Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Ikdyž vzhledem ke zvolené formě článků a s jejich množstvím čuju, že kdybych věděl všechno, tak by se mi tvé počínání nejspíš nelíbilo.Co vadí na formě?
Je bezva, že máme v Gnome tolik na výběrHmm, mně se zdá, že až moc. Neměl bych nic proti tomu, kdyby vznikaly nové typy aplikací, ale třeba přehrávačů jako-iTunes je až moc a neumí nic, co by ty druhé neuměly... Každopádně jsem rád, že sis vybral.
No, kdybych neviděl tvé screenshoty, také bych si na Lifereu vzpomínal už jen matně
PS: myslel jsem, že používáš Gnome od počátku. Docela se divím, žes přešel. Také jsem se dlouho držel Gnome, protože se mi více líbilo, prostředí mi přišlo tak nějak ergonomičtěji navržené, ale nakonec jsem se zaťatými zuby přešel na KDE (nejen kvůli file dialogu a rychlosti Qt, ale i kvůli dalším věcem, přičemž se mi ale nelíbilo), a zvyknul jsem si rychle a už bych se asi nevracel. (Tohle nemá být pokus o flame, ale jen osobní pocity)
ftp.gnome.org
(jako veřejné FTP), můžeš zadat i konkrétní adresář, zadej tam název dle libosti a ono se ti to zobrazí na ploše (příp. nikde nebo jinde) jako vzdálený adresář...
gqview ftp://ftp.nejaky-server.cz/obrazek.jpgtak si mohu tak akorát něco. Pokud zadám
gwenview ftp://ftp.nejaky-server.cz/obrazek.jpgvyskočí na mne autorizační dialog, a po zadání správných údajů tam mám kýžený soubor. S http se to samozřejmě obejde bez autorizace. A občas je fakt pohoda, když se v Krusaderu jednoduše připojím k ftp, a pak stačí jen stisknout F4 nad souborem, který potřebuji upravit. Tady ty blbinky občas hodně usnadní život.
$ eog http://feannatar.hostuju.cz/fedora/images/listen-preview.png
. Výsledek: obrázek se otevře. Zkusím gimp na ftp s autorizací. Nefunguje. Http? Funguje. Co z toho plyne? Aplikace dostatečně integrované do gnome s tím nemají problémy, ty ostatní jsou na tohle defacto nepoužitelné (zkusil jsem to otevřít i z nautila, příkazem otevřít v programu GIMP se stejným neúspěchem). Takže, aplikace od aplikace...
Pokud jde o Krusader a F4... Osobně jsem dlouho hledal náhradu za windowsího Servant Salamandra (po přechodu na linux) a jediná jakžtakž použitelná v GUI byl krusader, ale i ten mi v lecčems nevyhovoval. Když jsem začal koketovat s CLi zamiloval jsem si mc a na správu souborů už nic jiného nepoužívám... Tam se taky připojím na ftp a zmáčku F4 pro editaci a navíc vypadá všude stejně, ať už v GNOME nebo v KDE nebo v čistém terminálu Když jsem začal koketovat s CLi zamiloval jsem si mc a na správu souborů už nic jiného nepoužívám... Tam se taky připojím na ftp a zmáčku F4 pro editaci a navíc vypadá všude stejně, ať už v GNOME nebo v KDE nebo v čistém termináluNo jo, ale co kódování? (Něco v ISO, něco v UTF.) Pokud to mcedit umí, docela by mne zajímalo, jak to přepínat.
Ja osobne by som asi mal nutkanie na akykolvek Mac hodit Ubuntu s GNOME. Chvilu som Mac pouzival a nejak mi to "nesadlo". Napriklad menu aplikacie v hornej liste sa mi moc nepozdavalo..
Celkovo mi ten system ucaroval a jednotlive aplikacie su naozaj dobre navrhnute, ale z niekolkych dovodov mi interface GNOME pripada lepsi. Mozno az sa k nemu dostanem na dlhsiu chvilu (par tyzdnov), zmenim nazor.. Len pls no flame - len sa snazim reagovat na tvoju otazku.
Tiskni
Sdílej: