Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Nebudu rozebírat proč, ale už se druhým dnem nacházím za velkým čínským firewallem, a sice hlavním městě. Oproti tomu co jsem čekal to není žádná velká exotika. Čínské město v Londýně na mě skoro působilo čínštěji. Bohužel jsem ještě neměl čas hledat tu něco zajímavého a lítat po památkách, protože potřebuju hlavně co nejdřív dokončit a odevzdat jeden paper a vyřídit pár dalších drobností, ale až to bude, přidám se k místním turistům (což jsou z 95 % Číňané) a obhlídnu co tu mají od Velký zdi po zoo.
Vcelku příjemné (a pro mě spásné) je, že není příliš velký problém připojit se k internetu. Na letišti jedině po naskenování pasu, ale v kavárnách a restauracích obvykle bez toho a často i bez hesla. Zatím jsem si všiml, že patrně blokují akorát Facebook a YouTube, ale k většině serverů z nichž obvykle získávám informace se mohu dostat bez problému. Raději nebudu zkoušet co všechno nelze zobrazit, abych moc neprovokoval. Moji MAC adresu s číslem pasu už nejspíš spojenou mají a určitě se do Číny chci vracet...
Pivo Tsingtao (nazelenalé barvy) jsem si asi neoblíbil, ale jíst se tu dá celkem slušně. Co mě trochu zklamalo jsou ženský. Narážím na použitelnou v průměru jednou za hodinu (nepočítám-li cizinky), což je frekvence podobná té v Pardubicích (kde jsem byl jednou, takže to mohla být náhoda), ovšem při mnohem větší koncentraci (a to se mi přitom asiatky obvykle líbí). V místech zvýšené koncentrace turistů po mně vyloženě jdou, ale zjevně se mě jenom snaží okrást.
To jen tak na úvod. Počítám, že se ještě o nějaké postřehy podělím, až budou. Nejhorší je, že jsem si o Pekingu před cestou dost načetl a nakoukal, takže mě tu teď skoro nic nepřekvapuje. Docela nevýhoda přístupu k informacím.
Tiskni
Sdílej:
Moji MAC adresu s číslem pasu už nejspíš spojenou mají a určitě se do Číny chci vracet...Změna MAC je otázka jednoho příkazu :)
traceroute
). 80/TCP bych bral jako poslední možnost, to můžou kontrolovat, jestli provoz vypadá opravdu jako HTTP. To už by možná bylo lepší použít 53/UDP (DNS), i když i to mohou blokovat nebo pozměňovat.
Oproti tomu co jsem čekal to není žádná velká exotika. Čínské město v Londýně na mě skoro působilo čínštěji.To je jednoduché, ono má vypadat čínsky (jak kvůli místním, tak i turistům), zatímco Čína si na Čínu hrát nemusí, protože Čínou je a tudíž si může dovolit vypadat nečínsky, alespoň mimo turifikovaná místa. Nebo, jak to krásně řekla Bábi Zlopočasná v knize Soudné sestry Terryho Pratchetta, "Určité věci, které se snaží vypadat jako určité věcí, často vypadají pravěji než ty pravé. To je známá věc."
Co mě trochu zklamalo jsou ženský. Narážím na použitelnou v průměru jednou za hodinu (nepočítám-li cizinky), což je frekvence podobná té v Pardubicích (kde jsem byl jednou, takže to mohla být náhoda), ovšem při mnohem větší koncentraci (a to se mi přitom asiatky obvykle líbí).jinýma slovama [proove needed].
Zatím jsem si všiml, že patrně blokují akorát Facebook a YouTube... což vede na o 100% větší produktivitu práce