr.
DVD mechaniku asi přendám ze stávajícího stroje. Je taky z Koreje, tak ať tam má disk kamaráda, se kterým si bude rozumět.
Tiskni
Sdílej:
Sčot na gentoo? Išiel by som do štvorjadra!
Máme gentoo na rôznych procesoroch od Celeron Mobile, cez P4 s HT, až po Core s dvoma a štyroma jadrami, a keď čas strávený pri emerge -uDN world
na štvorjadre je X, tak na dvojjadre 1,8X, na HT čku asi 3,5X a na Celeri asi 10X. Pri kompilovaní takých oblúd ako gcc, firefox, či ooffice to je už citeľné.
jen k tomu dvoujádru - gentoo používám na intel atom procesoru a jedu na kde4 == plnohodnotný desktop
Ten stroj je v housingovém centru, takže mne hluk netrápí (a teplota je naprosto v pořádku. I takhle je tam IMHO jeden z nejtišších.
Podle mých zkušeností s AMD jsou box chladiče dostatečné, pokud člověk nepřetaktovává. A přetaktovávání v úmyslu nemám.
Byt jsou medvidkovy rady casto moudre, radil bych byt trosku opatrny. Ma mensi zavislost na naslapnutych strojich.
Hod sem tvuj navrh jak jsem to udelal ja at se porad neplacame na miste a vidime co by slo ocesat a co posilit.
Ono je taky dost možný, že pod Linuxem bude v současné době výkonnější ta Intel grafika. Ale taky si to PC asi nekupuješ na půl roku, takže se podle toho moc řídit nedá...
A na binarnich ovladacich je spatnyho co?
Když je v nich chyba, můžete nanejvýš čekat, jestli se ji výrobce uráčí opravit. Když se výrobce rozhodne, že danou kombinaci chipsetu, verze X serveru a verze jádra nebude podporovat (zatím nebo nikdy), můžete nanejvýš poslat poníženou supliku, jestli by to nechtěl přehodnotit. Když je k dispozici pouze interaktivní instalátor a vy to potřebujete instalovat na dvacet počítačů, nezbývá vám než klikat a klikat. A tak by se dalo pokračovat.
Podle me je proste jednodusi si jednou za 2-3 roky koupit novou grafiku, nez brecet nad tim ze nejsou ovladace. Vzyt ta karta je moralne zastarala. Ja sam mam nvidii a absoultne mi nevadi ze mam binarni ovladace.Já ti to neberu, zkrátka máme priority každý trochu někde jinde. Nerad vyhazuju věci, pokud fungují. A stávající GF2 mi celkem dostačovala, tak proč kupovat do starého stroje náhradu? To vyhovuje výrobci, aby si zákazník kupoval každé 2-3 roky nový model. Mně ne.
A neni to tim, ze Intel se snazil prosadit IA64? Nebyla to lepsi volba nez x86-64?
Mám stejný informace...
jste všichni nějak pomýlení, sčot funguje úplně jinak www.mix.sk/socializmus/socializmus-knihy-scot.htm
tu ruskou variantu jsem viděl v akci kdysi v Olomouci když tam ještě byli rusové. Počítaly na tom prodavačky v jejich obchodě a byl to fakt nářez. Nikdy jsem ale nepochopil jak to funguje a teď hledám a taky nemůžu nic kloudnýho najít. Všude jen vzájemně opisujou že to je variace na starověký Abacus. Logaritmické pravítko bych si asi ještě vybavil, dokonce dva exempláře mám ale sčot by byl větší úlet. Dobrej námět na casemod, na předku bedny počítadlo