Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Tak jsem si koupil únorové číslo časopisu Linux+, pokud tedy opomenu ty šílené pravopisné chyby, tak to bylo fajnové počtení. Ale co mě zajímalo víc, byla ta dvdčka. Ihned jsem musel zkusit SuSE 10.2.
Předtím jsem měl neblahé zkušenosti s 10.1, ale zde vše v pohodě, instalace, spuštění. Sice se mi moc nelíbí defaultní pozadí GRUBu (nebo LILa) a splash screen, ale to není to co by si nemohl člověk změnit (co dnes v linuxu člověk nemůže že? :)). Abyste věděli, už od instalace je v SuSE integrovaný XGL a compiz. Nainstaloval jsem přes pitomý Yast (tedy alespoň applet správce softwaru) ovladače pro moji kartu a zapnul compiz. Moc se mit o líbilo :) Tehdy můj desktop vypadal takto:
http://video.google.com/videoplay?docid=-4167959471403445345&hl=en
Ale to mi přestalo stačit, uchýlil jsem se k opěvovanému berylu. Šlape pěkně, jen kapek vody na plochu si neužiju, protože GeForce 4 nemá pixel shadery. No to je asi tak všechno co jsem vám chtěl říct :).
BTW: Už se těším na ubuntu 7.04 :) s integrovaným berylem, pod ubuntu 6.06 se mi nepodařilo ho rozjet.
Tiskni
Sdílej: