Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Nebudu rozebírat proč, ale už se druhým dnem nacházím za velkým čínským firewallem, a sice hlavním městě. Oproti tomu co jsem čekal to není žádná velká exotika. Čínské město v Londýně na mě skoro působilo čínštěji. Bohužel jsem ještě neměl čas hledat tu něco zajímavého a lítat po památkách, protože potřebuju hlavně co nejdřív dokončit a odevzdat jeden paper a vyřídit pár dalších drobností, ale až to bude, přidám se k místním turistům (což jsou z 95 % Číňané) a obhlídnu co tu mají od Velký zdi po zoo.
Vcelku příjemné (a pro mě spásné) je, že není příliš velký problém připojit se k internetu. Na letišti jedině po naskenování pasu, ale v kavárnách a restauracích obvykle bez toho a často i bez hesla. Zatím jsem si všiml, že patrně blokují akorát Facebook a YouTube, ale k většině serverů z nichž obvykle získávám informace se mohu dostat bez problému. Raději nebudu zkoušet co všechno nelze zobrazit, abych moc neprovokoval. Moji MAC adresu s číslem pasu už nejspíš spojenou mají a určitě se do Číny chci vracet...
Pivo Tsingtao (nazelenalé barvy) jsem si asi neoblíbil, ale jíst se tu dá celkem slušně. Co mě trochu zklamalo jsou ženský. Narážím na použitelnou v průměru jednou za hodinu (nepočítám-li cizinky), což je frekvence podobná té v Pardubicích (kde jsem byl jednou, takže to mohla být náhoda), ovšem při mnohem větší koncentraci (a to se mi přitom asiatky obvykle líbí). V místech zvýšené koncentrace turistů po mně vyloženě jdou, ale zjevně se mě jenom snaží okrást.
To jen tak na úvod. Počítám, že se ještě o nějaké postřehy podělím, až budou. Nejhorší je, že jsem si o Pekingu před cestou dost načetl a nakoukal, takže mě tu teď skoro nic nepřekvapuje. Docela nevýhoda přístupu k informacím.
Tiskni
Sdílej:
Moji MAC adresu s číslem pasu už nejspíš spojenou mají a určitě se do Číny chci vracet...Změna MAC je otázka jednoho příkazu :)
traceroute
). 80/TCP bych bral jako poslední možnost, to můžou kontrolovat, jestli provoz vypadá opravdu jako HTTP. To už by možná bylo lepší použít 53/UDP (DNS), i když i to mohou blokovat nebo pozměňovat.
Oproti tomu co jsem čekal to není žádná velká exotika. Čínské město v Londýně na mě skoro působilo čínštěji.To je jednoduché, ono má vypadat čínsky (jak kvůli místním, tak i turistům), zatímco Čína si na Čínu hrát nemusí, protože Čínou je a tudíž si může dovolit vypadat nečínsky, alespoň mimo turifikovaná místa. Nebo, jak to krásně řekla Bábi Zlopočasná v knize Soudné sestry Terryho Pratchetta, "Určité věci, které se snaží vypadat jako určité věcí, často vypadají pravěji než ty pravé. To je známá věc."
Co mě trochu zklamalo jsou ženský. Narážím na použitelnou v průměru jednou za hodinu (nepočítám-li cizinky), což je frekvence podobná té v Pardubicích (kde jsem byl jednou, takže to mohla být náhoda), ovšem při mnohem větší koncentraci (a to se mi přitom asiatky obvykle líbí).jinýma slovama [proove needed].
Zatím jsem si všiml, že patrně blokují akorát Facebook a YouTube... což vede na o 100% větší produktivitu práce