Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Jeden zápisek na úvod a další nakonec, mezi tím nebyl čas a o nudě nemohla být řeč. Teď píšu, protože prožívám deset hodin čekání na let na letišti v Beijingu (na důvody proč jsme tu tak brzo se mě neptejte, jdou mimo mě). Před sebou máme už jenom šest hodin do vzletu a piju poslední plechovku piva (ze čtyř, takže žádná slává). Aspoň že tu je WiFi a že jsem nakonec našel i zásuvku, u níž se dá sedět. Sice na zemi, ale aspoň mám šťávu.
K večeři jsem si dal nudle s krevetami, sice mraženými a vyloupanými, ale aspoň že tak, protože jinak bych byl o hladu. Dneska je to o kompromisech. Možnost kdykoli pojíst nějakou dobrotu na ulici nebo v za výlohou mě odnaučila nosit jídlo v batohu, což jsem si poprvé uvědomil při výletu k velké čínské zdi (no velké s rezervou, protože v místě kam jsem jel [Jiankou] je spíš střední než velká a spíš je to hromada kamenů než zeď, ale v Číně je, to jí neupřu). No zpátky na letiště, zeď by byla na moc dlouho.
Rozhodně zajímavý mi přijde, že se z letiště nedá dostat na abclinuxu.cz, přestože z kaváren a jiných hotspotů po městě nebyl problém. Proč asi. Že by odkazy na kinderporno.cz nebo jak se ta stránka jmenuje? Zneužívám proto fakultní proxy server. Moc by mě zajímalo, jestli tady (myslím v celý Číně) používání proxy nějak řeší a co se může stát načapanýmu chudákovi.
Jináč ráno se mi stala zajímavá věc. Když jsem zaplatil ubytování, nevěděl jsem zprvu kam vyrazit (věděl jsem ale, že do herbáře to nebude), tak jsem nechal rozhodnout žaludek. Namířil jsem tedy na Fragrant Hill, kde u autobusáku prodávají maso s vejcem a salátem v bingu (ha, a to jsem myslel, že na bing nikdy nesáhnu). Když jsem si prstem objednal a hodil peníze do plechovky, prodejce na mě začal něco mluvit a expresivně gestikulovat, přičemž ukazoval přes ulici a tvářil se pobaveně. Byl jsem z toho takzvaně perpleks. Chvíli to trvalo než se můj plátek neznámého živočicha prohřál a mezitím přiběhl chlápek s kýblem těsta z přes ulice a vrazil mi do ruky můj 16GB Corsair Voyager GT, který jsem na tomtéž místě musel vytrousit čtyři dny předem, kdy jsem tam byl naposled.
S tím že se o čínský mentalitě ještě mám hodně co dozvědět jsem odjel naposled do centra s tím, že se podívám po krámech, jestli bych nesehnal něco šikovného pro svůj Thinkpad za výhodnou cenu, například 9-článkovou baterku, baterku do Ultrabay, nebo aspoň SATA adaptér do tamtéž. Takže jsem logicky zamířil na Zhongguancun. Páni, to je místo. Zvlášť ten obchoďák nalevo za nadchodem, třetí a čtvrtý patro nejvíc, to mi vyrazilo dech. Představte si "vietnamskou" tržnici nacpanou do budovy Kotvy (akorát větší), kde prodávají místo tepláků a pantoflí na jedné hromadě základní desky, telefony, různé další části počítáčů, tiskárny, periférie, tablety, kusy rozbitých notebooků, ip kamery, blikající nesmysly, LCD, síťové věci, plazmy a vůbec všechen balast co se dá objednat v Evropských e-shopech. Na RedFlag Linux jsem se ptal, ale bez úspěchu. A všude pobíhají Číňani s krabicemi s nově nakoupenými poklady. Jo a na tom nadchodě jsem kromě elektroniky a cetků viděl prodávat i štěňata. A ta spousta čínských značek co snad nemá ani jméno psané latinkou. Jenom to projít a nasát ducha místa mi trvalo dvě hodiny. A věci od Lenova? Nemá to cenu, všechno na co jsem se ptal je tu i po smlouvání dražší než u nás. Mám pocit, že někteří Číňani jsou ochotni platit za věci, zvlášť když je na nich věhlasná značka, nejvyšší ceny na světě, přestože při jejich výrobě jejich spoluobčani dostávají ty nejnižší platy. No proč ne.
To jen tak na okraj, zajímavější zážitky si nechám do hospody.
Tiskni
Sdílej:
kde prodávají místo tepláků a pantoflí na jedné hromadě základní desky, telefony, různé další části počítáčů, tiskárny, periférie, tablety, kusy rozbitých notebooků, ip kamery, blikající nesmysly, LCD, síťové věci, plazmy a vůbec všechen balast co se dá objednat v Evropských e-shopech.Prostě ráj