Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Ikdyž vzhledem ke zvolené formě článků a s jejich množstvím čuju, že kdybych věděl všechno, tak by se mi tvé počínání nejspíš nelíbilo.Co vadí na formě?
Je bezva, že máme v Gnome tolik na výběrHmm, mně se zdá, že až moc. Neměl bych nic proti tomu, kdyby vznikaly nové typy aplikací, ale třeba přehrávačů jako-iTunes je až moc a neumí nic, co by ty druhé neuměly... Každopádně jsem rád, že sis vybral.
No, kdybych neviděl tvé screenshoty, také bych si na Lifereu vzpomínal už jen matně
PS: myslel jsem, že používáš Gnome od počátku. Docela se divím, žes přešel. Také jsem se dlouho držel Gnome, protože se mi více líbilo, prostředí mi přišlo tak nějak ergonomičtěji navržené, ale nakonec jsem se zaťatými zuby přešel na KDE (nejen kvůli file dialogu a rychlosti Qt, ale i kvůli dalším věcem, přičemž se mi ale nelíbilo), a zvyknul jsem si rychle a už bych se asi nevracel. (Tohle nemá být pokus o flame, ale jen osobní pocity)
ftp.gnome.org
(jako veřejné FTP), můžeš zadat i konkrétní adresář, zadej tam název dle libosti a ono se ti to zobrazí na ploše (příp. nikde nebo jinde) jako vzdálený adresář...
gqview ftp://ftp.nejaky-server.cz/obrazek.jpgtak si mohu tak akorát něco. Pokud zadám
gwenview ftp://ftp.nejaky-server.cz/obrazek.jpgvyskočí na mne autorizační dialog, a po zadání správných údajů tam mám kýžený soubor. S http se to samozřejmě obejde bez autorizace. A občas je fakt pohoda, když se v Krusaderu jednoduše připojím k ftp, a pak stačí jen stisknout F4 nad souborem, který potřebuji upravit. Tady ty blbinky občas hodně usnadní život.
$ eog http://feannatar.hostuju.cz/fedora/images/listen-preview.png
. Výsledek: obrázek se otevře. Zkusím gimp na ftp s autorizací. Nefunguje. Http? Funguje. Co z toho plyne? Aplikace dostatečně integrované do gnome s tím nemají problémy, ty ostatní jsou na tohle defacto nepoužitelné (zkusil jsem to otevřít i z nautila, příkazem otevřít v programu GIMP se stejným neúspěchem). Takže, aplikace od aplikace...
Pokud jde o Krusader a F4... Osobně jsem dlouho hledal náhradu za windowsího Servant Salamandra (po přechodu na linux) a jediná jakžtakž použitelná v GUI byl krusader, ale i ten mi v lecčems nevyhovoval. Když jsem začal koketovat s CLi zamiloval jsem si mc a na správu souborů už nic jiného nepoužívám... Tam se taky připojím na ftp a zmáčku F4 pro editaci a navíc vypadá všude stejně, ať už v GNOME nebo v KDE nebo v čistém terminálu Když jsem začal koketovat s CLi zamiloval jsem si mc a na správu souborů už nic jiného nepoužívám... Tam se taky připojím na ftp a zmáčku F4 pro editaci a navíc vypadá všude stejně, ať už v GNOME nebo v KDE nebo v čistém termináluNo jo, ale co kódování? (Něco v ISO, něco v UTF.) Pokud to mcedit umí, docela by mne zajímalo, jak to přepínat.
Ja osobne by som asi mal nutkanie na akykolvek Mac hodit Ubuntu s GNOME. Chvilu som Mac pouzival a nejak mi to "nesadlo". Napriklad menu aplikacie v hornej liste sa mi moc nepozdavalo..
Celkovo mi ten system ucaroval a jednotlive aplikacie su naozaj dobre navrhnute, ale z niekolkych dovodov mi interface GNOME pripada lepsi. Mozno az sa k nemu dostanem na dlhsiu chvilu (par tyzdnov), zmenim nazor.. Len pls no flame - len sa snazim reagovat na tvoju otazku.
Tiskni
Sdílej: