Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »To vím taky. Ale co? Špatně se to hledá. Ale jinak máš pravdu.
Paměť. Mám teď v notebooku 4G (protože s 8 mi padá a potřebuju ho vyzkoušet s originální pamětí) a je to utrpení. Zrovna Chromium je schopný sežrat úplně neuveřitelný množství paměti.
free -h: total used free shared buffers cached Mem: 2,7G 2,1G 587M 0B 39M 1,7G -/+ buffers/cache: 312M 2,4G Swap: 6,0G 0B 6,0G
Mám puštěný Chromium (v něm otevřené dva taby), pekwm (resp. Xorg), pár terminálů..
Dost divný je, že ukazuje "total" jenom 2,7G, i když mám v notebooku 4G!?
Dost divný je, že ukazuje "total" jenom 2,7G, i když mám v notebooku 4G!?Pokud je to 32bitový systém, tak to má vcelku logiku. Standardní dělení adresního prostoru je 1 GB pro jádro a 3 GB pro procesy (přičemž každý proces má virtuální adresní prostor také 3 GB). Předpokládám, že program
free
část paměti vyhrazenou pro jádro ignoruje. Ale to je jen můj odhad, 32bitový systém jsem snad na 4 GB paměti nikdy nezkoušel. Pak je tam ještě rozpor 2,7 vs. 3,0, který může být způsobený využitím části paměti pro grafickou kartu.
[ 0.000000] 1880MB HIGHMEM available. [ 0.000000] 887MB LOWMEM available.
Tak jsem prolezl BIOS setup a nic o přidělování RAMky grafické kartě tam není a možnost paměť zakázat taky ne. Ale nemůže na to mít vliv, že mám jednu grafiku přímo v procesoru Intel Core i3 (Sandy Brigde) a potom ještě ATI/AMD Radeon?
Vyzkouším ještě zakázat "přepínání" grafik (tedy té v proceru a dedikovanou ATI). Ale kolik si ta grafika v procesoru ukousne, to nastavit nelze.
To deleni se tyka jednotlivych procesu.To dělení se týká celého prostoru. Virtuální prostor 4 GB se rozdělí na 1 GB pro jádro a 3 GB pro procesy. Každý proces má virtuálně k dispozici ty 3 GB, z fyzické paměti mohou procesy v součtu využívat i podstatně více (pokud sdílejí stejné stránky). Tohle je default, ale lze to při kompilaci jádra změnit. Týká se to samozřejmě jen 32bitového systému, u 64bitového to není potřeba.
Pamet mu nejspis sezral BIOS. 1GB RAM fuc je treba u Intel desek bezne.Zajímavé. K čemu jiném by to BIOS žral, než k přidělení grafické kartě? To by mě fakt zajímalo...
At se podiva do dmesg na HIGHMEM available a LOWMEM available.Spíš do /proc/meminfo, kde je stav paměti docela přehledně zobrazen (a důležité jsou položky LowTotal a HighTotal). Jinak by bylo dobré říct, co ty jednotlivé zóny paměti znamenají. U 4 GB je adresní prostor standardně rozdělen tak, že dolní 3 GB jsou pro procesy (virtuální adresace) a horní 1 GB pro jádro. Z něj je přímo namapováno 896 MB (dolní paměť složená ze zón DMA a NORMAL) a pak je tam oblast 128 MB používaná pro mapování z horní paměti (HIGHMEM). Horní paměť je ta část fyzické paměti, která se neadresuje přímo, nýbrž jen právě přes toto namapování, které je vždy jen dočasné. Při kompilaci jádra jde to dělení zrušit, pak se adresuje přímo, ale jen do 1 GB (i když zase bez rezervování toho mapovacího prostoru, který by byl jinak využitelný jen přes mapování, čili se ušetří něco málo režie). Jde tedy ve stručnosti o to, kolik paměti je k dispozici v součtu a o kolik se to liší od instalované paměti. Pokud tam ta paměť bude chybět, pak ji jádro vůbec nevidí.
beta:~ # dmidecode .. BIOS Information Vendor: Intel Corporation Version: SE7221BK1E.86B.P.08.00.0034.063020060918 .. Memory Array Mapped Address Starting Address: 0x00000000000 Ending Address: 0x000CFFFFFFF Range Size: 3328 MB .. Memory Device Array Handle: 0x0023 Error Information Handle: Not Provided Total Width: 72 bits Data Width: 64 bits Size: 2048 MB Form Factor: DIMM Set: 2 Locator: DIMM_1A .. Memory Device Array Handle: 0x0023 Error Information Handle: Not Provided Total Width: 72 bits Data Width: 64 bits Size: 2048 MB Form Factor: DIMM Set: 1 Locator: DIMM_1B ..Tech stovek je tak sedm a se starsim BIOSem bylo devet.
To jsem nepochopil.
Díky. No jo, 64 bit vyhrál. Asi to bude nějakou aktualizací jádra či jiného softwaru, protože v minulosti (víc než 1 rok) to chodilo krásně i s 64bitovým Arch Linuxem.
Je v AUR. Zrovna ho kompiluju. Díky.
V Arch Linuxu (zatím) není v oficiálním jádře pro i686 PAE povoleno.
Tak jedu na jádře s PAE (3.10.5-1-pae
):
[ 0.000000] 4476MB HIGHMEM available. [ 0.000000] 891MB LOWMEM available.
+1
Vzpomínám jak jsem před lety na AMD Athlon 3000+ (s754) přešel z 32-bit Ubuntu na 64-bit verzi. Boot za poloviční dobu, rychlejší reakce na všechno,...a od té doby jedu na 64-bitu všude, kde to jde
Mám opačnou zkušenost -- tedy, co se týká notebooku (viz výše).
Bude to rok co ho nepoužívám a nemám si na co stěžovat, můj život je zase o něco klidnější a exotičtější. Jen videa na Youtube musím spouštět přes skript, takže to trvá trochu delší dobu (5-10 vteřin), ale zase se mi nestalo, že by Mplayer ve fullscreenu měl problémy s překreslováním + upscalování mu jde na jedničku
Vidíte to, jak vidím Adobe, tak si hned vybavím Flash. Reader nepoužívám už delší dobu, místo něj mi bohatě stačí Evince (daně ale neřeším). Youtube řeším vlastní modifikací skriptu z http://wiki.multimedia.cx/index.php?title=MPlayer_youtube_script
Vidíte to, jak vidím Adobe, tak si hned vybavím Flash.Já spíš Photoshop. Flash býval původně Macromedia Flash, k Adobe se dostal až později.
Tiskni
Sdílej: